Poradna

Cestování se psem bez stresu

10.06.21 | Magdalena Bischofová | 0 komentářů


Jak naplánovat dovolenou se psem? Přinášíme tipy, na co nezapomenout a jak si společný čas maximálně užít.

SdíletCestování se psem bez stresu

Dovolená se psem: Bez něj a nebo s ním?

Jak být na dovolenou se čtyřnohým parťákem dokonale připraveni? Jestli zvažujete, jak vyřešit péči o psa během svých cest, projděte si pár osvědčených rad a tipů.

Klece a přepravní boxy pro psy

Pes se v jasně ohraničeném prostoru klece nebo přepravky cítí bezpečněji a jistěji. Je to zásadní i pro jeho bezpečnost při přepravě. Pokud ho na ni ovšem s dostatečným předstihem naučíte a nezpůsobíte mu náhlé trauma. Jak ho na klec postupně přivyknout, aby do ní pak v autě radostně skákal?

Zlatá pravidla "do klece"

Mnoho chovatelů učí už štěňata přivykat prostředí klece, umět tam odpočívat, nepanikařit. Pokud jste na takového chovatele nenarazili a pejsek klec v životě neviděl, začínejte pozvolna.

 • Před navykáním psa dostatečně unavte, nejen hrou fyzickou, ale také psychickou. Skvělý je například trénink poslušnosti, interaktivní hry nebo třeba agility. Vysílený čtyřnohý parťák pak spokojeně v přepravce usne, ani nemrkne. Můžete mu tam také dávat krmení, aby si klec nebo box spojil s pozitivními pocity.
 • Nechte mu klec přístupnou volně v bytě, ať se tam může kdykoliv schovat a odpočívat. Mluvte pozitivním tónem. Když budete neklidní a budete na něj mluvit ustaraným hlasem, uvedete psa do zbytečného stresu.
 • Kdykoliv psího parťáka do přepravky zavřete a jdete ho pak pustit ven, neprojevujte žádné emoce, aby to pes vnímal jako samozřejmost, že je vše v pořádku.

Bezpečné cestování autem

Pro cestování autem je nejbezpečnější klec do kufru auta, která splňuje atesty v crash testech. Lze ji vyrobit na míru přímo vašemu vozidlu a máte jistotu, že se v případě nehody vašemu parťákovi nic nestane. Podle české legislativy ale postačí mít psa zajištěného tak, aby se volně nepohyboval po autě, takže se můžete spokojit i s připoutáním pásy pro psa nebo mříží do kufru auta. V případě poutání psa vždy používejte popruhy k tomu určené, aby si škubnutím vážně nepoškodil páteř. Následky mohou být fatální.

Před cestou: Vyvenčit a nekrmit

Před cestou byste měli vašeho psa důkladně vyvenčit a příliš ho nekrmit. Pár pamlsků sice škodu nenadělá, ale spoustě psů není při dlouhé jízdě autem dobře a často zvracejí. Během cesty také nezapomínejte na přestávky s dostatečným vyběháním a pitným režimem.

Pes a letadlo

Dnes je možné přepravit psa i letadlem. Pokud nemáte potvrzení od lékaře, že potřebujete společnost svého psího parťáka vedle sebe na sedadle, poletí pravděpodobně v zavazadlovém prostoru v přepravním boxu. Proto je dobré ho na box dostatečně připravovat již dlouho před cestou. Často také pomáhají Bachovy esence. Spousta psích majitelů by ale takto za žádnou cenu nenechalo svého chlupáče cestovat a tak raději volí variantu psího hotelu.

Hotel pro psy – dovolená pro páníčka

V dnešní době rostou psí hotely jako houby po dešti, ten opravdu kvalitní ale aby lupou pohledal. Nastudujte si, jaké podmínky hotel nabízí a jak odborný je jeho personál. Ne všude jsou totiž odborníci na psy a snadno se může stát, že například border kolii vrátí přetaženou nebo nebudou umět včas poskytnout první pomoc.

V některých hotelích také nepřijímají nesocializované psy s projevy agrese, protože je neumí zvládnout. Často psí hotely nabízejí ubytování v kotcích, což se sice může na první pohled zdát kruté, ale pokud se během dne pes jinak vyběhá například s psími kamarády, je pro něj kotec mírumilovným pokojíkem, kde si může v klidu odpočinout. I na psí hotel je ale dobré jej postupně navykat, aby pak najednou netesknil. Zkuste třeba cvičně pobyt na jednu noc. 

Úplně nejlépe ale uděláte, pokud máte někoho z rodiny, koho už zná, a kdo je ochotný se vám o chlupáče postarat po dobu dovolené.

A co takhle obytný vůz?

Pokud jste rodina poněkud početnější, ať už do počtu lidí nebo zvířat, můžete dnes využít také služeb půjčoven karavanů a obytných vozů, které jsou dog friendly. V karavanu je vyhrazený prostor s pelíškem pro všechny vaše čtyřnohé miláčky, s psími chlupy se počítá a pronájem není nijak předražený. Pokud máte odpovídající řidičské oprávnění, můžete tak sbalit to nejnutnější a vyrazit na dovolenou ve velkém stylu s "domečkem" za zády.

Co rozhodně nedělat

Pokud váš pes není z cestování vyloženě na zhroucení, zbytečně ho nedopujte prostředky na uklidnění. Může na nich vznikat závislost a dlouhodobě také poznamenávají organismus. Raději si dejte tu práci a poskytněte svému čtyřnohému parťákovi maximální pohodlí, aby nemusel být ve stresu a společnou dovolenou si užíval.

Co s sebou zabalit?

Určitě nezapomeňte na platný očkovací průkaz, pelíšek, který voní známým prostředím (stačí i deka), oblíbenou hračku a také misky. Na cesty jsou praktické skládací misky, které jednoduše složíte do batohu. Neuškodí mít také psí lékárničku, kde by měly být obvazy, pinzeta, izotermická folie, desinfekční prostředek, alespoň jednu botičku (při zatrhnutí drápku), léky, pokud je užívá, popřípadě hojivá mast na rány nebo tlapky. V mnoha zemích je také vyžadován náhubek.
TIP: Na co se připravit vám prozradí také článek se psem na dovolenou k moři
A samozřejmě nesmíte zapomenout na dostatečnou zásobu krmiva a pamlsků. Abyste si dovolenou vy i váš parťák v klidu užili a nemuseli se stresovat z nenadálých situací. 

Shrnutí: Dovolená se psem ano, ale s náležitou přípravou

 • Před cestou psa vyvenčete, ale moc nekrmte.
 • Na pobyt v psím hotelu parťáka předem připravte.
 • S sebou přibalte doklady, jídlo i lékárničku.
 • Nezapomínejte na předpisy cizí země, pokud jedete dál.
   

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Snadná výměna
i otevřeného balení

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva