Výživa

Rozdělení krmiv pro psy a kočky podle kvality: Lze výrobcům věřit nebo jde o marketingový trik?

25.09.22 | 0 komentářů


Jak se vyznat v různých názvech krmiv a jakou kvalitu za tím hledat? Zjistěte, jak se zorientovat v novodobém rozdělení.

SdíletRozdělení krmiv pro psy a kočky podle kvality: Lze výrobcům věřit nebo jde o marketingový trik?

Označení krmiv pro psy a kočky podle kvality

Ekonomická, superprémiová nebo třeba holistická či ultraprémiová krmiva. Co si pod těmito pojmy představit a jakou kvalitu zaručují?

Legislativa neexistuje

Česká republika nemá žádné platné nařízení, které by jasně stanovovalo, jak granule pro psy a kočky označovat. Zařazení jako “prémiové”, “ekonomické” nebo “superprémiové” pochází od samotných výrobců, kteří si sami rozhodnou, že se jejich řada krmiv takto bude jmenovat, a občas nijak neodpovídá složení. 

V podstatě je to promyšlený marketingový tah. Nemůžete tedy tyto pojmy a jejich popis brát striktně vážně, nicméně i tak lze krmiva podle kvality s daným označením alespoň trochu odhadnout.

Ekonomické krmivo (economy)

Jde o nejnižší řadu levných krmiv. Nízká kvalita za nízkou cenu. I tady ale sledujte složení, čím specifikovanější bude, tím lépe

V některých ekonomických recepturách najdete takové, které obsahují kvalitní masovou moučku, je jí ale méně a většinu obsahu tvoří kukuřice nebo pšenice. Obsah bílkovin pak výrobci dohánějí bílkovinami rostlinnými, tedy hlavně sójou, která je ale poměrně častý potravinový alergen.

Pozor také na drůbeží alergen – v případě ekonomických granulí bývá ve složení nejčastěji drůbeží masová moučka.

Jsou mezi námi i lidé, kteří mají “hluboko do kapsy” a přesto své psy milují – pro ně je ekonomické krmivo rozhodně ideálním řešením. Pokud je pes zdravý, nemá zažívací problémy ani alergie a není v pracovní zátěži, jde mu ekonomické krmivo bez obav podávat. 

Náš TIP: Německé krmivo Dogland pro psí parťáky a pro kočičí šelmy Nuova Fattoria Stone Cat

Prémiové krmivo

Jde většinou o krmivo střední třídy s kvalitnější recepturou a zpravidla vyšším obsahem masa. I tady si ale hlídejte, aby byly suroviny ve složení přesně pojmenované. Na prvním místě bývá obilí – nejčastěji kukuřice. 

Prémiová krmiva mívají také více receptur s různými druhy mas, třeba s jehněčím nebo rybou, a to pro velké i malé psy všech věkových kategorií. Složení bývá sice kvalitní, ale méně pestré. Toto krmivo nejčastěji odebírají útulky, dočasky, chovné stanice a rodiny s více psy.

Náš TIP: krmivo Wuff! a Bewi Dog pro psy a Bewi Cat pro kočky: kvalita s vysokým obsahem masa za rozumnou cenu.

Superprémiové a ultraprémiové krmivo

Jako superprémiová/ultraprémiová se označují velmi kvalitní krmiva. Složení u nich už bývá vždy podrobně popsáno a obsahují různé druhy masa (kuřecí, kachní, jehně, losos, králík atd.) ve formě jak moučky, tak sušeného a čerstvého masa

Suroviny jsou kvalitní a pestré, jako třeba ovoce, zelenina a nejrůznější bylinky. Maso je v podstatě vždy (kromě light receptur) na prvním místě složení. V takto označených krmivech najdete obiloviny až na druhém místě a používají se nejčastěji obiloviny bezlepkové, jako je kukuřice nebo rýže. 

V případě grain free receptur, tedy bezobilných receptur, jsou obiloviny nahrazeny bramborami nebo různými druhy luštěnin

Většinu krmiv s označením “superprémiové” bychom doporučili všem. Zahrnují řady jak pro štěňata, tak pro dospělé a staré psy, pro citlivé psy, pro sportovce a pro velká a malá plemena – pestré bývá tedy nejen složení, ale i sortiment granulí k výběru. 

Náš TIP: Pro psí kamarády doporučujeme krmivo Best Breeder, které má receptury i pro kočky. Váš pes také ocení německé krmivo Belcando a kočka značku Leonardo

Holistické krmivo

Holistický znamená zjednodušeně celostní, což v tomto případě představuje komplexní a vyváženou stravu. Holistická krmiva neobsahují žádné obiloviny. Ve velké míře je tvoří bílkoviny živočišného původu a přírodní vitamíny z ovoce a bylinek. 

Přírodní holistická krmiva vycházejí pouze z čerstvých surovin v nejvyšší (lidské) potravinářské kvalitě a obsahují vysoký podíl masa a superpotravin, které mají pro psí zdraví velký význam. Navíc v nich je nejen ovoce, zelenina a bylinky, ale mnohdy také probiotika, nebo kloubní výživa. V jejich složení nenajdete potraviny s vysokým obsahem škrobu, jako je pšenice či kukuřice, ty často nahrazují energeticky vydatnější a lépe stravitelné brambory nebo amarant.

Krmiva jsou bez umělých konzervantů, barviv a ochucovadel a jsou vhodná i pro alergiky a psy s citlivým zažíváním. Mají jen jednu nevýhodu – kvalitě odpovídající cenu.

Náš TIP: Řada MasterCraft Fresh od Belcanda pro psy a Leonardo Fresh pro kočky, obě řady jsou nabušené surovinami, o nichž si i lidé mohou nechat jen zdát. 

Hypoalergenní krmiva

Sem patří specializovaná řada, která má nejpropracovanější složení. Výrobci totiž v tomto případě obzvláště přemýšlejí nad častými alergeny, jak je vynechat a čím je nahradit. Pokud váš parťák trpí nějakou potravinovou alergií, jsou tato krmiva přesně pro něj. Obsahují suroviny v té nejlepší kvalitě (pro lidskou spotřebu). Obecně platí, že psi s potravinovou alergií mají citlivější zažívání a kvalita surovin je u nich tedy více než důležitá.

Pozor! I při označení “hypoalergenní” pečlivě prozkoumejte složení. Výrobci se sice snaží vyhýbat nejčastějším alergenům, jako je kuřecí maso a obiloviny, ale pokud máte alergika třeba na jehněčí, raději podrobně pročtěte složení.

Náš TIP: Bezobilná hypoalergenní řada od Best Breederu, s kterou je již spokojeno mnoho psích a kočičích alergiků. 

A co kočičí krmiva?

Pro označení krmiv kočičích parťáků platí stejná pravidla, jako pro ty psí. Legislativa o používání pojmů v Česku neexistuje, ale podle složení můžete rozlišovat ekonomické, prémiové, holistické a hypoalergenní řady. Ty se stejně tak liší kvalitou i cenou. Vždy pečlivě prozkoumejte složení krmiva a sledujte, jak na něj vaše šelma reaguje.

Shrnutí: Kvalitu určuje složení granulí, označení ale mnohé napoví

  • V ČR neexistuje nařízení ani zákon, který by určoval, jak se která krmiva mají označovat. Výběr pojmů závisí čistě na rozhodnutí výrobce.
  • Cenově nejlevnější bývají “ekonomická” krmiva; nejkvalitnější suroviny, receptury, zpracování i dražší cenu mívají “holistická”a “hypoalergenní”.
  • U hypoalergenních receptur si pečlivě přečtěte složení podle toho, na co je váš parťák alergický.

Vždy sledujte, jak váš parťák na které krmivo reaguje a jestli mu sedí a nezpůsobuje zažívací problémy a podle toho vybírejte. Jestli zvířeti opravdu krmivo vyhovuje, zjistíte v průběhu jednoho měsíce. Nezapomeňte, že psí žaludek časté změny ve stravě nesnáší dobře, a proto je třeba granulemi krmit delší dobu, abyste správně zhodnotili, jak na krmivu prospívá… 

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Jak poznáte kvalitní krmivo pro psa?
Výživa

Jak poznáte kvalitní krmivo pro psa?

08.07.22

Není jednoduché poznat, co je opravdu kvalitní krmivo a které se tak jen tváří. Poradíme, jak vybrat ty nejlepší psí granule a konzervy.

Přečíst článek
Jak vybrat kvalitní krmivo pro kočku
Výživa

Jak vybrat kvalitní krmivo pro kočku

08.03.23 | Zuzana Veselá

Co zvolit: Granule, nebo kapsičky a konzervy? Které živiny jsou v krmivu pro kočky opravdu důležité? Čtěte tipy od odborníků z KrmímKvalitně.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

  • Snadné opakování objednávek
  • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
  • Rychlejší nákup krmiva