Poradna

Klíšťata u koček: Jak na vyndání a účinnou prevenci

28.05.21 | Zuzana Veselá | 0 komentářů


Jaké nemoci drobní paraziti přenášejí? Jaké repelenty a obojky proti klíšťatům fungují? Čtěte na blogu Krmím Kvalitně.

SdíletKlíšťata u koček: Jak na vyndání a účinnou prevenci

Klíšťata u koček: Čím hrozí, jak je odstranit a tipy na účinnou ochranu

Drobní parazité sající krev mohou způsobit vaší kočce nepříjemné nemoci. S klíštětem se za život setká téměř každá kočka, která chodí ven. Důležité je parazita co nejrychleji a nejšetrněji z kožichu odstranit.

Co jsou klíšťata

Obávaní paraziti a přenašeči nemocí na člověka trápí i naše kočičí parťáky. Klíšťata „kočičí“ mívají od 1 mm do 1 cm v závislosti na věku, druhu i na tom, kolik krve už stihli z vaší kočky vysát. Dospělí jedinci mají 8 nohou a vejčité tělo připomínající pavouka.

Hodí se vědět

 • Běžně se vyskytují v lesích, na loukách, vřesovištích i lidských zahradách. Riziko roste tam, kde majitelé déle nesekali trávu, nebo v okolí žijí další zvířata jako ježci, králíci, jeleni či ovce.
 • Výskyt bývá častější od jara do podzimu, ale mohou být aktivní po celý rok. Zvlášť, když je mírnější zima.
 • Nelétají ani neskáčou, ale šplhají po rostlinách a shora padají na svou „kořist“ jdoucí okolo. Než se nasytí její krví a pustí, může to trvat několik dní. Během nich ale může dojít k přenosu nemocí. Proto je důležité odstranit klíště co nejrychleji.

Jaké hrozí kočkám nemoci

„Kočičí“ klíšťata přenášejí původce různých nemocí – například lymské boreliózy nebo babesiózy. I když nemoci obvykle u zdravých koček nepropuknou, ochrana a pravidelná kontrola po návratu domů jsou rozhodně na místě.

Klíšťová encefalitida

Zatímco u lidí představuje klíšťová encefalitida obávaného strašáka, u domácích zvířat nepředstavuje vážný problém. V Evropě byly popsány jen jednotky výskytů u koček a psů. Projevovaly se neurologickými problémy.

Drobná zvířata sice klíšťovou encefalitidou většinou neonemocní, ale s virem se setkávají. Skrz dalšího hostitele jej mohou přenést dál. Očkování pro zvířata proti této nemoci zatím neexistuje.

Lymská borelióza

I bakteriální infekce zvaná lymská borelióza je naštěstí u koček vzácná. Nemocní jedinci bývají letargičtí, ztrácejí chuť k jídlu, mívají problémy s pohybovým aparátem – bolestivé a ztuhlé klouby, neochotu se hýbat apod. Škála projevů je však daleko širší.

Při podezření navštivte co nejdříve veterináře, který provede test a nasadí antibiotika. Včasná léčba je důležitá pro prevenci trvalých následků, které se mohou s kočkou táhnout roky. Léčba bývá ve většině případů úspěšná. Očkování proti lymské borelióze pro zvířata existuje, ale u menších druhů jej lékaři běžně neprovádí.

Babesióza

Jde o další infekční onemocnění přenášené jednobuněčným parazitem babesia. Dříve šlo o nemoc extrémně vzácnou. I dnes je častější u psů než u koček. Usazuje se v červených krvinkách a je naštěstí poměrně snadno léčitelná.

Anaplazmóza

Toto infekční onemocnění přenášejí bakterie anaplasma. Usazují se v bílých krvinkách. Rovněž jde o nemoc velmi vzácnou, léčitelnou antibiotiky.

Klíšťová paralýza

Některé kočky jsou „alergické“ na sliny klíštěte. Projevuje se to paralýzou cca týden po přisátí parazita. Kočka vypadá jako by nekontrolovala své končetiny. Dočasné ochrnutí většinou začíná od zadních nohou a přesouvá se postupně k předním. Problém odeznívá po odstranění klíštěte.

Pravidelná kontrola je základ

Pro návratu kočky z venku projeďte rukama celé její tělo. Pokud ucítíte malou bouli, rozhrňte srst a místo prohlédněte. Můžete jít třeba i o strup nebo zapíchnutý trn. Klíště poznáte podle bělavého těla, které tmavne a zvětšuje objem podle toho, kolik krve stihne nasát.

Zvláštní pozornost věnujte oblastem za hlavou, na krku a kolem uší. Tam se zachycují paraziti nejraději, protože si na ně kočka nedosáhne.

