Poradna

Je lepší obojek pro psa, nebo postroj?

22.08.22 | 0 komentářů


Kdy je pro vašeho psa vhodnější obojek a kdy postroj? Jak poznat, který je pro vašeho parťáka ten pravý? Čtěte na blogu KrmímKvalitně.

SdíletJe lepší obojek pro psa, nebo postroj?

Kdy je pro vašeho psa lepší postroj a kdy obojek?

Dilema, které řeší dnes a denně většina svědomitých majitelů. Je to skoro tak zásadní otázka jako být, či nebýt – obojek, nebo postroj? Co je pro vašeho parťáka to pravé? To, co sedí jednomu, nemusí sedět druhému. Nejdůležitější jsou 3 faktory, které by vás zprvu možná ani nenapadly: Velikost psa, zdravotní stav a fáze výcviku. 

Co je pro štěně nejlepší?

Když si pořizujete štěně, je důležité začít ho učit na obojku. U postroje může mít pocit, že je svázané a omezuje jeho pohyb. Navíc je psí obojek vhodnější pro trénink. Pes se díky němu lépe učí chodit na vodítku a můžete ho jednodušeji ovládat. Na postroji se spíše naučí tahat a svého majitele za zády příliš nevnímat. Pokud z něj má vyrůst velký pes, bude to do budoucna problém. Takže vsaďte na obojek. 

Obojky pro psy

Obojek je vhodnější pro lepší komunikaci mezi vámi a psem. Napnutým či povoleným vodítkem mu citlivě dáváte jasný signál. Díky tomu, že krk je pro psa „komunikační zóna“, povely rychleji pochopí. Na postroji takovou citlivost nemá.

Pro pohodlí při nošení je důležité pravidlo dvou prstů – při nasazení obojku pod něj bez problému zasunete dva prsty (ukazováček a prostředníček).

Pozor! Ať vám říkají na cvičáku cokoliv, za vodítko na obojku nikdy netrhejte! Pes se pak naučí, že vodítko je “mučicí nástroj”. Cuká mu hlavou, když ani nechápe třeba proč. Podlomíte jeho důvěru ve vás a na zapnutém vodítku už ji nemusíte nikdy získat zpět. 

Výhody obojku:

 • Můžete díky němu se psem dobře manipulovat.
 • Nepřekáží v pohybu.
 • Snáze se nasazuje.
 • Pro bezpečnost vás a vašeho psa je na večerní procházky vhodný svíticí či reflexní obojek.
 • Když si do něj necháte vyrýt jméno svého psa, bude jedinečný.

Postroje pro psy

Postroj je vhodnější pro menší rasy, které mají choulostivější krk (jako třeba toy pudl, čivava) a plemena s kratším čumákem (mops), protože ta mají sklony k dýchacím potížím. 

Bezpečnější je také při sportovních aktivitách (cyklistice, běžkách apod.), kdy je ovšem nutné dbát na kvalitní, pevný a měkký materiál, aby byl pro vašeho parťáka pohodlný. Postroj doporučujeme i pro psy, kteří mají problémy se štítnou žlázou.

Musí hlavně sedět

Nezapomeňte na to, že postroj musí perfektně sedět. Proto je lepší vybírat ho přímo na prodejně, kde ho můžete i vyzkoušet. Oproti obojku má trochu složitější nasazování. Připravte se také na to, že na postroji bude mít parťák větší tendenci vás táhnout, proto do něj pes musí “dozrát” a naučit se chodit hezky nejprve na obojku.

Výhody postroje:

 • Netlačí psa na krku.
 • Je šetrnější k jeho páteři.
 • Vhodný je i pro psy s dýchacími potížemi nebo problémy se štítnou žlázou.
 • Postroje do auta zajistí klidné a bezpečné cestování s vaším psím parťákem.

Jak vybrat vhodný obojek a postroj?

Obojek musí čtyřnohému parťákovi dobře sedět. Ideální je takový, který se nezařezává, není přes celou šíři krku a má pevný kroužek na karabinu, odpovídající velikosti psa. Může být kožený, lehký látkový, svítící nebo jen řetízkový. 

Rozhodně ale nepořizujte ostnatý a opatrní buďte i s pořízením stahovacího obojku. Může to být považováno za porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, nehledě na to, že si váš pes zapamatuje, že procházka na vodítku je bolestivá, nepříjemná a lepší je co nejrychleji utéct – pes se pak venku stane neklidný, nesoustředěný a při první příležitosti od vás vystřelí pryč, aby se zbavil toho stahování případně bolesti.

Postroj by také neměl nikde překážet v pohybu. Často mívá krátkou zádovou část a pak popruhy překážejí při chůzi psovi za lokty s každým krokem. Může to do budoucna znamenat vytáčení nohou do stran a problémy s klouby. Také nesmí škrtit přes hruď, aby mohl pes z plných plic dýchat a dělat tak velké kroky/skoky, jak chce. 

Proto je lepší vyzkoušet ho na prodejně nebo při zakoupení přes e-shop mít možnost vyměnit ho za jinou velikost.

Shrnutí: Štěňata ocení obojek, vychovaní psi a psí sportovci postroje

 • Nově příchozí štěně rozhodně zvykněte nejprve na obojek. Naučíte se tak spolu lépe komunikovat.
 • Malá plemena, psí sportovci a ti, co zvládnou netahat na vodítku, ocení postroj. Je pohodlnější a šetrnější ke krční páteři.
 • Vždy pečlivě vybírejte, aby obojek nebo postroj dobře seděl. Nesmí při pohybu nikde překážet.
 • Vyhněte se ostnatým obojkům, porušují zákon na ochranu zvířat proti týrání.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Jak naučit psa chodit na vodítku: Ověřený postup
Poradna

Jak naučit psa chodit na vodítku: Ověřený postup

12.07.22

Jak naučit psa na vodítku, aby z toho nebyl horor pro vás oba, ale abyste si užili procházku? Zjistěte, jak na to od specialistů z KrmímKvalitně.

Přečíst článek
Základní výbava pro psa: co koupit před jeho pořízením?
Poradna

Základní výbava pro psa: co koupit před jeho pořízením?

21.10.22

Rozhodli jste se pořídit si čtyřnohého parťáka? Podívejte se, co všechno budete potřebovat a jaké jsou možnosti jeho pořízení.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva