Zdravotní potíže

Tetanus u psa: Jak parťáka ochránit?

22.08.22 | 0 komentářů


Smrtelný tetanus platí za strašáka pro lidi i psy. Zjistěte, jaké má tetanus příznaky, jaká prevence je nejlepší a jak vlastně celé onemocnění probíhá.

SdíletTetanus u psa: Jak parťáka ochránit?

Tetanus u psa: onemocnění s fatálními následky. Jak parťáka ochránit?

Když se řekne tetanus, vybaví si většina lidí očkování, které nás má před nebezpečnou nákazou ochránit. O skutečném průběhu této nemoci, o příčinách i o všech možných následcích však lidé příliš mnoho nevědí. Včetně toho, že velkým nebezpečím je tetanus i pro čtyřnohé parťáky. Čím konkrétně je ohrožuje, jaké má příznaky a existuje účinná prevence? 

Co je tetanus

Tetanus je smrtelné bakteriální onemocnění, které může postihnout lidi i nejrůznější teplokrevná zvířata. K infikování dochází nejčastěji kontaminací otevřených ran hlínou, ve které se nachází takřka všudypřítomné tetanové bakterie. Nejvíce přebývají v půdě obsahující trus koní a domácího skotu. 

Spóry neboli neaktivní formy tetanových bakterií jsou velmi odolné a ve vnějším prostředí dokáží přežívat i několik let

Hlavním původcem je konkrétně bakterie Clostridium tetani. Ta produkuje nebezpečný toxin tetanospasmin, který je ve své podstatě nervovým jedem. Brání uvolňování svalového stahu, což u infikovaného jedince vede ke svalové ztuhlosti a v kritických případech až k obrně svalů

Jak dochází k onemocnění tetanem u psa

K infekci tetanem jsou náchylná zejména štěňata v období tzv. přezubování, tedy zhruba kolem 3. až 8. měsíce věku. V tomto věku psi okusují nejrůznější předměty a klacíky, ve stejné chvíli však mají otevřený dřeňový kanálek zubu. Je relativně snadným místem vstupu bakterií přímo do krevního oběhu psa. 

U starších psů je naopak rizikovým de facto každé otevřené zranění: zatržený dráp, kousnutí či odřenina kontaminovaná hlínou.

Po infikování se inkubační doba tetanu pohybuje v rozmezí 3 dnů až do několika týdnů, v závislosti na místě vstupu infekce. 

Uvolněný tetanospasmin se šíří nervy do mozku a míchy, kde brání přenosu vzruchů nervosvalovou ploténkou a výsledkem je již zmíněné ztuhnutí svalů či obrna

Kromě příčně pruhované svaloviny však může toxin postihnout také bránici, svaly hrtanu a mezižeberní svaly, což může vést ke křečím těchto svalů a k udušení jedince v řádu několika minut.  

Klinické příznaky tetanu u psa

Na začátku onemocnění:

 • toporná chůze s problémy při vstávání a uléhání
 • napnuté končetiny 
 • zvýšená tělesná teplota

Postupně se objevují další příznaky:

 • tzv. “sardonický úsměv”: uši nepřirozeně blízko u sebe, výrazné vrásky na čele, koutky tlamy staženy dozadu a pevně sevřené čelisti
 • zapadlé oči, šilhání, vystupující třetí víčko 
 • slintání a problémy s polykáním
 • potíže s dýcháním a srdeční arytmie
 • následkem svalové ztuhlosti ulehá zvíře do boční polohy se zakloněnou hlavou
 • z důvodu obrny dýchacích svalů dochází k úhynu

Jak poznat, že má pes tetanus a co dělat

Tetanus lze s jistotou diagnostikovat pouze na základě podrobné anamnézy a klinických příznaků. V každém případě se vyplatí jednat rychle – máte-li u svého parťáka podezření, že by mohl být bakteriemi infikován, neváhejte ani minutu a okamžitě kontaktujte veterinárního lékaře.

Následná léčba tetanu trvá dlouhou dobu a je náročná jak na ošetřování, tak i na finance. Zpravidla je potřeba několikatýdenní hospitalizace parťáka na klinice. Dostane speciální léky. Zvířata však i přes intenzivní léčbu mohou často uhynout. 

Podávané léky

Při terapii se většinou používá kombinace antibiotik s antitoxinem. Antibiotika zneškodňují bakterie a antitoxin na sebe váže volný tetanospasmin. Ovšem tetanospasmin, který se již navázal na nervová zakončení, nelze bohužel odstranit  a dalším řešením je pouze symptomatická léčba

Při té je důležité o zvíře intenzivně pečovat, dokud nevzniknou nová nepoškozená nervová vlákna, což většinou trvá několik týdnů. Zvíře musí být po tuto dobu v klidu, tichu a pološeru. V žádném případě se nesmí rozrušit, neboť by u něj mohlo dojít k záchvatům křečí. Nemůže-li přijímat potravu, je potřeba doplňovat ji nitrožilně. 

Nemusíte se bát přenosu nemoci

Tetanus není nakažlivý a jedinou možností infikování je průnik tetanových bakterií z vnějšího prostředí do otevřené rány daného jedince. Psi a jejich majitelé se tak od sebe nemohou navzájem nakazit.

Jak psa ochránit před tetanem

Podobně jako u lidí, existuje i u zvířat možnost účinného očkování proti tetanu. Není však součástí běžného očkovacího schématu a svého veterinárního lékaře o něj proto musíte speciálně požádat. 

Doporučili bychom očkovat především psy, kteří se pohybují hlavně v rizikových oblastech, tedy v blízkosti hospodářských zvířat

Jinak tu platí stejné zásady prevence jako u jiných nemocí: kvalitní krmivo pro psy, dostatek pohybu, spánku a život bez stresu.

Shrnutí: Léčba tetanu je náročná a má nejistý výsledek

 • Jde o bakteriální onemocnění s možnými smrtelnými následky.
 • I přes rychlý zásah může dojít k fatálním následkům
 • Ochranu pro psa představuje očkování, které ale není povinné, a musíte si tak o něj veterináři říct.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Až 80 % majitelů neumí poskytnout první pomoc pro psa. Zjistěte, jak na to.
Zdravotní potíže

Až 80 % majitelů neumí poskytnout první pomoc pro psa. Zjistěte, jak na to.

09.07.22

Stát se může cokoliv a je důležité být připravený. Jak pomoci psovi, když mu jde o život? Přečtěte si, jak na první pomoc.

Přečíst článek
Problémy se štítnou žlázou u psů a koček
Zdravotní potíže

Problémy se štítnou žlázou u psů a koček

20.07.22

I u psů a koček je štítná žláza svou funkcí pro organismus nepostradatelná. Jak poznat, že nefunguje správně a co s tím?

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva