Proč kočka potřebuje maso? Pádné argumenty, proč z ní vegetariánka nikdy nebude
Váháte, jestli může být vaše kočka vegetariánkou, nebo dokonce vegankou? Ani náhodou! Trávicí systém má totiž úplně jiný než psi nebo lidi. Proč kočka maso potřebuje? Čtěte celý článek.
Kočka není pes: Masožravec, který nemá na výběr
Trávicí systém psa funguje úplně jinak než u koček. Zažívání psa je podobnější člověku. Stejně jako člověk totiž dokáže pes zpracovat komplexní sacharidy na bázi škrobu – například z brambor, batátů aj. Jde o důležitý zdroj energie a cenných živin. Kočka ale zpracovat škrobové sacharidy neumí, a stává se tak „povinným masožravcem“. Zkrátka musí jíst maso, aby přežila.
Jídelníček kočky v přírodě
Vaše kočičí šelma je od přírody typický lovec malé kořisti. V přírodě představují více než 40 % jejího jídelníčku myši a jiní hlodavci. Zbytek tvoří jiné malé druhy savců a ptáků, někdy i plazi, obojživelníci nebo hmyz. Rostlinnou potravu nepřijímá téměř vůbec.
Kočka nemá chuťové receptory pro rozlišení sladké chuti. Dobře naopak rozlišuje chuť bílkovin a tuků. Při výběru krmiva preferuje živočišná krmiva.
Proč kočce nestačí rostlinné zdroje energie?
Všežravci – jako člověk nebo pes – získávají energii z glukózy štěpením sacharidů.
Maso ale psi také potřebují, a to kvůli důležitým aminokyselinám, které se jinde neobjevují.
Kočka ale glukózu zpracovává z bílkovin. Kdybyste z ní udělali vegetariánku, začne její tělo rozbíjet vlastní buňky ze svalů a orgánů, aby získalo energii. Kvůli kratšímu trávicímu systému s kyselejším pH navíc rostlinné zdroje živin daleko déle tráví a často ani nevyužije všechny živiny.
Co to znamená pro chovatele? Musíte kočce házet samé steaky?
Jasně, že ne. Strava koček ale musí stát na kvalitních masových produktech. Můžete zvolit:
- Suché granule
- Kvalitní kapsičky
- Masové konzervy
- Jejich kombinaci
Vybírejte granule, které obsahují aspoň 40 % bílkovin. Konzervy nebo kapsičky by měly mít aspoň 10 %.
Aby kočka více pila, můžete jí ozvláštnit jídelníček i masovými drinky. Jejich příjemná chuť a vůně motivují k lepšímu pitnému režimu. Nedostatečný příjem tekutin totiž bývá častým problémem, který hrozí nemocemi ledvin a močových cest.
K nejdůležitějším živinám z masa patří:
- Vitamín A – pokud by vaše kočka nejedla maso, chyběly by jí enzymy nutné pro zpracování vitamínu A. Hrozilo by jí až oslepnutí, problémy s imunitním systémem
a kůží. - Arginin – aminokyselina patřící k základním stavebním kamenům bílkovin. Nedostatek argininu může způsobit slintání, letargii, zvracení a křeče.
- Taurin – maso je pro kočky jediným přirozeným zdrojem taurinu, nezbytného pro správnou funkci očí a srdce.
Ani jednu z těchto důležitých živin si kočka sama vyprodukovat neumí. Proto je pro ni maso ve stravě tak důležité.
Syrové maso pro kočky: Potřebují ho k životu?
Nutně ne. Ale nejspíš ji potěší, když jí čas od času stravu zpestříte čerstvým masem podle svého výběru – může to být kuřecí, vepřové, hovězí, zkrátka jakékoli maso pokrájené na malé kousky. Úspěch většinou slaví i maso mleté. Kupujte jej nejlépe u řezníka, v kvalitě pro lidskou spotřebu.
Většina koček – navzdory zažitým mýtům – není až tak nadšená z rybího masa. Ale vyzkoušet ho také můžete. Třeba si ho zrovna váš parťák zamiluje.
Můžete krmit jak čerstvým masem, tak i naporcovanými kousky z mrazáku. Zmrazením zabijete nebezpečné bakterie a parazity. Takže jestli si nejste 100% jistí původem masem, před krmením ho dejte do mrazáku.
Mohu každou kočku krmit čerstvým syrovým masem?
Záleží na více faktorech – především věku a zdravotním stavu kočky. Koťata do cca 20 týdnů věku by syrové maso raději jíst neměla. Jejich imunitní systém ještě není připravený na to, aby se vypořádal se všemi choroboplodnými zárodky.
I starší kočky mohou mít z čerstvého masa problém kvůli bakteriím, jako je Salmonella nebo E. coli. Mohou vést až k život ohrožujícím infekcím. U dospělých zdravých koček naštěstí není tato situace příliš častá.
Jakmile je však kočka starší, nebo má problémy s imunitou, je lepší maso předem uvařit nebo alespoň předem zamrazit.
Pozor na křížovou kontaminaci ve vaší kuchyni
Při krmení syrovým masem mohou patogeny zůstat na nožích a kuchyňské lince a dalších přípravných plochách. Mohou se objevit i v kočičích výkalech a dokonce i na kočce samotné – zejména kolem obličeje. Proto máte-li doma rizikové jedince – malé děti, starší osoby nebo těhotné ženy, zvažte krmení syrovým masem.
Shrnutí: Kočka jako pravý masožravec
- Kočičí trávení je jiné než u psů nebo lidí – vegetariánku z ní prostě neuděláte.
- Kromě bílkovin z masa získává i důležité vitamíny a další mikroživiny.
- Při krmení kočky syrovým masem vybírejte pečlivě zdroj a zabraňte kontaminaci prostředí.
- Malým koťatům a nemocným kočkám raději syrové maso nedávejte.
Komentáře ke článku
0 komentářů