Vaši mazlíčci budou mít vždy co žrát. Máme plný sklad krmiv a objednávky odesíláme každý den. Platba je možná online kartou, převodem nebo kartou u řidiče.
1. Duben 2016

Co je třeba vědět o vitamínech a potravinových doplňcích

Jako zodpovědní majitelé psů a koček se snažíme našim domácím mazlíčkům poskytnout tu nejlepší možnou péči, jaká je v našich silách. Ta v sobě zahrnuje zejména bezpečné prostředí pro jejich život, pravidelnou fyzickou aktivitu při cvičení a hrách, zdravou a kvalitní výživu, volný přístup k čerstvé a čisté vodě a především dostatek naší lásky k nim.

 

Ale jak máme v tomto kontextu pohlížet na problematiku vitamínů a doplňků stravy? Kam je vlastně na stupnici potřebnosti a prospěšnosti našim zvířatům máme zařadit? Potřebují je naši čtyřnozí přátelé ke svému životu? Je jejich přidávání do krmiva vždy zdraví prospěšné? A pokud ne, v jakých konkrétních případech po nich máme sáhnout?

 

O tom všem je nejrozumnější poradit se přímo s vaším veterinárním lékařem, ale my vám alespoň v tomto článku přehledně shrneme, co je dnes na trhu s vitamínovými a potravinovými doplňky stravy pro psy a kočky k mání a vysvětlíme vám, jak k nim vlastně přistupovat.

 

Rozdělení vitamínů a potravinových doplňků

 

Vitamíny můžeme rozdělit do dvou základních skupin podle toho, v jaké látce se uvnitř organismu rozpouštějí:

 
  • vitamíny rozpustné ve vodě: patří k nim např. vitamín C, stejně jako skupina vitamínů B. Vzhledem k tomu, že vitamíny rozpustné ve vodě putují v těle krevním řečištěm a nejsou tedy ukládány v organismu delší dobu, obvykle jsou při nadbytku poměrně snadno a rychle vyloučeny.
 
  • vitamíny rozpustné v tucích: řadíme zde např. vitamín A, D, E nebo K se chovají v organismu odlišně. Jsou dlouhodobě uloženy v těle a přebývají v tukové tkáni a v játrech.
 

Vitamíny a potravinové doplňky stravy pro psy a kočky jsou k dostání v mnoha formách a její výběr zpravidla závisí pouze na vašich preferencích, resp. preferencích vašeho domácího mazlíčka. K dispozici jsou potravinové doplňky ve formě ve vodě rozpustných přísad, kapalin, měkkých žvýkacích hmot, past, gelů, pochutin nebo tablet mnoha příchutí, jako např. hovězí a kuřecí maso nebo kuřecí játra.

 

Význam vitamínů a potravinových doplňků

 

Vitamíny jsou pro správné fungování organismu nejen psů a koček zcela zásadní. Pomáhají jim vykonávat mnoho důležitých „servisních“ činností: udržují zdravé oči a dobrý zrak, posilují imunitní systém, napomáhají srážení krve a hojení ran, ale také např. pomáhají při vstřebávání vápníku, který podporuje silné, pevné a zdravé kosti. Doplňky stravy mohou vašim mazlíkům pomoci s řadou zdravotních problémů včetně nemocných kyčlí a kloubů nebo špatného trávení, a napomáhají i celkové úlevě od případné bolesti.

 

Mezi doplňky stravy přidávané do krmiva psům a kočkám patří také probiotika nebo omega mastné kyseliny. Často jsou využívány s cílem zlepšit zdraví vašeho mazlíčka se zaměřením na konkrétní problémovou oblast. Některé doplňky stravy přispívají ke zlepšení stavu pokožky a srsti, jiné se zaměřují na trávicí systém, další mohou pomoci zmírnit projevy artritidy a zmírnit bolesti kyčlí a kloubů nebo celkovou svalovou ztuhlost. Doplňky obsahující rybí oleje zase působí blahodárně při nejrůznějších potížích včetně artritidy a alergie, posilují imunitní systém a zlepšují stav srsti.

