Proč kočka přede: Poznejte, co vám vaše šelma říká
Máte doma malou čtyřnohou šelmu, která se vám ráda usadí na klíně, protáhne si tlapky a začne roztomile příst? Položili jste si někdy otázku, proč vrní a jak tento neobyčejný zvuk vzniká? Nejen, že je kočičí předení pro lidi jeden z nejpříjemnějších zvuků, ale zároveň snižuje hladinu stresu a celkově uklidňuje. Pro kočku však nemusí vždy znamenat jen spokojenost, radost a potěšení.
Proč kočka vrní?
Na tuto otázku není snadné odpovědět. Kočka se nám pomocí předení snaží dávat najevo, jak se cítí. Předení tak může znamenat projev maximální spokojenosti a radosti, nebo také stresu, poranění a bolesti. Je to jeden z mnoha způsobů její komunikace, ale též mocný nástroj jejího vlastního zdraví. Tento zvukový projev má odlišnou charakteristiku a existuje několik druhů vrnění.
Nejčastější druhy vrnění u kočky
1. Dlouhé a velice jemné
Tento druh předení se vyskytuje už u malých koťátek, kdy se u svých sourozenců dožadují hraní nebo u mámy domáhají pozornosti. Naznačují tak, že jsou v pořádku a matka přede, aby svým koťatům zvýšila pocit bezpečí. Všimnout si můžete také, že kočka jemně vrní i ve chvíli, kdy kojí svá mláďata nebo spokojeně usíná ve svém pelíšku.
A co teprve, když ji připravíte do misky její oblíbenou konzervu nebo kapsičku! Slastné vrnění je časté také při hlazení či mazlen. Kočka tím dává najevo, že se cítí spokojeně.
2. Vysoké až pískavé
Hlasité až naléhavé vrnění je projevem velmi nepohodlných okolností, nátlaku nebo vystavení stresu. Kočka tímto způsobem odvádí pozornost od nepříjemných situací, zejména při zákrocích u veterináře, v průběhu porodu nebo když se necítí ve své kůži. V tomto případě uvolňují endorfiny v těle, neboli hormony štěstí, které je uklidňují a tím lépe celou situaci zvládají.
Pokud vysoké až pískavé předení u svého parťáka zpozorujete, můžete jej zkusit uklidnit pomocí přírodních doplňků stravy. Skvělou volbou jsou například Bachovy esence.
3. Tlumené zakončené zavrčením
Kočky jsou velmi hravé, milují drbání, hlazení i škádlení, ale vše jen do určité míry. Jakmile jim dojde trpělivost, jejich vrnění se změní na agresivnější. To signalizuje, že se chystá k útoku.
Vrnění u koček a fyzická kondice
Kočky tráví téměř dvě třetiny života spánkem a nečinností, takže si nedopřávají dostatek pohybu, což může mít za následek ochabnutí kostí a svalů. Matka příroda nebyla skoupá a obdarovala je vrněním.
Předení způsobuje vibrace celého těla kočky. Stimulují svaly, zlepšují kvalitu kostí a pomáhají léčit zranění. Některé studie také říkají, že pokud se jedna kočka poraní, ostatní se kolem seběhnou a začnou příst – jde o vzájemné uzdravování.
Kočky dokážou předením uzdravovat nejen sebe, další kočky, ale i člověka. Předení totiž uvolňuje hormon štěstí, který zlepšuje náladu. Kočky se běžně využívají při felinoterapii, kdy kontakt a hlazení kočky dokáže u nemocných lidí uvolňovat nahromaděný stres, rychleji hojit rány a pomáhá nemocnému harmonizovat tělo.
Jak vzniká vrnění?
Nezaměnitelný hrdelní zvuk, který kočky vydávají, vzniká prostřednictvím přerušovaného stahování hrtanových a bráničních svalů. Kočky dokážou příst už pár hodin po narození a jedná se o první komunikaci s matkou. Navíc vydrží vrnět velmi dlouho beze změny hlasitosti. Kočka tuto rezonanční vibraci propouští celým svým tělem, a proto její vrnění nejen slyšíte, ale můžete jej také cítit.
Zajímavostí je, že kočky předou při nádechu i výdechu, ale ostatní velké kočkovité šelmy umí vrnět pouze při výdechu.
Čeho si u kočky všímat?
Pokud chcete porozumět kočičímu jazyku, všímejte si barvy tónu, hlasitosti a celkového rozpoložení vaší parťačky. Pokud se k vám tulí, vyžaduje mazlení, je vše v naprostém pořádku. V opačném případě, kdy je podrážděná a nedůtklivá, může jít o zdravotní potíže. Proto zvažte návštěvu u vašeho zvěrolékaře.
Shrnutí: Proč kočka přede?
- Kočičí vrnění je jeden z nejpříjemnější zvuků pro lidi a pomáhá uklidnit a odbourat stres.
- Předení může znamenat projev maximální spokojenosti a radosti, nebo také stresu, poranění a bolesti.
- Jedná se o způsob komunikace a ukazatel jejího vlastního zdraví.
- Pro porozumění si všímejte barvy tónu, hlasitosti a celkového rozpoložení své kočky.
- Pokud je kočka při vrnění podrážděná a nedůtklivá, může jít o zdravotní potíže. Zvažte návštěvu veterináře.
Komentáře ke článku
0 komentářů