Poradna

Proč pes žere trávu: 4 hlavní důvody

04.08.22 | 0 komentářů


Pes je masožravec a když se krmí trávou, má to vždy nějaký důvod. Jaký? Čtěte celý článek na blogu KrmímKvalitně.

SdíletProč pes žere trávu: 4 hlavní důvody

4 důvody, proč pes žere trávu: Jsou nebezpečné?

Dříve se říkalo, že když pes žere trávu, mění se počasí a bude pršet. A možná to skutečně určitou souvislost s poklesem tlaku a nevolností kolem žaludku má. Přesný důvod je stále záhadou nejen pro laiky, ale i odborníky, kteří na tuto otázku stále hledají uspokojivou odpověď. Několik málo vysvětlení však vědci nabízejí.

1. Nežádoucí obsah či paraziti v žaludku

Jedním z důvodů, proč váš parťák žere trávu, může být něco překážejícího v žaludku. Když pes hltá vcelku dlouhá stébla trávy, vyvolá zvracení a tím se zbaví toho, co ho v žaludku trápí. Podle jedné z teorií si takto čistí žaludek i od parazitů, jak mu to velí pradávný instinkt. 

Nabízí se ale šalamounská otázka – jedí psi trávu, protože potřebují zvracet, nebo zvracejí, protože snědli trávu? Rozsáhlá studie vědců z Californské univerzity v roce 2008 totiž přišla na to, že trávu pojídalo až 79 % psů účastnících se výzkumu, žádný ale před pozřením nevypadal, že by mu bylo zle a pouze 8 % psů se po pozření doopravdy vyzvracelo. Čištění žaludku tedy asi nebude ten hlavní důvod…

2. Nevyvážená strava

Stejně jako pojídání hlíny a cizího trusu, se i pasení trávy připisuje často nějakému nutričnímu nedostatku. Základní otázkou tak je, jestli svému parťákovi podáváte vyvážené a plnohodnotné krmivo, které má vše, co jeho tělo každý den potřebuje? 

Žraním trávy vám může váš pes dávat signál, že si potřebuje doplnit chybějící živiny, minerály, vitamíny nebo se třeba i snaží snížit nadměrnou kyselost v žaludku. V tomto případě psi trávu labužnicky přežvykují, ale nevyzvrací.

3. Tráva jako pochoutka

V neposlední řadě nesmíme zapomínat taky na to, kým pes je. A sice masožravcem, i když ne 100%. Od svých předků má v genech zakódované chutě i na býložravou stravu, což je na spoustě čtyřnohých parťáků i patrné – když můžou, pojídají venku borůvky, spadané švestky, papriky a další

Neděste se, pes má trávicí trakt uzpůsobený ze 30 % také k pojídání rostlinné stravy. Dost často si tedy mohou dopřávat trávu prostě jen proto, že jim chutná a mají na ni zrovna chuť. V takovém případě okusují mladé a čerstvé výhonky, které s nadšením přežvykují. A nezvrací.

4. Zahánění nudy

I toto může být jeden z důvodů, proč psi žerou trávu. Hlavně štěňata a mladí psí dorostenci, kteří rádi objevují svět. Zelené lístky trhají i žvýkají, ale jen málokdy je doopravdy spolknou. Spíše si s nimi hrají, protože se zrovna nudí a snaží se všemožně zabavit.

Na co si dát pozor?

V každém případě se snažte dohlédnout na to, ať se váš parťák nepase na trávě ošetřené chemickými pesticidy a hnojivy, aby mu to nezpůsobilo spíše vážnější trávicí obtíže, než potěšení ze zelené stravy. 

Pozor si dejte i v případě, že se pes trávou přejídá takřka neustále a opravdu často a hodně z ní zvrací. To by mohl být signál, že je něco v nepořádku a raději byste měli co nejdříve vyhledat odbornou pomoc veterináře.

Shrnutí: Pojídání trávy u psů je normální, ale něco nám tím chtějí říct

  • Psi potřebují ve stravě i rostlinnou složku, kterou si někdy pojídáním trávy doplňují.
  • V některých případech může jít o snahu vyčistit si žaludek.
  • Trávu spásají také psi, kteří nemají vše potřebné ve své krmné dávce.
  • Pokud je zvracení příliš časté a pes se trávou krmí neustále, vyhledejte raději veterináře.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Paraziti u psa, psincový kašel a další hrozby podzimu
Zdravotní potíže

Paraziti u psa, psincový kašel a další hrozby podzimu

11.10.21 | Magdalena Bischofová

Klíšťata na podzim nahrazují další paraziti, proti kterým byste se měli bránit. Kde všude na podzim číhá na vašeho psa nebezpečí?

Přečíst článek
Jak poznáte kvalitní krmivo pro psa?
Výživa

Jak poznáte kvalitní krmivo pro psa?

08.07.22

Není jednoduché poznat, co je opravdu kvalitní krmivo a které se tak jen tváří. Poradíme, jak vybrat ty nejlepší psí granule a konzervy.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

  • Snadné opakování objednávek
  • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
  • Rychlejší nákup krmiva