Výživa

Které konzervy pro psy jsou opravdu kvalitní?

09.07.22 | 0 komentářů


Výběr druhů a značek konzerv pro psy je dnes obrovský. Jak z něj vybrat tu pravou pro vašeho parťáka a která je opravdu kvalitní?

SdíletKteré konzervy pro psy jsou opravdu kvalitní?

Jak vybrat kvalitní konzervy pro psy?

Konzervy pro psy představují skvělé přilepšení pro mlsné parťáky, zpestření jídelníčku a často i cestovní náhradu pro BARFaře. Ne všechny jsou ale stejně kvalitní. Jak vybrat ty pravé?  Jaké mají složení a na co si dát pozor?

Šťavnatá pochoutka z plechovky

Psi konzervy milují. Zejména proto, že je pro ně mnohem přirozenější žvýkat mokrou stravu než suché, křupavé granule. A navíc tak krásně voní – i když je to dost často způsobeno nejrůznějšími aditivy pro zlepšení chuti a vůně v jinak nekvalitní konzervě. A velmi často obsahují konzervy i nevhodnou a škodlivou sůl. 

Pokud chcete krmit pouze konzervami, pamatujte na to, že k pokrytí energetických potřeb potřebujete mnohonásobně větší množství než v případě granulí (takže se konzervy trochu prodraží) a vybírejte jen takové, které vašemu psovi dlouhodobě neublíží. Jak poznat, co v nich najdete?

Složení konzerv aneb co se píše malými písmenky?

Logicky by měla konzerva obsahovat maso a vás by mělo především zajímat, o jaké maso se jedná a v jakém množství. Nespokojte se s údajem "maso a vedlejší produkty", ale s konkrétní informací jako třeba "kuřecí maso", "jehněčí maso" apod.

Čím blíže specifikované maso je, tím lépe. Kvalitní výrobce se nestydí přiznat, co do konzervy dává. Ty levnější, supermarketové, obsahují zpravidla na prvním místě obiloviny a odpad z jatek (maso a produkty živočišného původu).

Čím víc masa, tím lépe

Platí pravidlo, že suroviny, která je ve složení napsána na prvním místě, je v konzervě nejvíce. Čím je vyšší procento masa, tím lépe. Sto procent masa je samozřejmě ideální. Takovými konzervami lze ovšem krmit pouze s přídavkem příloh, protože psovi by některé látky chyběly – nemůže to být jen o čistém mase, a to tím spíše, pokud se jedná o svalovinu.

Ideální složení psí konzervy

U kompletního konzervovaného krmiva by na prvním místě ve složení mělo být přesně určené maso a hned za ním kvalitní příloha – brambory, sladké brambory, ovoce nebo zelenina. Dále v nich můžete najít bylinky nebo rybí olej.

Jen málo konzervovaných krmiv obsahuje skutečně vše potřebné a pokud ano, řádně se vám tento způsob krmení prodraží. Většinou tedy majitelé krmí granulemi a konzervy dávají jen na přilepšenou a pro zpestření. 

Jen jeden druh masa nejen pro alergiky

Oblíbeným trendem dnešní doby jsou monoproteinové konzervy, které obsahují 100 % jednoho druhu masa a jsou vhodné i pro psy trpící nějakým druhem potravinové alergie

Co by v konzervách být nemělo

Pečlivě zkoumejte etiketu. Rozhodně by ve složení neměly být chemické konzervanty, barviva ani zchutňovadla, dále sůl nebo umělé stabilizátory chuti. Také si dejte pozor na konzervy, které obsahují obecný název “obiloviny” bez konkrétního určení. Stále více psů je na obiloviny totiž alergických. Ale pokud váš parťák nemá s obilovinami žádný problém, nemusíte tohle vůbec řešit. Konzervu vybírejte vždy podle stáří a velikosti psa, ovlivňuje to velikost kousků masa uvnitř a složení živin. 

Jak se maso do konzervy dostane?

Většina výrobců volí metodu vaření masa v konzervě, konzervy tedy obsahují zároveň i vývar. U některých můžete najít maso zalité vyvařeným želé a někteří výrobci maso i s vývarem rozemelou na paté

Je jen na vás, co pro svého psa upřednostňujete, vzhledem k jeho velikosti a stravovacím návykům. Na trhu dnes najdete nejrůznější druhy konzervovaných mas: od vepřového (tučnější, nevhodné pro psy trpící nadváhou) přes hovězí, kuřecí, koňské, kachní až třeba po buvolí.

Skutečné srovnání 2 produktů

Níže uvádíme složení dvou konzerv pro psy. Řekněte sami, kterou byste raději dali svému psovi? Podotýkáme, že dané konzervy se od sebe cenově výrazně neliší.

  1. GranataPet: zvěřina a Angus hovězí maso 65 % (skládající se z 50 % zvěřiny a 15 % Angus hovězího masa), zvěřinový a hovězí vývar 24,4 %, sladké brambory 5 %, brusinky 3 %, semena granátových jablek 1 %, minerály 1 %, slunečnicový olej 0,5 %, novozélandské mušle slávky zelenoústé 0,1 % (jemně mleté, přírodně bohaté na glukosamin a chondroitin)
  2. Značku nebudeme uvádět: maso a výrobky živočišného původu, vedlejší výrobky rostlinného původu, minerální látky.

Kterému výrobku byste věřili více?

Shrnutí: Psi konzervy milují, dopřejte jim ty, které jim neuškodí.

  • Poctivý výrobce se nebojí uvést na obalu vše, co do konzervy přidal.
  • Na prvním místě by mělo být konkrétně určené maso.
  • Vyhýbejte se konzervám s častými alergeny.
  • Pokud už váš pes trpí nějakou potravinovou alergií, zvolte pro něj monoproteinové konzervy.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Proč je maso pro psa tak důležité?
Výživa

Proč je maso pro psa tak důležité?

14.09.21 | Magdalena Bischofová

Víte, čím krmíte svého psa a proč? Maso do psího jídelníčku bezesporu patří, ale ne ledajaké. Zjistěte, jak vybrat ty nejlepší granule pro psy.

Přečíst článek
Jak může rybí maso uškodit nebo pomoci vašemu psímu miláčkovi
Výživa

Jak může rybí maso uškodit nebo pomoci vašemu psímu miláčkovi

22.11.23

Přečtěte si, proč jsou ryby ve stravě vašeho parťáka tak důležité. Na co si naopak dát při jejich krmení pozor. A jak využít často zmiňovaný rybí olej.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

  • Snadné opakování objednávek
  • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
  • Rychlejší nákup krmiva