5 nejčastějších chyb při barfování psů + 1 tip
Barf pro psy je mezi chovateli čím dál častěji skloňovaný termín. Jde v podstatě o krmení “RAW” stravou, tedy přirozenou syrovou stravou. Na co si dát pozor a jak můžete svému parťákovi přilepšit?
Jen maso nestačí
Ačkoliv tak může princip BARF stravování na první pohled působit, rozhodně nejde jen o masitou stravu. Aby organismus psa dostal potřebné vitamíny a kultury pro lepší trávení, je důležité přidávat také ovoce, zeleninu nebo neprané dršťky.
70 % masa, 30 % ovoce a zeleniny
Maso, nejen svalovina, ale i kosti, chrupavky a vnitřnosti, tvoří při barfování zhruba 70 % krmné dávky dospělého, vitálního psa. Zbytek živin dodá ovoce a zelenina.
Barfování psího seniora
Pokud se ale jedná o psího seniora, klidně můžete poměr ovoce a zeleniny navýšit, ulevíte jeho ledvinám a dodáte důležité vitamíny.
Barfování psů v zátěži
Psům ve vyšší zátěži můžete naopak přidávat také těstoviny, spařené ovesné vločky nebo škvarky. Krmná dávka však musí být denně dostatečně pestrá.
Tip: Všem, kdo začínají nebo i dlouhodobě barfují, doporučujeme přečíst si knihu Barf od Kateřiny Novosadové. Dozvíte se tam správný poměr všech složek krmiva podle váhy a věku psa.
Základem je pořádný mráz
Psi krmení syrovým masem si vytvoří v žaludku specifickou skladbu trávicích šťáv. Přesto nejsou odolní všem nemocem a patogenům, které se v mase mohou ukrývat. Základem pro jejich minimalizaci je nechat maso dobře zmrazit. A to při teplotě -18°C až -20°C alespoň 1 týden.
Pokud zkrmíte psovi maso čerstvě koupené u řezníka, můžete si zadělat na pořádný problém. Pamatujte, že z důvodu přemnožení bakterií byste neměli rozmražené maso dávat znovu zmrazit!
Pozor dejte také při rozmrazování – v pokojové teplotě roztaje maso rychle, jestliže změní barvu nebo začne zapáchat, už ho nezkrmujte.
Pamlsky se také počítají
Granuláři to berou samozřejmě, ale barfaři často zapomínají, že i sušené dobroty a pamlsky se počítají do celkové váhy krmné dávky. Pokud zvolíte tučnější maso (vepřové, neprané dršťky, vemeno) a k tomu štědrou porci pamlsků, může váš parťák snadno začít přibírat na váze. Nezapomínejte denní krmnou dávku snížit o váhu rozdaných pamlsků.
Míchání granulí a masa
Každý občas chceme na dovolenou nebo někam na výlet na pár dní. A ne všude mají fungující mrazák, do kterého si můžete naskládat x kilogramů mraženého masa pro psy. Přesto byste ale neměli míchat ze dne na den granulovanou stravu se syrovým masem. Neustálé střídání granulí s masem může totiž vést k zažívacím problémům.
Pozor! Vařená strava není barf a platí pro ni zcela jiná pravidla.
Nevyvážený poměr vápníku a fosforu
U barfování zpočátku těžko odhadnete správný poměr vápníku a fosforu. Vápník a fosfor se v těle podílejí nejen na správné stavbě kostí a zubů, ale jsou důležité i pro správnou funkci nervů a svalů.
Nejhorší následky to má u barfování štěňat, kde jim nedodržení poměrů způsobuje prošlapy a deformace kostí. Dodržovat byste měli poměr 1,4 (vápníku) : 1 (fosforu). Metabolismus vápníku totiž úzce souvisí s fosforem.
Pokud je fosforu v těle nadbytek, začne se vápník odplavovat z krve, což tělo řeší tím, že jej doplňuje z natráveniny, v horším případě z kostí. Nadbytek fosforu tedy může způsobovat řídnutí kostí a pohybové problémy. V mase se nachází dostatek fosforu, je ale potřeba doplnit ho i o dostatek vápníku – tedy kosti nebo přidat mléčné výrobky, jako třeba sýr.
Čím mohou barfaři psovi přilepšit?
Pokud krmíte barfem, určitě jste už uvažovali, co ještě můžete svému parťákovi přidat, aby mu opravdu nic nechybělo a prospíval dobře i přes některé nedostatky v jídelníčku.
Tady je pár tipů:
Trávení:
- Oblíbeným doplňkem je například kelpa, mořská řasa, která napomáhá zdravým dásním, odstraňuje zápach z tlamy a prospívá trávení.
- Trávení podporují také pivovarské kvasnice, které jsou navíc bohaté na vitamín B. Podporují chuť k jídlu a zvyšují obranyschopnost organismu, příznivě působí také na kvalitu srsti a kůže.
Srst a kůže, vnitřní orgány:
- Vhodným doplňkem je také lososový olej pro zdravou srst a kůži a kardiovaskulární systém.
- Blahodárný vliv ale mají i další oleje, jako třeba ostropestřecový, který pomáhá udržet zdravá játra a střeva nebo lněný olej, bohatý na omega 3 a 6 mastné kyseliny. Chybu neuděláte ale ani doplňky pro zdravé klouby a kosti.
- Arktický krill se získává ze skořápek mořských drobných korýšů a pomáhá správné funkci srdce, ledvin, jater i mozku. Podporuje stavbu svalů a kostí a má protizánětlivé účinky. Vhodný je zejména pro psí seniory.
Detoxikace organismu:
- Proti parazitům v těle je prospěšná křemelina. Pomáhá detoxikovat organismus, čistí střeva a je bohaté na minerály a stopové prvky, jako je křemík, hořčík, draslík, měď, zinek a další.
Pokud si nejste jistí, co přesně zvolit, můžete sáhnout po speciálních doplňcích k barfu, ve kterých je obsaženo vše důležité.
Komentáře ke článku
0 komentářů