Označení krmiv pro psy a kočky podle kvality
Ekonomická, superprémiová nebo třeba holistická či ultraprémiová krmiva. Co si pod těmito pojmy představit a jakou kvalitu zaručují?
Legislativa neexistuje
Česká republika nemá žádné platné nařízení, které by jasně stanovovalo, jak granule pro psy a kočky označovat. Zařazení jako “prémiové”, “ekonomické” nebo “superprémiové” pochází od samotných výrobců, kteří si sami rozhodnou, že se jejich řada krmiv takto bude jmenovat, a občas nijak neodpovídá složení.
V podstatě je to promyšlený marketingový tah. Nemůžete tedy tyto pojmy a jejich popis brát striktně vážně, nicméně i tak lze krmiva podle kvality s daným označením alespoň trochu odhadnout.
Ekonomické krmivo (economy)
Jde o nejnižší řadu levných krmiv. Nízká kvalita za nízkou cenu. I tady ale sledujte složení, čím specifikovanější bude, tím lépe.
V některých ekonomických recepturách najdete takové, které obsahují kvalitní masovou moučku, je jí ale méně a většinu obsahu tvoří kukuřice nebo pšenice. Obsah bílkovin pak výrobci dohánějí bílkovinami rostlinnými, tedy hlavně sójou, která je ale poměrně častý potravinový alergen.
Pozor také na drůbeží alergen – v případě ekonomických granulí bývá ve složení nejčastěji drůbeží masová moučka.
Jsou mezi námi i lidé, kteří mají “hluboko do kapsy” a přesto své psy milují – pro ně je ekonomické krmivo rozhodně ideálním řešením. Pokud je pes zdravý, nemá zažívací problémy ani alergie a není v pracovní zátěži, jde mu ekonomické krmivo bez obav podávat.
Náš TIP: Německé krmivo Dogland pro psí parťáky a pro kočičí šelmy Nuova Fattoria Stone Cat.
Prémiové krmivo
Jde většinou o krmivo střední třídy s kvalitnější recepturou a zpravidla vyšším obsahem masa. I tady si ale hlídejte, aby byly suroviny ve složení přesně pojmenované. Na prvním místě bývá obilí – nejčastěji kukuřice.
Prémiová krmiva mívají také více receptur s různými druhy mas, třeba s jehněčím nebo rybou, a to pro velké i malé psy všech věkových kategorií. Složení bývá sice kvalitní, ale méně pestré. Toto krmivo nejčastěji odebírají útulky, dočasky, chovné stanice a rodiny s více psy.
Náš TIP: krmivo Wuff! a Bewi Dog pro psy a Bewi Cat pro kočky: kvalita s vysokým obsahem masa za rozumnou cenu.
Superprémiové a ultraprémiové krmivo
Jako superprémiová/ultraprémiová se označují velmi kvalitní krmiva. Složení u nich už bývá vždy podrobně popsáno a obsahují různé druhy masa (kuřecí, kachní, jehně, losos, králík atd.) ve formě jak moučky, tak sušeného a čerstvého masa.
Suroviny jsou kvalitní a pestré, jako třeba ovoce, zelenina a nejrůznější bylinky. Maso je v podstatě vždy (kromě light receptur) na prvním místě složení. V takto označených krmivech najdete obiloviny až na druhém místě a používají se nejčastěji obiloviny bezlepkové, jako je kukuřice nebo rýže.
V případě grain free receptur, tedy bezobilných receptur, jsou obiloviny nahrazeny bramborami nebo různými druhy luštěnin.
Většinu krmiv s označením “superprémiové” bychom doporučili všem. Zahrnují řady jak pro štěňata, tak pro dospělé a staré psy, pro citlivé psy, pro sportovce a pro velká a malá plemena – pestré bývá tedy nejen složení, ale i sortiment granulí k výběru.
