Blog

Konec loužičkám na podlaze. 6 tipů, jak odnaučit štěně čůrat doma.

16.09.22 | 0 komentářů


Každé štěně to chápe jinak rychle, nakonec to ale pochopí všichni, i starší psi. Přečtěte si tipy a triky, jak naučit štěně vykonávat potřebu venku.

SdíletKonec loužičkám na podlaze. 6 tipů, jak odnaučit štěně čůrat doma.

Jak naučit štěně čůrat a kakat venku?

Ať máte na starost malé štěně jorkšíra nebo labradora, určitě po něm nechcete uklízet loužičky doma. Jak ho naučit chodit se vyprazdňovat ven? Objevte zaručené tipy, jak postupovat a čemu se naopak vyhnout.

Proč psi vykonávají svou potřebu doma?

Psi mají přirozený pud neznečišťovat si svůj domov, takže vykonání potřeby doma nikdy není jen tak. Může to mít hned několik příčin. 

Štěňata to teprve potřebují pochopit a může jim to trvat někdy i celý rok. Pokud ale tento zlozvyk přetrvává déle než 12 měsíců, může jít i o skryté onemocnění nebo také třeba strach či vynucování pozornosti. V případě, že váš pes i po delší době zanechává loužičky a bobky spíše doma, poraďte se pro jistotu i se svým veterinářem.

Komunikujte s ním

Jaké je základní pravidlo vycvičení psa na venčení mimo domov? Pečlivě štěně sledujte a naučte se rozpoznat signály, kterými vám dává najevo svou potřebu se jít vyprázdnit.

Při zpozorování těchto signálů vezměte ihned štěně ven a tam ho hned po vykonání potřeby odměňte třeba i nějakým pamlskem. Ve většině případů pomůže, když štěně pochválíte naprosto nadšeným hlasem, i kdyby si okolí mělo myslet, že vám přeskočilo.

Kdy je vhodné začít s nácvikem venčení?

Ihned. Je důležité nacvičovat vyprazdňování co nejdříve, ale vždy s dostatečnou trpělivostí vůči parťákovi. Štěně si teprve zvyká na domácnost bez své původní smečky, všechny pachy jsou pro něj nové a sám neví, co má jako první dělat. 

Pomozte mu najít cestu, jak správně vykonat potřebu venku. Proděte si 6 pravidel, díky kterým bude vaše společné učení novým hygienickým návykům snadnější:

6 základních pravidel, které pomohou naučit štěně vyprazdňování venku

 1. Buďte trpěliví! Nic není hned a štěňata jsou sama o sobě velmi čistotná, jen jim trvá třeba i rok, než se naučí 100% vyprazdňovat mimo domov. Někteří holt chápou pomaleji…
 2. Sledujte u svého psa signály, které by mohly značit, že se mu chce vykonat potřebu, např. čichá po zemi či na koberci, zrovna se probudil, najedl se nebo si dohrál se svými hračkami.
 3. Jakmile zpozorujete signály, vyrazte rychle na procházku, i kdyby to mělo být jen před dům. Pes si tak snadněji zafixuje, že loužičky i bobky je potřeba nechávat za dveřmi vaší domácnosti.
 4. Venčete štěně často, optimálně každé 3 hodiny, pokud na to máte časový prostor. Venčete co nejčastěji také v noci. Tak malý pes ještě celou noc bez vyvenčení nevydrží.
 5. Oprostěte se od trestání v jakékoliv formě. Snadněji psa naučíte zlozvykům a nedůvěře ve vás, než samotnému venčení venku.
 6. Za každé vyprázdnění venku parťáka pochvalte a dejte mu odměnu třeba v podobě zdravého pamlsku.

Pamatujte na to, že čistotě se štěňátko naučí třeba až v jednom roce a ne za 2 týdny nebo měsíc, co si ho přivedete domů.

Čemu se při učení vyhnout?

Vyvarujte se nejčastějším chybám a mýtům, které kolují mezi pejskaři a jděte na to správně. Co rozhodně nedělat?

 • Nenamáčet čumák do loužičky nebo výkalu od psa.
 • Nekárejte psa za něco, co jste neviděli na vlastní oči.
 • Netahejte ho za kožich na krku, vyvarujte se jakémukoliv fyzickému trestu.
 • Vyhněte se plácání novinami po zadku, zkazíte si vztah se svým parťákem.
 • Nesnižujte se k hlasitému křiku a nadávkám.
 • Raději neučte psa nejprve na podložku. I když to zprvu vypadá jako zjednodušení a jistota, ve výsledku to kazí vnímání hygienických návyků psa. Dost často se takoví psi vyprazdňují doma na cokoliv, co podložku připomíná a nemají takové zábrany „vyvenčit se” doma. Pomaleji si zvykají na vyprazdňování venku.

Tyto „zaručeně ověřené” metody, jak naučit psa se venčit venku, mohou spíše celé učení pokazit. A to hlavně z důvodu, že pes bude velmi vystrašený. Když pak na něj přijde potřeba, nedá vám žádný signál a radši si najde nějaký osamělý kout v bytě, ať si toho nevšimnete.

Myslete na vodítko

Od prvního okamžiku také berte štěně ven na vodítku, a to i přesto, že vás věrně následuje, kamkoliv se hnete. Nejeden pejskař se takto vytrestal, když si jeho parťák zvykl se venčit pouze bez vodítka a připnutý na vodítku venku potřebu neudělal a neudělal…

Pokud hledáte tipy, jak se štěnětem na vodítku hezky jít a ne za ním vlát, přečtěte si článek Jak naučit vašeho psa chůzi na vodítku.

Shrnutí: Obrňte se trpělivostí a vyrazte ven

 • Žádný učený z nebe nespadl. Některým štěňatům to trvá i rok, než pochopí, že se mají venčit venku.
 • Zapomeňte na fyzické tresty a ostrá slova. Jen parťáka vystrašíte a on pak udělá potřebu kdekoliv.
 • Za vykonání potřeby venku štěně nadmíru pochvalte a třeba odměňte pamlskem.
 • Venčete ho vždy na vodítku, ať nechytne špatné návyky.
 • Zapomeňte na podložku. Celý proces učení tím zpomalíte a uděláte parťákovi v hlavě zmatek.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Jak často krmit štěně?
Výživa

Jak často krmit štěně?

21.04.21 | Magdalena Bischofová

Kolikrát denně potřebuje štěně krmivo, aby správně rostlo a dobře prospívalo? Poradíme, jak si krmení nastavit tak, aby se pro vás nestalo noční můrou.

Přečíst článek
3 důvody, proč vám štěně okusuje ruce a nábytek. Jak jej to odnaučit?
Poradna

3 důvody, proč vám štěně okusuje ruce a nábytek. Jak jej to odnaučit?

27.01.23 | Magdalena Bischofová

Každé štěně si musí projít přezubováním, obdobím vzdoru a pubertou. Jak před těmito rozmary zachránit váš nábytek a vše, co je vám cenné?

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva