13. Březen 2019

6 důvodů, proč pes žere trávu

Když místo hraní, běhání za balónem a vymýšlení jiných lotrovin začne váš miláček žvýkat trávu nebo ji doslova spásat jako býložravec, tak vás určitě napadají otázky: Copak mu to chutná? Je to vůbec normální?

Když pes žere trávu - je to normální? Nechybí mu něco v krmivu?

Bohužel, odpovědi se jen tak nedočkáte. Je to záhada nejen pro laiky, ale i odborníky, kteří na tuto otázku dosud nenašli správnou odpověď. Je spousta teorií, ale žádná z nich nebyla nikdy dokázána ani vyvrácena. Možná s odstupem času bude věda schopna rozlousknout psí tajemství. My se však nyní můžeme alespoň podívat na zoubek některým názorům, se kterými přišli vědci z celého světa:

1. Nežádoucí obsah v žaludku

Jedním z důvodů, proč hafan žere trávu, může být to, že zbaštil něco, co mu zrovna nesedlo. Když ji pes zhltá vcelku, vyvolá zvracení, čímž se zbaví všeho, co ho v břichu trápí.

2. Nevyvážená strava

Pamatujte na to, že parťákovi musíte podávat pravidelně vyvážené a kvalitní krmivo, které má vše, co jeho tělo každý den potřebuje. Žraním trávy vám může dávat parťák signál, že si potřebuje doplňovat chybějící živiny, minerály, vitamíny nebo se třeba i snaží snížit nadměrnou kyselost v žaludku. Lidé sáhnou po tabletách či kapkách, pejsci zvolí to, co mají nejvíce dostupné – mladou šťavnatou trávu, okvětní lístky a jiné traviny. V tomto případě ji přežvykují, ale nevyzvrací.

3. Dědičnost – na vině jsou předci

Ačkoliv jsou psi masožravci, tak kromě masové potravy mají občas chuť i na zelený salát. Mýty praví, že divocí předci našich krotkých hafanů měli jídelníček mnohem pestřejší a bohatší o rostlinnou stravu, takže není divu, že i ti naši současní mazlíci mají chuť na trávu, je to prostě zakořeněné v krvi.

Žraním trávy se může pes čistit třeba i od parazitů podle jedné z mnoha teorií.

4. Očista od parazitů

Můžete namítnout, že váš pejsek je každoročně odčervován nebo mu pravidelně dáváte antiparazitika, tudíž se vnitřních ani vnějších parazitů nemusí obávat. Avšak podle jedné z teorií vychází očišťovací instinkt taktéž z divoké přírody, kdy si vlci pomocí rostlinné potravy čistili žaludek od střevních parazitů. 

5. Tráva jako labužnická pochoutka

Dostává váš miláček stálou a vyváženou stravu, ale přesto se pase trávou jako ovečka, avšak zvracení se mu vyhýbá? Pravděpodobně mu rostlinná potrava prostě chutná. Každý pes má svou oblíbenou, hlavně musí být čerstvá, rostoucí a plná živin. Všimli jste si, že při žaludečních nevolnostech požírá váš parťák ostrá stébla ostřice a v případě mlsání jen mladé lahodné výhonky různých travin? Moc dobře ví, co mu prospívá.

6. Zahánění nudy

I toto může být jeden z důvodů, proč psi žerou trávu. Máte potíž tomu uvěřit? Obzvlášť štěňata a mladí hafani zelené lístky trhají i žvýkají, ale nepolknou je. Jen si s nimi hrají, protože se zrovna nudí a snaží se všemožně zabavit. Máme pro vás také jedno doporučení – pokud si váš miláček hraje a dovádí na zahradě, vyvarujte se chemickému hnojení trávníku, to by mohlo v jeho žaludku způsobit pěknou neplechu.

.
.

enlightenedZajímá vás, co dalšího je třeba zajistit pro bezpečí vašeho psa, když ho necháváte na zahradě? Mrkněte do našeho článku a nasbírejte rady i tipy. 

..
.

K čemu jsme tedy dospěli? Podle názoru veterinářů se není třeba zneklidňovat. Pojídání trávy není ničím, kvůli čemu byste se měli plašit, jedná se o běžné chování normálních zdravých psů. Avšak v případě, že se váš mazlík trávou přejídá, zvrací, trápí jej častý průjem a hubne vám před očima, měli byste co nejdříve navštívit veterináře.

.​


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Pes či kočka a stres - trápí i vašeho mazlíka?

V článku vám prozradíme tipy veterinářky, jak odhalit zdravotní potíže, za kterými může být u psa či kočky stres.

Zvířecí parťák v rodině: Jak poprvé seznámit kočku nebo psa s dítětem?

Pes a dítě, kočka a dítě – jak na první kontakt? Přečtěte si správný postup při jejich prvním seznámení.

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru