9. Prosinec 2020

Chutné, zdravé a voňavé: čím (ne)krmit vašeho psa o Vánocích?

Sváteční stůl plný jídla a pití je pro čtyřnohé parťáky velkým lákadlem. Často z něj také něco dostanou, což bývá nemalý problém. Lidské jídlo totiž psům nevyhovuje a nadšení z nevšedního pamlsku tak může záhy vystřídat bolest a zažívací komplikace. Které potraviny mohou psovi ublížit a na čem si naopak bez obav pochutná?

PSÍ ZAŽÍVÁNÍ JE JINÉ NEŽ U LIDÍ

Koření, sladkosti, vařené kosti – to je jen krátký výčet potravin, které naše psí kamarády dokáží pořádně potrápit. Jejich zažívání je totiž jiné než naše a s řadou podobných surovin si neumí poradit. Výsledkem bývají bolesti břicha, průjmy a zvracení, v horším případě i alergické reakce a otravy psího organismu. 

Chcete-li si právě takové zážitky (nejen) o svátcích ušetřit, doporučujeme věnovat pozornost tomu, co do břicha vašeho čtyřnohého kamaráda putuje. Rozhodně by to neměly být následující potraviny:

Čokoláda 

Hnědá pochoutka plná kakaa psům rozhodně chutná, jejich tělu ale vůbec neprospívá. Obsahuje totiž nebezpečnou látku theobromin, který je pro psy vysoce toxický

Jeho větší obsah najdeme v hořké čokoládě, která je tím pádem také nebezpečnější. Neméně škodlivé však jsou i mléčné varianty a to vždy v závislosti na množství, které váš pes sní, i na jeho konkrétní velikosti.

Zatímco u dogy se kousek čokolády nemusí projevit, s jezevčíkem už pořádně zamává. A čím více čokolády pes dostane, tím horší projevy otravu provází - zvracení, průjem a křeče v břiše přicházejí takřka bezprostředně, následované v kritických případech i bezvědomím a úmrtím psa. Prostě nic o co byste vy nebo váš psí parťák stáli.

Rozinky

Podobně je tomu v případě rozinek, oblíbené složky řady českých cukroví. Oč menší tahle pochoutka je, o to větší riziko pro psy představuje. I pár zrnek sušených (i běžných!) hroznů totiž postačí k tomu, aby u vašeho parťáka došlo k selhání ledvin, které bývá velmi často smrtelné. 

U citlivých psů navíc stačí jen pár hodin, než se první příznaky otravy objeví - v prvé řadě zvracení, průjem, únava a nechutenství. Po nich následuje velká žízeň, na kterou však paradoxně naváže snížení produkce moči. 

V té chvíli radíme na nic nečekat - u psa se pokuste vyvolat zvracení a co nejdříve vyhledejte zvěrolékaře, který mu nasazením správných léků pomůže.

Vařené kosti

Kosti psi milují a najdou v nich také řadu cenných látek. Jakmile však projdou tepelnou úpravou, stanou se z nich nebezpečné jehly, které zažívání vašeho čtyřnohého přítele pořádně potrápí. 

Vařením či pečením se totiž změní jejich struktura. Zkřehnou, začnou se třepit a lámat a ostré úlomky snadno poraní psí ústa, jícen a v horším případě i střeva. Není-li totiž váš parťák zvyklý na stravu kosti obsahující, jsou jeho žaludeční šťávy mírnější a kosti prostě nestráví

Výsledek? Podrážděná střeva, pocity těžkosti, únava a nechutenství. Kosti ze sváteční kachny proto doporučujeme nechat na talíři a vašemu chlupatému příteli dopřát něco bezpečnějšího.

Kořeněná jídla

Nebezpečná a pro psy nevhodná jsou také jídla, která obsahují nejrůznější koření. Sůl, pepř, mletou papriku i řadu dalších dochucovadel totiž psí žaludek nesnáší - jsou pro něj příliš agresivní a vyvolávají jeho podráždění.

A nejen to. Nadbytek soli a dalšího koření zatíží ledviny vašeho psa, zhorší funkci jater a dráždí i sekret v análních žlázách, ve kterých se může rozvinout zánět. 

Pokud si tedy na Vánoce nedopřáváte kompletně plané jídlo, odolejte hypnotickým snahám vašeho psa a sváteční pochoutky snězte raději sami. 

Cibule a česnek

Když je řeč o aromatických potravinách, nesmíme zapomenout ani na cibuli, česnek, pórek nebo šalotku. Všechny patří do čeledi amarylkovitých rostlin, které jsou pro psy jedovaté. Proto radíme vyhnout se i jim – ve větším množství u vašeho psa vyvolají zvracení a mohou také poškodit buňky červených krvinek, což vede mnohdy až k anémii

JAKÉ POCHOUTKY PSOVI V KLIDU DOPŘÁT

Není toho málo, viďte? Rozhodně ale nevěšte hlavu. Ačkoliv je spousta věcí, které by váš pes neměl (nejen) o svátcích ochutnat, existuje i spousta lahůdek, které mu můžete bez obav naservírovat. A potěšit tak i jeho trochou toho vánočního rozmazlování. 

Běžné krmivo svého čtyřnohého přítele můžete ozvláštnit kapkou kvalitního lososového oleje, nebo mu o svátcích nabídněte rovnou něco nového. Skvělou pochoutkou i zážitkem bude například degustační sada špičkových krmiv, se kterou váš parťák ochutná hned pět lákavých příchutí v čele s lahodnými rybami.

Radost mu udělá i dobře zvolený pamlsek. Jejich nabídka je široká a určitě najdete ten, který vašeho psa nadchne – u nás fandíme hlavně drobným pamlskovým odměnám,  kterými lehce naplníte i nejrůznější psí hračky, takže spojíte pochutnání se zábavou. 

Příjemné s užitečným zase spojí sušené pamlsky, které jsou dietní a psi je přímo zbožňují. Při jejich žvýkání si totiž nejen pochutnají, ale posílí také žvýkací svaly a vyčistí si zuby.

Velice populární a vděčné jsou však i speciální psí piškoty a nejrůznější sušenky, které ovšem nemusíte nutně kupovat. Právě o Vánocích totiž můžete svému chlupatému kamarádovi dopřát zážitek ze sušenek vyráběných s láskou u vás doma. Osvědčený recept na jedny takové vám sem rovnou přikládáme: 

Játrové sušenky s ovesnými vločkami

  • ½ kg drůbežích jater

  • ½ kg ovesných vloček

  • 3 celá vejce

  • bylinky (např. majoránka, pažitka)

Postup jejich přípravy je rychlý a jednoduchý – všechny ingredience smíchejte a mixujte do hladka. Vzniklou směs vylijte na plech vyložený pečícím papírem, rozetřete a pečte 20 minut v troubě předehřáté na 200°C. Upečené těsto poté nakrájejte na menší kostičky, schovejte do dózy nebo rovnou servírujte. 

Dejte nám vědět v komentářích, jestli tomu tak opravdu bylo i na čem si váš parťák pochutnal nejvíce. Těšíme se na vaše zážitky!


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Rybí menu pro psa? Skvělý dárek i pochoutka

Granule s obsahem rybího masa posílí zdraví vašeho psa proteiny, minerály a vitamíny. Ideální pro mlsouny a psy s potravinovou alergií.