20. Červen 2014

Jak je to s obilovinami v krmivech pro psy?

bezobilná grain free krmiva pro psy

Krmivo s obilovinami nebo bez obilovin?

Obiloviny jsou jednou z nejvíc diskutovaných složek psí stravy. V posledních letech začalo mnoho výrobců psího krmiva nabízet tzv. grain free receptury, tedy granule, ve kterých obiloviny chybí. V jejich složení najdete jen maso, zeleninu, ovoce a bylinky. 
 

Potřebuje pes obilniny ke zdravému životu?
 

V zásadě nepotřebuje. Škroby v nich obsažené neumí jeho organismus trávit, a tak obilninová složka psem v podstatě jen projde. Obiloviny ovšem obsahují také zdraví velmi prospěšnou vlákninu a mnoho vitamínů a minerálů. Jsou obiloviny, které jsou pro psa neškodné až velmi prospěšné a jsou také ty, jejichž použití v psí stravě je diskutabilní. Stravu s obilovinami je také vhodné podávat, pokud je pes ve vyšší zátěži nebo prostě jen hůř přibírá na ideální váhu. Jsou psi, které na bezobilných granulích v kondici prostě neudržíte, ale pak také ti, kteří bezobilné receptury s vysokým procentem bílkovin prostě nezvládají trávit.

yes Jaké jsou nejvhodnější obiloviny pro psa?

Vede oves a rýže – ta by ideálně měla být hnědá, ne bílá a loupaná. Vhodný je také ječmen nebo pšenice ve formě špaldové mouky.
 

Majitelé psů citlivých na krmivo (častěji se drbou, mají vyrážky nebo střevní problémy..), by měli zvážit podávání granulí obsahujících pšenici, kukuřici a sóju. Někteří psi na ně mohou reagovat podrážděním a dokonce alergickou reakcí. Pokud granule obsahují obiloviny, je lepší, když jsou použitá zrna neloupaná a včetně obalů, tedy celá. Zlomky nebo zbytky (například takzvaná pivovarská rýže) do dobrého krmiva nepatří. Ať už zvolíte bezobilné "grain free" granule nebo ty s obilím, platí, že ve složení granulí by mělo být na prvním místě maso – pokud je tam psané v čerstvém stavu, tak by měla následovat ještě masová moučka, pak až obilí. Na to je třeba dbát hlavně u štěňat a aktivních psů.

enlightened Jak je to skutečně s masem v krmivech pro psy a kočky?  

Dočtete se ve článku Fakta a mýty o masu a masové moučce v granulích vašeho psa.


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Fakta a mýty o čerstvém mase a masové moučce v granulích pro psy a kočky

Jaký je nejůležitější rozdíl mezi masem a masovou moučkou? Kolik % masa má mít kvalitní krmivo? A co by se ve složení krmiva rozhodě nemělo objevit?

Jak vybrat kvalitní krmivo, aniž byste za něj utráceli jmění

Dáte na reklamu nebo spoléháte na své znalosti? Zjistěte, co se píše ve složení malým písmem, jak vybrat krmivo pro citlivé psy a jak je to skutečně s tuky v krmivech.