Poradna

Jak naučit psa chodit na vodítku: Ověřený postup

12.07.22 | 0 komentářů


Jak naučit psa na vodítku, aby z toho nebyl horor pro vás oba, ale abyste si užili procházku? Zjistěte, jak na to od specialistů z KrmímKvalitně.

SdíletJak naučit psa chodit na vodítku: Ověřený postup

Jak naučit vašeho psa chůzi na vodítku

Není to samozřejmostí a stojí to hodně úsilí. Většinou. Objevte jednoduché triky, jak naučit psa správně chodit na vodítku, aby se pro vás procházky staly příjemným zážitkem. 

Čím dříve tím lépe

S nácvikem chůze na vodítku začněte hned, jakmile si psa (štěně) přivezete domů. Pokud je zvyklé od chovatele na lehký obojek, je to jedině dobře. Pokud ne, začněte jej na něj zvykat a nechávejte mu ho i doma. Doma také začněte s nácvikem chůze na vodítku. Připněte vodítko k obojku a zároveň se snažte, aby se pes soustředil na vás. Mluvte na něj a zvesela vykročte.

Pozor! Nikdy nezvykejte psa na vodítko tak, že mu ho připnete a necháte ho s ním běhat. Většinou ho to maximálně vyděsí a naučíte ho spíš, jak vodítko nenávidět.

Když vás pes na vodítku bez problémů následuje, chvalte ho a odměňujte pamlsky. A postupně svůj výcvik přesuňte ven. Někdy se štěně ze začátku venku bojí a nechce se mu chodit. Rozhodně ho netahejte na vodítku za sebou, ale snažte se ho k sobě nalákat, jásejte, mávejte pamlskem nebo pískací hračkou. Vodítko je poutem mezi vámi a psem, ne donucovacím prostředkem.

Co když pes na vodítku tahá?

Existuje mnoho způsobů, jak odnaučit psa na vodítku tahat. Většinou ho prostě zajímá všechno kolem, kromě vás. Někdy je také příliš soustředěný na jiné věci, jako jsou psi za plotem, nebo srna v dáli a zkrátka nevnímá, že jste na druhém konci. Jedno je ale jisté – na postroji ho tahat neodnaučíte, (těžiště psa se mění a pro něj je snazší táhnout). K tomu je zapotřebí obojek. Ideální je takový, který neškrtí a nestahuje, nezařezává se a má pevnou karabinu na připnutí. Dobře padnoucí obojek vám pomohou vybrat v každém lepším zverimexu. Na široké, kožené, módní vychytávky máte čas pak, až se pes na vodítku naučí chodit. 

Nikdy také netahejte za vodítko vy! Tento zastaralý způsob naučí psa spíše to, že vodítko je nepřítel.

Měňte směr

Zatáhne dopředu? Bezva, běžte doleva. Střídejte směry třeba po 2 metrech a udělejte mu v hlavě tak trochu zmatek – nakonec to vzdá, protože pochopí, že chodíte naprosto nepředvídatelně a on vás musí pořád sledovat.

Prostě stůjte

Zastavte se, uvolněte ruku a nechte jej dojít až na konec vodítka. Zůstaňte stát až do té doby, dokud se pes nevrátí zpět k vám, i když to často trvá. V té chvíli jej odměňte pamlskem a pochvalou. 

Pozor – existují plemena, která velice rychle pochopí, oč jde. Doběhnou na konec vodítka, ucítí tah, přiběhnou k vám, zbaští pamlsek a zase běží někam pryč. V takovém případě psa odměňte až ve chvíli, kdy si po návratu k vám soustředěně sedne. 

Někteří psi mají nezanedbatelnou váhu a mohou ohrožovat vaše zdraví tím, že vás strhnou. Držte vodítko pevně oběma rukama přitisknuté v místě pod vaším pupíkem. Tam máte nejstabilnější těžiště pro případné kolize. Pro tahače těžké váhy je navíc na naučení chůze na vodítko pružné flexi vodítko zcela nevhodné.

Krmte, krmte, krmte…

Někdy prostě stačí mít v dlani pamlsky. Pes rychle pochopí, že za chůzi poblíž vaší nohy je postupně všechny dostane a nemá, kam by utíkal. Musíte však takto trénovat hooodně dlouho, aby si zvykl pohybovat se u vás i ve chvíli, kdy vám pamlsky dojdou nebo když se objeví nějaký stresor na obzoru – kupříkladu jiný pes na protějším chodníku nebo podivně vypadající člověk.

