Co vařit psovi? Odborníci radí, jak na psí jídelníček
Vařené maso je skvělou dietní variantou. Je snadno stravitelné a chutné. Jenže se vařením část výživových hodnot ztrácí. Maso sice bude měkčí, určitě však nebude tak výživné jako za syrova. Co vlastně psovi vařit?
„Vařit by se měly maximálně přílohy (brambory, batáty, rýže a vločky),“ říkají naši výživoví specialisté.
Vaření pro psa je jiné než pro lidi
Pokud chcete přejít na vařenou stravu, zvažte pečlivě, zda máte na opakovaná vaření opravdu dostatek času i místa (na plotně i v lednici). Budete totiž muset vařit opravdu všechno. Při přeskakování ze syrového masa na granule a z granulí na vařené maso by se mohl psí žaludek podráždit a způsobit parťákovi vážné zdravotní problémy.
Zároveň myslete na to, že vařené jídlo pro psa musí být jiné než jídlo pro lidi. Existují totiž potraviny, které psi vůbec jíst nemají. Například sladkosti, jakýmkoliv způsobem dochucené potraviny, cibule i česnek, avokádo. Vyhýbejte se také všemu koření.
Jak na to?
Maso vařte v čisté vodě a servírujte ho i s vývarem, protože obsahuje cenné živiny. Nevařte ho příliš dlouho, jen po nezbytně dlouhou dobu, abyste zachovali co nejvíce prospěšných látek. Vývar můžete pak použít například na polévání vloček. Používejte vždy kvalitní suroviny.
A především se seznamte se základními principy psí výživy, abyste svému parťákovi dodali vše, co pro svůj vývoj potřebuje!
Syrová strava versus granule
Je vařená strava vhodnější než granule? Můžou být granule lepší než syrová strava?
Zvolíte-li suché krmivo správně, získá váš čtyřnohý kamarád všechny potřebné živiny z něj. Na vývoji superprémiových granulí se podílí tým odborníků, veterinářů a výživových specialistů, kteří krmivo skládají dohromady tak, aby obsahovalo vše potřebné. Výsledkem je ideální poměr bílkovin, sacharidů, vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek podle konkrétních potřeb nejrůznějších psů.
Vhodnou alternativou je ale i syrová strava (známá také pod zkratkou BARF). Jen je potřeba lépe se vyznat ve výživových potřebách psa, abyste nic nezanedbali. „Přibližně 70 % z jídelníčku by měly tvořit bílkoviny, zbytek ovoce, zelenina a přílohy (rýže, brambory, cizrna, vločky apod.). Do krmiva se mohou také přidávat další zdroje živin, například oleje, minerály a další doplňky stravy,” dodává Lucie Jiroušková, specialistka z KrmímKvalitně.
Pokud se rozhodnete barfovat, poraďte se raději se zkušeným odborníkem a připravte si prostorný mrazák na zásoby masa.
Každý pes má jiné potřeby
Při přípravě vařeného jídelníčku je v každém případě vhodné poradit se nejdříve s veterinářem a odborníky na psí výživu. Každý pes je totiž jiný a má jiné potřeby. Je rozdíl připravovat krmivo pro aktivní štěně ve vývinu a pro staršího či nemocného psa.
Stejně tak je důležité rozlišit plemeno, možné alergie, zdravotní problémy, dědičné predispozice i samotný životní styl parťáka. Vařená strava je ideální pro psy s problémy zažívacího traktu, pro psy s nadváhou nebo psy na konkrétní dietě. Sami ale neexperimentujte. Odborníci vám poradí ideální poměr živin a skladbu potravin, případně vám doporučí speciální doplňky stravy.
Shrnutí: Vařená strava není pro každého, promyslete pro a proti.
- Vařená strava je snadno stravitelná a chutná. Ztrácí však značnou část živin.
- Skladbu jídelníčku je potřeba přizpůsobit věku, zdravotnímu stavu a životnímu stylu psa.
- Vyžaduje spoustu času při přípravě a také prostor na uskladnění surovin.
- Poraďte si vždy s veterinářem nebo odborníkem na výživu o konkrétní ideální skladbě jídelníčku pro vašeho psa a neriskujte jeho zdraví.
Komentáře ke článku
0 komentářů