 

Doplňky obsahující uklidňující prostředky mohou pomoci zmírnit stres, úzkost z odloučení, nervozitu nebo nevolnost během cestování dopravními prostředky. Jiné doplňky stravy vám mohou pomoci odradit psa od okusování svého vodítka nebo žvýkání předmětů jiných psů. Další množství doplňků je pak určeno speciálně pro štěňata, koťata, březí nebo kojící psy a kočky, kteří se aktuálně potřebují vyrovnat s jedinečnými požadavky jejich organismu v určitém věku nebo životní fázi.

 

Také na klidné stárnutí vašich čtyřnohých mazlíčků mohou mít některé doplňky příznivý vliv, i když na druhou stranu je třeba říci, že často bývá vcelku obtížné přesně určit, zda je ten či onen symptom projevem nějakého nedostatku ve výživě nebo úplně jiným, nesouvisejícím problémem. Například problémy s kůží a srstí mohou vznikat  při nedostatku mastných kyselin, ale mohou být také způsobeny zcela jinými příčinami, které s kvalitou výživy nijak nesouvisí.

 

Americká veterinářská asociace Veterinary Medical Association (AVMA) konstatuje účinnost některých doplňků stravy, jako jsou např. glukosamin-chondroitin nebo omega mastné kyseliny, při zmírňování projevů artritidy u dospělých a starých psů a koček. Uvádí, že tyto speciální potravinové doplňky krmiv mohou být užitečné při zlepšení pohyblivosti jejich kloubů a zmírnění svalové ztuhlosti. Pokud se vás a vašeho psa či kočky tento problém také týká, obraťte se na svého veterinárního lékaře. Ten vám pomůže zjistit aktuální zdravotní stav vašeho domácího mazlíčka a poradí vám při výběru těch nejlepších potravinových doplňků pro optimalizaci jeho zdravotního stavu.

 

Jsou potravinové doplňky stravy opravdu nutné?

 

Pokud je váš pes nebo kočka v dobrém zdravotním stavu a dostávají od vás kompletní a vyvážené kvalitní krmivo, není ve většině případů přidávání dalších doplňků stravy potřeba. Při krmení komerčními krmivy jsou však často užitečné, protože pomáhají naplnit základních potřeby zvířecího organismu podle toho, v jaké životní fázi se právě pes či kočka nacházejí, a co v danou chvíli ke správnému fungování potřebují. Naopak, podávání nadbytečného množství vitamínů nebo potravinových doplňků s látkami, které jsou již v základu kvalitního krmiva pro psy a kočky obsaženy, může potenciálně vést k vnitřní nerovnováze nebo i k předávkování zvířete. Zatímco nadbytek vitamínů rozpustných ve vodě (C nebo B komplex) nemusí nutně představovat pro vašeho domácího mazlíčka žádný velký problém, zejména díky jejich snadnému vylučování z těla, tak na druhou stranu hromadění přebytečných vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E nebo K) může vést až k jeho závažným zdravotním problémům.

 

Pokud si nejste ohledně druhu a množství potravinových doplňků stravy a způsobu jejich dávkování s krmivem zcela jisti, poraďte se raději nejdříve o jejich správném užívání s vaším veterinářem. Následky dlouhodobě nevyvážené stravy kvůli špatnému dávkování nebo volbě doplňku totiž mohou být pro vašeho psa nebo kočku v konečném důsledku zničující. Máte-li podezření, že váš mazlíček by mohl trpět konkrétním nedostatkem určitého vitamínu nebo látky, zeptejte se nejdříve svého veterinárního lékaře, zda by mohlo být přidávání vitamínů či potravinových doplňků do krmiva v dané situaci pro vašeho psa či kočku prospěšné.

 

Vitamínové nedostatky bývá totiž v praxi poměrně složité diagnostikovat, takže spolupráce s veterinářem je zde určitě na místě. Pouze on totiž může odborným vyšetřením u vašeho mazlíčka určit přítomnost deficitu konkrétní látky, a tedy i opodstatněnost zavedení vitamínového doplňku do jeho stravy.

 

Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

BARF - Na co si dát pozor?

Flákota masa je pro psa sice to pravé, ale nezapomeňte vitamíny! Přečtěte si, na co by si všichni BARFaři měli dát pozor.

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru