Jak udržet klouby psa zdravé a vyhnout se operaci?
Ortopedická onemocnění jsou pro vaše čtyřnohé parťáky jedny z nejbolestivějších a jejich následné operativní léčení je finančně velmi náročné. Prevence je tady více než důležitá. Přečtěte si, jak parťákovi pomoci a jak zmírnit důsledky již vzniklého kloubního onemocnění.
Prevence od štěněte
Zdraví kloubů vašeho psa se zakládá už ve štěněcím věku. Jak parťák roste, potřebuje správný poměr a množství živin, aby se kosti a klouby vyvíjely rovnoměrně. V případě nesprávného jídelníčku může dojít ke zhroucení zápěstní klenby na předních tlapkách (tzv. prošlapy), kosti a klouby mohou vyrůst také příliš rychle a způsobovat psovi bolestivý pohyb.
V neposlední řadě může z nesprávného krmiva trpět parťák nadváhou, která vyvíjející se pohybový aparát rovněž trvale poškozuje a dochází k nadměrnému opotřebení. Začněte s prevencí už ve štěněcím věku. Základem je výběr správného krmiva pro štěňata malých i velkých plemen.
Kdy končí růst psa?
- U menších plemen nejpozději ve 12 měsících.
- U větších psích ras v 18 měsících.
- U obřích plemen ve 2 letech.
Genetika hraje roli
Některá psí plemena mají k onemocnění kloubů genetickou náchylnost. Nejčastěji jde o dysplazii kyčelního kloubu (DKK), luxaci čéšky (pately), a dysplazii loketního kloubu (DLK).
Dysplazie kloubů u psů
Dysplazie obecně označuje postavení a upevnění kosti v kloubu, kdy dochází k nedolehávosti. Vzniká deformace a rozvíjí se postupně artritida. Většina plemenných psů musí vyšetřením prokázat malou nebo žádnou genetickou dispozici k této deformaci, aby mohli být uchovněni.
Projevy dysplazie
Projevovat se začíná nejdříve od 4. měsíce věku, protože na jejím rozvoji se kromě genetiky podílí i další vnější faktory, jako je rychlost růstu a zátěž kloubu během vývinu. Psi s rozvinutou dysplazií (DKK I DLK) pak při chůzi vytáčejí nohy do stran, trpí bolestivostí a nechutí k pohybu.
Vyšetření kloubů na dysplazii
Vyšetření kloubů se u nás provádí od 12. měsíce. Všechny tyto genetické kloubní nedostatky lze dnes řešit operací, pokud se je však podaří odhalit v raném štěněcím věku. V dospělosti je možné řešit problémy náhradou kloubu, tedy endoprotézou.
Na tyto kloubní neduhy trpí nejčastěji velká plemena (německý ovčák, bernský salašnický pes).
Luxace pately (čéšky)
Genetickým problémem malých plemen pak je nejčastěji luxace pately, neboli nesprávný pohyb čéšky v koleni při chůzi psa – obvykle čéška klouže ve žlábku nahoru a dolů, při luxaci se ale pohybuje do stran, pes nemůže koleno natáhnout a při pohybu viditelně trpí.
Jak můžete pomoci svému čtyřnohému kamarádovi ke zdravému vývoji kloubního aparátu?
- Dopřejte psímu parťákovi vhodnou kloubní výživu pro psy, která napomáhá kloubům k lepší funkci a doplňuje do těla důležité látky (glukosamin sulfát, MSM, chondroitin sulfát a kyselina hyaluronová).
- Nepřetěžujte ho pohybem, zejména dokud je ještě ve vývinu.
- Udržujte psa v ideální váhové kondici a svalnatého, protože právě svaly pomáhají psům k lepší hybnosti kloubů.
Péče o psí sportovce
S pohybem se to samozřejmě nesmí přehánět, zvýšenou pozornost péči o klouby byste ale měli věnovat zejména u aktivních psů a psů v zátěži. Jejich pohybový aparát je zatěžovaný více než u klasického “gaučáka”, a tak si zaslouží tomu odpovídající péči.
Pokud chcete mít jistotu, že jsou klouby vašeho parťáka v pořádku, vyzkoušejte dornovu metodu. Jde o jemnou manuální terapii pohybového aparátu, kde cílenými hmaty terapeuti navracejí kosti do původního postavení.
Školení specialisté zároveň také odhalí, kde psa případně něco bolí a jestli je vše, jak má být. A pokud už někde nějaký problém je, doporučí další postup nebo fyzioterapii. Pro bezpečný pohyb můžete zkusit se svým parťákem taky dogfitness. Cvičení na balančních podložkách pomáhá správnému nasvalení a protažení namáhaného těla.
Sportujte s rozumem
Pokud se věnujete nějakému sportu se svým parťákem, dělejte to (alespoň ze začátku) pod vedením zkušeného trenéra. Zohlední v tréninku i případné vývojové a pohybové vady vašeho psa, jeho omezení a jeho kondici a věk. Ukáže vám, jak postupně zvyšovat zátěž a nepřetěžovat psa hned od startu.
Protože aktivní trénink svým způsobem psa stresuje a je potřeba umět s pohybem pracovat komplexně, ne jen nechat psa unavit k naprostému vyčerpání a další den nanovo.
Pozor na nadváhu
Pohyb je obzvláště důležitý i pro starší psy a psy s nadváhou. Zejména obézní psy nejvíce trápí bolesti kloubů a poškození chrupavek. Dopřejte jim pravidelné, krátké procházky klidným tempem a upravte jídelníček tak, aby se snížila hmotnost co nejvíce a šetřili své opotřebované klouby.
Jaké krmivo zvolit pro dospělého parťáka?
Při výběru záleží především na 3 věcech:
- Jaký je věk vašeho pejska?
- Co máte za plemeno?
- Řešíte už pohybové onemocnění nebo bojujete s obezitou?
Například řada granulí Best Breeder nabízí propracované receptury granulí pro štěňata malých, velkých i středních plemen přesně podle potřeb jednotlivých růstových stádií. Stejně tak nabízí krmivo pro zdravé hubnutí a udržování ideální váhy vašeho psa. Zvolit také můžete pro svého čtyřnohého kamaráda top řadu grain free – granule bez obilovin.
Nevíte, jak správně vybrat vhodné krmivo pro vašeho parťáka? Kontaktujte naše odborníky na výživu, kteří vám poradí.
Shrnutí: Dbejte na prevenci kloubních onemocnění
- Pečlivě vybírejte vhodné krmivo. Dávejte pozor, čím krmíte svého parťáka už od štěněte. Aby měl vše potřebné pro správnou stavbu kostí.
- Pozor si dejte také na genetiku. Někdy ani nejlepší prevence nepomůže tam, kde geny příliš nenadělily.
- Myslete na to, že psi v zátěži a psí sportovci potřebují speciální péči o klouby.
- Hlídejte, aby neměl váš parťák nadváhu.
Komentáře ke článku
0 komentářů