Co když nic nefunguje?

V některých chvílích se snažíte, děláte maximum, ale pes vás na vodítku stále nevnímá a jde si, kam chce? Stává se to u psů, kteří mají nějaký stresový blok, a ten je pro ně silnější než vaše pamlsky. Například mají strach z daného prostředí a chtějí být rychle pryč. V tomto případě se musíte zaměřit nejprve na odbourání stresu a strachu a teprve potom se soustředit na práci s vodítkem.

Často mají problém s vodítkem také nesocializovaní psi, kteří pocházejí z množíren, byli týraní nebo chováni v nevhodných podmínkách a vodítko pro ně znamenalo jen bolest. U takových musíte s vodítkem pracovat opatrně a pomalu a nejlépe se poradit s místním trenérem, jak ve vašem případě postupovat. Pokud psovi připnete vodítko a ten se na něm začne svíjet, kvičet a dusit se, musíte hledat něžnější cestu nácviku.

Vyvarujte se základních chyb

Jak už jsme zmínili, cukání a tahání není cesta k pohodové chůzi na vodítku. Dávno jsou přežitkem také ostnaté a elektrické obojky. Ty psa naučí, že za tahání přijde trest, ale nevysvětlí mu, že při netahání je odměna, aby z procházky mohl mít také radost. Zároveň parťákovi při procházkách nedovolte, aby značkoval kdejaký roh. Jistě, vyvenčit se potřebuje, ale nemusí čůrat na každém metru. Nechte jej v klidu prozkoumat terén a všechny nové pachy, stále ale buďte pánem situace. 

Nenechte se psem vláčet. Přeci jen venčíte vy jeho a ne on vás. I tempo procházky určujete vy a ne pes. Když cvičíte chůzi na vodítku, střídejte nejen směr, ale i rychlost – udělejte z toho pro vašeho psa hru, která jej bude bavit. Jako pokročilí můžete zkoušet chodit do obrazců, do čtverce či do tvaru šneka. Kolemjdoucím se možná budete zdát divní, vy dva se ale náramně pobavíte.

Pevné nervy

To nejdůležitější na konec – nezapomeňte, že každý pes se učí jinak rychle a že po štěněti nemůžete chtít hned zázraky. Nemáte-li dobrou náladu, psa necvičte. Jakmile vám totiž při výcviku ujedou nervy, přijde veškerá vaše předchozí práce vniveč. Raději se obrňte trpělivostí a maximálním pochopením, které přinesou mnohem lepší výsledky. 

A také radost z každého pokroku a z času stráveného s vaším parťákem. Pozor! Ne všichni psi berou jakou odměnu pamlsky. Někteří více ocení hračku nebo možnost jít se podívat, kam chtěli, za odměnu. Myslete na to, že odměnu si určuje vždy pes (vy byste přeci také nepracovali například za bednu makrel, ale raději za peníze).

Shrnutí:

  • K nácviku chůze na vodítku potřebujete kvalitní obojek s pevnou sponou a pevné vodítko (ne flexi).
  • Zásadně psem na vodítku necukejte, docílíte opačného efektu.
  • Připravte si pevné nervy a hromadu pamlsků, či jiných odměn.
  • Pokud má váš pes venku z něčeho strach, zaměřte se nejprve na odbourání stresu.
  • Nebojte se oslovit o pomoc trenéra ve vašem okolí. Přesně vaši situaci zhodnotí a poradí řešení na míru.
  • Chůze na vodítku se piluje i několik měsíců a během celého života psa, proto od psa nečekejte zázraky a dejte mu čas.
  • Vodítko je poutem mezi vámi a psem, ne donucovacím prostředkem.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Je lepší obojek pro psa, nebo postroj?
Poradna

Je lepší obojek pro psa, nebo postroj?

22.08.22

Kdy je pro vašeho psa vhodnější obojek a kdy postroj? Jak poznat, který je pro vašeho parťáka ten pravý? Čtěte na blogu KrmímKvalitně.

Přečíst článek
Trápí vašeho psa stres? Tipy, jak na něj
Poradna

Trápí vašeho psa stres? Tipy, jak na něj

28.07.22

I vaši čtyřnozí parťáci mohou trpět stresem. Jaké jsou příznaky stresu u psů a jak jim ulevit, než to přeroste ve vážný problém?

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

  • Snadné opakování objednávek
  • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
  • Rychlejší nákup krmiva