Náš TIP: Pro psí kamarády doporučujeme krmivo Best Breeder, které má receptury i pro kočky. Váš pes také ocení německé krmivo Belcando a kočka značku Leonardo.
Holistické krmivo
Holistický znamená zjednodušeně celostní, což v tomto případě představuje komplexní a vyváženou stravu. Holistická krmiva neobsahují žádné obiloviny. Ve velké míře je tvoří bílkoviny živočišného původu a přírodní vitamíny z ovoce a bylinek.
Přírodní holistická krmiva vycházejí pouze z čerstvých surovin v nejvyšší (lidské) potravinářské kvalitě a obsahují vysoký podíl masa a superpotravin, které mají pro psí zdraví velký význam. Navíc v nich je nejen ovoce, zelenina a bylinky, ale mnohdy také probiotika, nebo kloubní výživa. V jejich složení nenajdete potraviny s vysokým obsahem škrobu, jako je pšenice či kukuřice, ty často nahrazují energeticky vydatnější a lépe stravitelné brambory nebo amarant.
Krmiva jsou bez umělých konzervantů, barviv a ochucovadel a jsou vhodná i pro alergiky a psy s citlivým zažíváním. Mají jen jednu nevýhodu – kvalitě odpovídající cenu.
Náš TIP: Řada MasterCraft Fresh od Belcanda pro psy a Leonardo Fresh pro kočky, obě řady jsou nabušené surovinami, o nichž si i lidé mohou nechat jen zdát.
Hypoalergenní krmiva
Sem patří specializovaná řada, která má nejpropracovanější složení. Výrobci totiž v tomto případě obzvláště přemýšlejí nad častými alergeny, jak je vynechat a čím je nahradit. Pokud váš parťák trpí nějakou potravinovou alergií, jsou tato krmiva přesně pro něj. Obsahují suroviny v té nejlepší kvalitě (pro lidskou spotřebu). Obecně platí, že psi s potravinovou alergií mají citlivější zažívání a kvalita surovin je u nich tedy více než důležitá.
Pozor! I při označení “hypoalergenní” pečlivě prozkoumejte složení. Výrobci se sice snaží vyhýbat nejčastějším alergenům, jako je kuřecí maso a obiloviny, ale pokud máte alergika třeba na jehněčí, raději podrobně pročtěte složení.
Náš TIP: Bezobilná hypoalergenní řada od Best Breederu, s kterou je již spokojeno mnoho psích a kočičích alergiků.
A co kočičí krmiva?
Pro označení krmiv kočičích parťáků platí stejná pravidla, jako pro ty psí. Legislativa o používání pojmů v Česku neexistuje, ale podle složení můžete rozlišovat ekonomické, prémiové, holistické a hypoalergenní řady. Ty se stejně tak liší kvalitou i cenou. Vždy pečlivě prozkoumejte složení krmiva a sledujte, jak na něj vaše šelma reaguje.
Shrnutí: Kvalitu určuje složení granulí, označení ale mnohé napoví
- V ČR neexistuje nařízení ani zákon, který by určoval, jak se která krmiva mají označovat. Výběr pojmů závisí čistě na rozhodnutí výrobce.
- Cenově nejlevnější bývají “ekonomická” krmiva; nejkvalitnější suroviny, receptury, zpracování i dražší cenu mívají “holistická”a “hypoalergenní”.
- U hypoalergenních receptur si pečlivě přečtěte složení podle toho, na co je váš parťák alergický.
Vždy sledujte, jak váš parťák na které krmivo reaguje a jestli mu sedí a nezpůsobuje zažívací problémy a podle toho vybírejte. Jestli zvířeti opravdu krmivo vyhovuje, zjistíte v průběhu jednoho měsíce. Nezapomeňte, že psí žaludek časté změny ve stravě nesnáší dobře, a proto je třeba granulemi krmit delší dobu, abyste správně zhodnotili, jak na krmivu prospívá…
Komentáře ke článku
0 komentářů