1. Červenec 2015

BARF - Na co si dát pozor?

Co je BARF?

BARF je mezi chovateli čím dál tím častěji používaný termín. Jaká je jeho filozofie? Psy na BARFu bychom mohli nazvat takovými psími „RAW“ strávníky. Cílem BARFu je psovi dopřát co nejpřirozenější stravu v syrové podobě. Pokud se i vy rozhodujete krmit ve jménu této filozofie, měli byste mít velký mrazící box, dobrý zdroj syrového masa, čas a chuť pozorovat vašeho pejska, a hlavně neopomenout dobré vitamínové doplňky.
 

2 hlavní nevýhody BARFování

BARF má pro psa spoustu výhod, ale má i dvě velké nevýhody. Když předkové dnešních psů žili přirozeně ve volné přírodě a lovili, měli přístup nejen k masu, ale také k rostlinám a minerálům, které byly volně dostupné v přírodě. Pes žijící na zahradě nebo v bytě však takový luxus nemá. Co mu nedá sám majitel, to si nemůže pes volně sehnat, protože nedokáže posoudit svou kondici a konkrétní potřebu - pes nevnímá svůj deficit.

BARF: Jak krmit psa syrovým masemKrmení BARFem je pro pejsky bezpochyby velice přirozené, ale je třeba si uvědomit, že toto krmení neobsahuje vyvážené množství vitamínů a minerálů jako u kvalitního granulovaného krmiva (do kterého je přidáváno optimální množství vitamínů a minerálů), a proto je potřeba pejsky opravdu dobře pozorovat, aby se všechny dietetické chyby včas podchytily a napravily.

Obzvláště pokud jste se rozhodli krmit štěně technikou BARF, měli byste dbát zvýšené opatrnosti. Pokud vaše štěně nebude dostávat optimální množství vápníku a fosforu, může to jeho klouby poškodit na celý život. O zdraví vašeho štěněte se přírodní cestou mohou postarat přírodní doplňky jako vápník, mořská řasa nebo komplex minerálů a vitamínů. Přírodní doplňky zajistí dostatečné a hlavně vyvážené množství minerálů a vitamínů, což pomůže předejít problémům s klouby, zuby a celkově posílí zdravotní stav vašeho pejska.

Pokud chcete posílit celkovou imunitu vašeho psa a chcete také, aby měl kvalitní, zdravou a lesklou srst, zařaďte do BARFového jídelníčku také pivovarské kvasnice, lososový nebo sardinkový olej, které jsou přirozeným zdrojem omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Vhodnou alternativou je také lněný olej. V případě, že váš pes trpí dlouhodobým zánětlivým onemocněním, doporučujeme zařadit na jídelníček vašeho psa ostropestřecový olej, který je skvělým antioxidantem – čistí trávící trakt a játra a podle výzkumů také pomáhá při boji s rakovinou. Moje doporučení tedy zní: pokud máte prostor, čas a chuť, krmte klidně syrovou stravou, ale dobře svého pejska pozorujte a hlavně předvídejte. Je mnohem snažší i levnější dietetické chybě předejít, než ji později napravovat.

enlightenedJedním z nezbytných doplňků stravy je lososový olej. Přečtěte si o 7 situacích, kdy dát lososový olej svému psovi a kdy se tomu naopak vyhnout.


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

7 situací, kdy dát svému psovi lososový olej a kdy se mu naopak vyhnout

Lososový olej je nejprodávanější doplněk stravy našich psích parťáků. Ale víte, proč ho páníčci svým hafanům vlastně dávají?

Jak vybrat kvalitní konzervy pro psy, kterým neodolají ani největší psí gurmáni?

Co má obsahovat opravdu kvalitní konzerva pro psy? Jak je to v nich s masem?

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru