Nakupte Arden Grange 12 kg pytel granulí a přibalíme 2 kg zdarma 🔥 Akce platí do 31.10. nebo do vyprodání zásob a vztahuje se na vybrané receptury 🐕

Poradna

Jak stříhat psovi drápy? 7 tipů pro vás

25.09.22 | 0 komentářů


Aby vám psí drápy nepřerůstaly přes hlavu, projděte si dobré tipy, jak na stříhání. Kdy stříhat? Jak často? To všechno v článku najdete.

SdíletJak stříhat psovi drápy? 7 tipů pro vás

7 osvědčených tipů, jak stříhat psovi drápy

Kdy drápky stříhat a hlavně čím? Máme pro vás tipy, jak se nebát drápků a hravě je zvládnout.

1. Kdy psí drápky stříhat?

Většina majitelů neví, jak poznat, že jsou drápy přerostlé a je potřeba je ostříhat. U psů, kteří chodí pravidelně na procházku po tvrdém podkladu, jako je dlažba, asfalt nebo beton, nebývá krácení nutné. Drápky se přirozeně obrušují. To platí především pro větší a těžší plemena. U menších parťáků je větší pravděpodobnost, že budou drápky přerůstat a bude tedy potřeba je zastřihnout.

Pozor! Pokud se drápky dotýkají podlahy, když pes přirozeně stojí nebo se dokonce začínají kroutit a tlapku vyvracejí dozadu, je nejvyšší čas zkracovat. Drápky na prvních prstech a paspárcích (na zadních i předních nohách) se přirozeně neobrušují a je vhodné je jednou za čas také zkrátit (pokud je váš pes má).

2. Stříhejte pravidelně

Když se drápky prodlužují, začne se prodlužovat i jejich živá část, která je inervovaná a prokrvená. V takovém případě je pak nelze zkrátit ihned o velký kus. Drápky tedy stříhejte postupně po malých kouscích (tzv. plátcích) nebo je alespoň ze začátku pouze zapilovávejte. Živá část drápků pak začne sama ustupovat, a vy je tak budete moci stříhat běžně, čímž sobě i psovi ušetříte trápení.

Frekvence stříhání drápků je individuální. Závisí na povrchu, po kterém se pes pohybuje a o kolik jste drápky zkrátili minule. Nejlepší je drápy jednou za měsíc zkontrolovat, zda už nejsou moc dlouhé. Zaměřte se především na paspárek, který se přirozeně neobrušuje.

3. Jak na to?

Jsou dva druhy drápků: bílé a černé. U bílých je stříhání o mnoho jednodušší, protože jejich živá část (růžová) jde krásně vidět.

Kdežto u psů, kteří mají drápky černé, je to složitější. Živá část není dobře vidět a vy si tak musíte být jisti, kde střihnout smíte a kde už ne. 

V tomto případě použijte velmi ostré kleště a postupujte po 1 až 2 mm. V žádném případě se nesnažte drápek ustřihnout hned napoprvé na jedno cvaknutí. Zkracujte po plátcích a jakmile prstem ucítíte pružnou, gumovou část drápku, přestaňte. Živá část už je na dosah. 

Jestli nemáte odvahu, svěřte stříhání tmavých drápků odborníkovi, který má praxi a ví, jak správně psí drápky stříhat.

4. Nestříhejte příliš

Každý pes je jiný a má jiné tlapky. Obecně lze ale říct, že délka drápu od konce krvení neboli škáry (živé části, lůžka drápku) k podlaze by měla být ideálně 3 mm, aby byla jistota, že nestříhnete do živé tkáně.

5. Kvalitní nástroj je základ

Čím ostřejší a pohodlnější nástroj na manipulaci, tím lepší. Drápek se nebude kroutit, drtit, mačkat, prokluzovat a stříhání bude pro vás oba příjemnější. Na trhu existuje spousta nástrojů určených ke stříhání drápků. 

Nejvyhledávanější jsou tzv. gilotinové kleště, které dráp čistě a krásně uříznou, aniž by drtily rohovinu (snadno s nimi ale zajedete do živého). Použít můžete také klasické kleště na stříhání drápků u psů. U malých štěňat lze použít i kleštičky na nehty určené pro lidi.

Tip pro vás: Pokud se cítíte při stříhání nejistě, vsaďte na brusku na nehty. Drápek s ní zkrátíte čistě, precizně a jen stěží se trefíte až do živého. Pouze myslete na to, že při broušení se brusná plocha zahřívá a dělejte tedy delší pauzy, abyste svého parťáka nepříjemně nepálili.

6. Jak psa při stříhání drápků uklidnit?

To je otázka, která trápí většinu pejskařů a kvůli čemu nakonec 80 % z nich skončí se stříháním bezradně na veterině. Stříhání drápků je stresující záležitost. Je to zásah do těla, který sám o sobě není bolestivý, ale psům je nepříjemný. Svěřit někomu tlapku do těsného sevření v dlani je pro psa krajním signálem důvěry

Nerad tedy tlapku svěřuje každému a na počkání. Drápky pevně držte, aby se při cvaknutí nijak nepohnuly. 

Udělejte ze stříhání drápků hru! Buďte pozitivní, psa povzbuzujte. Za každý ustřihnutý drápek jej odměňte pamlskem. Pes to pak nebude vnímat jako něco špatného. 

Můžete zkusit také postupný pozitivní nácvik s postupným přibližováním nůžek k drápku (přiblížíte se, pochvala, dotknutí nůžek drápku, pochvala, delší kontakt drápku s nůžkami, pochvala…), to v případě, že už má parťák se zkracováním drápků bolestivou a nepříjemnou zkušenost. 

Nebo můžete svého parťáka zabavit olizováním lízací podložky, kterou připevníte přísavkami na zeď před jeho čumák. Rázem přestane nějaké drápky řešit (dokud ho nestříhnete do živého).

7. Když už teče krev

Žádný učený z nebe nespadl a každému se při stříhání někdy stane nehoda. Nepanikařte (jako váš pes). Zachováte-li klid, i parťák zůstane víc v klidu. Vezměte vatový tamponek, který namočte do dezinfekce (například Bethadine) a přiložíte jej ke krvácejícímu drápku, alespoň po dobu, než krvácení ustane. 

Drápy krvácejí bohužel hodně a intenzivně, i když ustřihnete jen kousek. Pokud máte pocit, že váš parťák kulhá nebo si tlapku intenzivně líže, vyhledejte raději veterináře, který se na to odborně podívá a doporučí další postup.

Další super tipy na stříhání a péči o psí drápky najdete taky v projektu Jak na drápky. Na stránce jsou i názorná videa a zkušenosti ostatních pejskařů.

Shrnutí: Stříhat psovi drápy zvládnete levou zadní, chce to jen cvik a nebát se

  • Drápy přirozeně celý život dorůstají. Pokud pes nechodí pravidelně po tvrdém povrchu, je potřeba je zkracovat.
  • Frekvence zkracování je intenzivní a závisí na tom, po čem pes chodí. Každý pes je jiný.
  • Stříhejte nástrojem, který je vám příjemný do ruky a dráp neštěpí.
  • Zkracujte po malých plátcích. U přerůstajících drápů je živá část poměrně blízko, postupem času se ale bude zatahovat dále dozadu.
  • Nejste-li si jistí, vyhledejte pomoc veterináře. 

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Nový psí sport Hoopers: Zabaví i vašeho psa?
Blog

Nový psí sport Hoopers: Zabaví i vašeho psa?

19.09.22 | Tereza Richterová

Hoopers připomíná agility, ale není to to samé. Jaký je princip téhle zábavy, která do ČR přišla v roce 2017? A bude bavit i vašeho psa? Objevte na blogu KrmímKvalitně

Přečíst článek
8 tipů na spokojený a zdravý psí život
Poradna

8 tipů na spokojený a zdravý psí život

28.07.22

Chcete, aby se váš pes měl co nejlépe a dožil se vysokého věku? Zjistěte, jak na to.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

  • Snadné opakování objednávek
  • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
  • Rychlejší nákup krmiva