Jak na zimní procházky, aby si je váš pes užil a vy s ním?
Když klesnou teploty hluboko pod bod mrazu, člověk by raději ani nevylezl z domu. Jenže venčit je potřeba v létě i v zimě. Objevte pár dobrých tipů, jak si procházky vylepšit i v třeskuté zimě, abyste si je užili vy i váš parťák.
Funkční obleček pro každého
Zejména parťáci, kteří s vámi žijí uvnitř bytu, snášejí přechod z tepla do zimy hůře a kvalitní obleček, bundu nebo svetřík stonásobně ocení. Hlavně krátkosrstá plemena, starší psi nebo psi se zdravotními problémy. Mezi zimou ohrožená plemena patří čivavy, jokršíři, jezevčíci, naháči a psi nízkého vzrůstu, kteří jsou blízko u země a neustále na sebe cákají studenou sněhovou břečku.
Tip pro vás: Plemena, která pocházejí původem z teplých krajin, jako třeba rhodéský ridgeback nebo faraonský pes snášejí zimu špatně i přesto, že jsou na vyšších nohách. Myslete na obleček i pro ně.
Jak vybrat funkční oblečení pro psa?
Obleček (pláštěnka, bunda, svetřík) musí skvěle padnout a splňovat několik jednoduchých pravidel, aby fungoval, jak má. Měl by mít 2 vrstvy – nepromokavou a hřejivou.
Pro výběr správné velikosti byste měli změřit délku zad od kohoutku po kořen ocasu, obvod krku a obvod hrudi v nejširším místě. Důležité je, aby zakrýval všechny důležité klouby, což spousta dnešních modelů nesplňuje. Obleček by měl překrývat loketní i kolenní kloub a většinu krku.
Pozor! I příliš teplý obleček může nadělat paseku. Pokud se pod ním pes přehřívá, potí se a prochladnout může také.
Neriskujte zdraví vašeho parťáka
Prochladnutí neberte na lehkou váhu. Může přivodit onemocnění dýchacích cest, bolesti kloubů, oslabení imunity, záněty v těle, problémy s ledvinami a další nebezpečí. Když chcete mít jistotu, zkraťte procházky na nejnutnější, jakmile teploty klesnou pod -8°C.
Zapomeňte také na postávání nebo třeba zanechání parťáka před obchodem. Kromě problémů s močovými cestami může ze sezení na studené zemi hrozit také syndrom mrtvého ocasu.
Dbejte i o tlapky
Nejen v horkém létě, ale i v zimě myslete na tlapky svých čtyřnohých parťáků. Vlivem mrazu a soli na chodnících psí polštářky snadno bolestivě popraskají a může se objevit i ekzém.
Vsaďte na vazelínu nebo mast na tlapky. Tu použijte před procházkou i po ní a nohy vašeho parťáka budou jako v bavlnce. Pokud máte plemeno s dlouhou srstí na nohách, může se snadno stát, že do chlupů naberou kuličky sněhu a ty je pak studí a špatně se jim chodí. Pro takové případy jsou nejlepší ochranné psí botičky do sněhu.
Shrnutí: I v zimě se dá na procházce zažít spousta zábavy
- Nebojte se vašeho parťáka navléknout do oblečku. Ušetříte mu spoustu zdravotních problémů.
- Obleček (pláštěnku, svetr) vybírejte pečlivě, aby přesně padnul.
- Ve velkých mrazech se nezdržujte venku příliš dlouho.
- Ošetřete dobře také tlapky před procházkou i po ní nebo zvolte dobře padnoucí botičky.
Komentáře ke článku
0 komentářů