Jak vyndat klíště

K akci přistupte co nejrychleji. Snížíte tak riziko onemocnění. Zároveň ale chraňte sebe. Po odstranění si hned důkladně umyjte, ideálně i vydezinfikujte ruce.

Při vyndávání dbejte na to, abyste nestlačili tělo klíštěte. Chytněte jej za hlavičkou a opatrně vytáhněte z kůže své kočky. Kleštiček a pinzet pro tuto akci seženete na trhu celou řadu. Nejlépe vám opět poradí váš veterinář. Místo po odstranění vydezinfikujte. Pokud na místě zůstala kusadla, už je dál netrhejte. Tělo je během pár dnů vyloučí samo.

Veterinářka MVDr. Aneta Neugebauerová radí:

Nejdůležitější zásadou vytahování je nevymáčknout infekční obsah střev do krve zvířete. Proto je lepší chytit klíště pinzetou či háčkem těsně za hlavičkou, pootočit mírně doprava a doleva, ale moc netahat, neškubat, počkat až se samo pustí. Hlavně nepoužívat žádné masti, krémy, které by měly klíště udusit. Čím dřív jej vytáhnete, tím menší hrozí riziko přenosu infekčního onemocnění.

Pokud to jde, vyndejte i hlavičku

Veterinářka radí: Co se týče hlavy klíštěte, vždy je lepší ji vytáhnout. Kolem může vzniknout absces (ohraničení zánět). Ten je pak nutné vyčistit a přeléčit antibiotiky. Takže pokud to jde, raději vyndejte i hlavičku.

Co s boulí po klíštěti

Kočka se začala v místě vpichu drbat a nahmatáte tam tvrdší bouli? Nezoufejte, po pár dnech se většinou sama vstřebá. Pokud v kůži zůstala část kusadel, bude nejspíš hojení delší a často také doprovázené mírným hnisáním. I to je běžný projev, že se kůže brzy zacelí. Veterináře kontaktujte ve chvíli, kdy se rána déle nehojí, naopak tvrdne víc a víc.

Ochrana proti klíšťatům: Spot-ony, obojky, spreje nebo tabletky?

Máte doma kočku i psa? Pozor. Řada přípravků proti klíšťatům pro psy se pro kočky nehodí. Mohou být dokonce nebezpečné. Nejlepší radu vám opět dá váš veterinář. Obecně platí, že nejlepší přípravky proti klíšťatům jsou ty, které parazity rovnou zabíjejí, jakmile se přichytí na kůži vaší kočky. Chrání tak vašeho parťáka i vás.

Spot-on neboli „kapička“ za krk

Ideální řešení pro kočky, které nemají rády spreje ani obojky. Přípravek aplikujete mezi lopatky a účinná látka se vstřebá do kůže. Důležité je aplikovat ji za krk tak, aby si tam kočka nedosáhla a nemohla repelent slízat.

Nejúčinnější spot-ony pro kočky seženete u svého veterináře. Ochrana většinou vydrží zhruba 4 týdny. K nejoblíbenějším patří:

 • Bravecto Spot-on pro kočky: Funguje stejně dobře jako tablety Bravecto pro psy. Pro kočky se ve formě tablet nevyrábí.
 • Broadline a Stronghold: Kombinované přípravky na vnitřní i vnější parazity. Oba navíc chrání i proti ušnímu svrabu.
 • Frontline Combo, Fypryst: Levnější přípravky proti klíšťatům, blechám a dalším vnějším parazitům. Léčivá látka fipronilum se používá už léta. V některých lokalitách si na ni paraziti zvykli a nefunguje proto tak efektivně.

Sprej

Některé přípravky, například Frontline nebo Fypryst s účinnou látkou fipronilum, seženete také ve formě spreje. Kočku musíte nastříkat celou a rozetřít účinnou látku. I v tomto případě výrobci slibují účinnost až na 4 týdny.

Obojek proti klíšťatům a blechám

Zejména obojek Foresto si pochvalují majitelé koček i psů. Disponuje bezpečnostní pojistkou pro případ zachycení za plot nebo keř. Chrání zhruba 7 až 8 měsíců. Kočka musí mít obojek nasazený po celou dobu. Parazité by se vůbec neměli na kůži zvířete chráněného obojkem uchytit. Proto obojky Foresto fungují i jako účinná léčba ekzémů u alergiků na bleší kousnutí.

Shrnutí: Repelenty proti klíšťatům chrání kočky i vás

 • Drobní parazité číhají kromě lesů i na loukách nebo v zahradách.
 • Nemoci se u koček naštěstí moc často neprojevují. Pokud ano, včasná léčba zabrání komplikacím.
 • K účinným přípravkům patří dražší spot-ony a obojky proti klíšťatům.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva