Výživa

Jak vybrat ty nejlepší granule pro štěně

16.09.22 | 0 komentářů


Objevte správný poměr živin v krmivu pro štěňata a další nástrahy, které číhají na čerstvé majitele psů. Odborníci z KrmímKvalitně vás v tom nenechají.

SdíletJak vybrat ty nejlepší granule pro štěně

Jak vybrat nejlepší granule pro štěňata a předejít zdravotním problémům v dospělosti

Volba toho nejlepšího krmiva pro vaše štěně může být docela obtížným úkolem. Obzvláště v situaci, kdy na trhu existují stovky výrobců a druhů psích krmiv. Pro začátek je důležité si ujasnit, co by mělo ideální krmivo pro štěňata obsahovat, aby správně rostlo a vyvíjelo se.

Levné krmivo ve štěněcím věku bývá drahá zkušenost u dospělého psa

Obecně se dá říci, že pro správnou výživu štěňat potřebujete krmivo, které:

 • má obsah bílkovin mezi 25–32 %, přičemž převažují bílkoviny živočišného původu. (u velkých plemen nepřekračujte obsah bílkovin přes 30 %, abyste zabránili jejich rychlému růstu)
 • má obsah tuků mezi 14–25 %
 • nižší obsah sacharidů z lehce stravitelných zdrojů (brambory, hnědá rýže, ječmen, proso, žito, oves atd.)
 • má konkrétně pojmenovaný zdroj masa (jehněčí, kuřecí, krůtí, rybí atd.) a jestli je v sušeném nebo čerstvém stavu
 • obsahuje kompletní soubor všech nezbytných vitamínů a minerálů
 • neobsahuje vedlejší produkty nebo deriváty rostlinného ani živočišného původu
 • neobsahuje umělá dochucovadla, barviva nebo chemické konzervanty
 • obsahuje vyvážený poměr vápníku a fosforu (zvláště pro štěňata velkých plemen)

Správná výživa štěňat

Věnovat pozornost byste měli především doporučenému množství bílkovin, zastoupení obilovin (tak, aby nebyly na 1. místě ve složení krmiva), ale také správnému množství živočišného tuku. Rovněž příliš málo (nebo i příliš mnoho) vápníku a fosforu může způsobovat kosterní problémy. 

Co je častou příčinou pohybových potíží?

Nejčastějšími příčinami pohybových potíží je genetická predispozice, nevyvážený poměr fosforu a vápníku v krmivu, překrmování štěňat během růstu a nepřiměřený pohyb v období jejich největšího růstu (přetěžování).

Vědecké studie jasně prokázaly, že největší riziko rozvoje kosterních problémů v dospělosti i ve štěněcím věku psa se pojí s překrmováním. Majitelé umožňují štěněti jíst po celý den na jeho vyžádání (tzv. "volné krmení"). 

Nenechávejte parťákovi jídlo v misce po celý den. Podávejte mu raději přesně odměřené množství krmiva v pravidelných časových intervalech.

Jednoduše řečeno, vyhněte se obezitě, a to nejen u dospělého psa, ale i štěněte v růstovém období. 

Proč nekrmit granulemi pro dospělého psa

Krmiva pro štěňata obsahují některých minerálních látek více a jiných méně, než je tomu u krmiv pro dospělé psy. Z tohoto důvodu nikdy nekrmte štěně krmivem určeným pro dospělé psy! A to i přesto, že je naopak zcela bezpečné krmit dospělého psa štěněcím krmivem. 

V krmivech pro dospělé psy často chybí důležité minerály, které jsou pro zdravý vývoj štěněte zásadní. Jejich nedostatek v období růstu by vašemu štěněti mohl způsobit závažné a nevratné zdravotní problémy

Výjimkou jsou krmiva označená jako All life stages, určená pro všechny věkové kategorie psů. Těmi můžete krmit štěně i dospělého psa bez obav, že by mohl kvůli absenci některé důležité složky strádat. 

Jak často štěně krmit?

Štěněti rozdělte jeho denní krmnou dávku do 3 až 4 odměřených porcí. Hlavně nezapomínejte, že po každém krmení je nutné dodržet 30 minut klidový režim štěněte z důvodů snížení rizika torze jeho žaludku.

Až váš parťák dosáhne poloviny ideální hmotnosti dospělého psa, můžete přejít na krmení 2 odměřenými porcemi štěněcích granulí za den, v čemž můžete pokračovat i po dovršení dospělosti. 

Je lepší denní dávku rozdělit na 2 porce z důvodu lepšího rozložení trávení živin a právě kvůli již zmíněnému snížení rizika torze žaludku. Kolem 1 roku věku štěněte již můžete pomalu přecházet na krmivo pro dospělé psy.

Rozdíly v krmení štěňat u malých, středních, velkých a obřích plemen

Největší pozornost s ohledem na velikost plemene vašeho štěňátka byste měli věnovat tomu, aby příliš rychle nerostlo a jeho kosti se stačily postupně přizpůsobovat přibývající váze. Obzvláště důležité je mít to na paměti u velkých a obřích plemen.

Velikost plemene vašeho psa také hraje důležitou roli v tom, v jakém věku byste měli přejít z krmiva štěněcího na krmivo pro dospělé psy. V případě malých plemen to může být již okolo 9. měsíce věku, u středních plemen přibližně v období jednoho roku, zatímco u velkých plemen to bývá až mezi 15. a 18. měsícem věku a u plemen obřích dokonce až ve dvou letech.

Velikosti plemene psa výrobci krmiva přizpůsobují také velikost granulí. Ty, které jsou určeny pro malá plemena, bývají mnohem menší, aby je štěně mohlo snadno polykat. Naopak u krmiva určeného pro plemena velká a obří bývá velikost granulí záměrně o něco větší, aby je štěňata příliš rychle nehltala.

Naši čtyřnozí zákazníci doporučují

Pokud právě hledáte to nejlepší krmivo pro své štěně a ztrácíte se v nepřehledném zmatku informací, připravili jsme pro vás několik tipů, které sami považujeme za tu nejlepší volbu pro správný vývoj a růst vašeho štěněte.

Bezobilná krmiva pro štěňata

Kvalitní granule, ideální pro štěňata s alergií na obiloviny a pro majitele, kteří preferují přirozenou bezobilnou stravu:

Krmiva s nízkým obsahem kvalitních obilovin

Kvalitní granule, vhodné pro naprostou většinu zdravých štěňat, výhodné zvláště pro velká plemena:

Krmiva vhodná pro krmení vícepočetných smeček

Kvalitní granule pro štěňata, určené pro chovatelské stanice, ale i majitele, kteří hledají kvalitní krmivo za rozumnou cenu:

Shrnutí: Hlídejte obsah živin v granulích a štěně nepřekrmujte

 • Obiloviny by neměly být na prvním místě.
 • Hlídejte poměr bílkovin, vápníku a fosforu.
 • Vybírejte krmivo také podle velikosti plemene.
 • Správným krmivem můžete předejít problémům s klouby a zajistíte správný vývoj štěněte.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Čím správně krmit štěně?
Výživa

Čím správně krmit štěně?

14.04.21 | Magdalena Bischofová

Tápete, jak dát svému štěněti to nejlepší? Poradíme vám, co potřebuje ke správnému vývinu a čím správně krmit.

Přečíst článek
Jak často krmit štěně?
Výživa

Jak často krmit štěně?

21.04.21 | Magdalena Bischofová

Kolikrát denně potřebuje štěně krmivo, aby správně rostlo a dobře prospívalo? Poradíme, jak si krmení nastavit tak, aby se pro vás nestalo noční můrou.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva