Vaši mazlíčci budou mít vždy co žrát. Máme plný sklad krmiv a objednávky odesíláme každý den. Platba je možná online kartou, převodem nebo kartou u řidiče.
3. Červenec 2014

Jak naučit vašeho psa chůzi na vodítku

Chůze na vodítku je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou bude vaše štěně pro život potřebovat. Myslíte si, že o nic nejde a že prostě připnete vodítko k obojku a jdete? Omyl, chůze na vodítku je celkem náročná. 

Jak naučit své štěně chodit na vodítku

S nácvikem chůze na vodítku začněte hned, jak si štěně přivezete. Pokud je štěně zvyklé od chovatele na lehký obojek, tím lépe. Pokud ne, začněte jej zvykat i na něj a nechávejte mu ho i doma. Doma začněte i s nácvikem chůze na vodítku. Připněte vodítko k obojku a zároveň se snažte, aby se štěně soustředilo na vás a ne na pro něj otravnou novotu. Mluvte na něj a zvesela vykročte.

Následuje vás štěně? Skvělé, dostane pamlsek! Odměňujte i po malých krůčcích, chvalte a jásejte. Postupně přesuňte výcvik zvykání si na vodítko ven. Některá štěňata se ze začátku venku bojí a nechce se jim chodit. Netahejte jej na vodítku za sebou, lákejte ho, jásejte, mávejte pamlskem nebo pískací hračkou. Vodítko má být od začátku poutem mezi vámi, ne donucovacím prostředkem. 

"Vodítko je poutem mezi psem a vámi, ne donucovacím prostředkem."

Pes na vodítku tahá? Připravte si hru

Pokud pes tahá na vodítku, stěžte mu to. Zatáhne dopředu? Bezva, ale vy právě chcete jít doleva. Střídejte směry třeba po dvou metrech a udělejte mu v hlavě tak trochu zmatek – nakonec to vzdá, protože pochopí, že chodíte naprosto nepředvídatelně a on vás musí pořád sledovat. Nedovolte psovi, když je na procházce na vodítku, očurávat kdejaký roh. Jistě, vyvenčit se potřebuje, ale nemusí čůrat na každém metru. I tempo procházky určujete vy a ne pes. Když cvičíte chůzi na vodítku, střídejte nejen směr, ale i tempo – udělejte z toho pro vašeho psa hru, která jej bude bavit. Pokročilí mohou zkoušet chodit do obrazců – do čtverce, či do tvaru šneka – pro kolemjdoucí budete možná vypadat divně, vy dva se ale budete náramně bavit.

Cílem je pomocí hry a za mohutného chválení a odměňování naučit psa, že se chodí vedle páníčka na prověšeném vodítku tam, kam chce páníček, a že to navíc může být fajn zábava. Nebojte se jásat jak na lesy - pozitivní motivací opravdu docílíte víc, než škubáním na stahovacím obojku. Ten se hodí maximálně na nápravu škod u dospělého zanedbaného psa v rukou toho, kdo ví, jak takový obojek používat. Dát stahovací obojek na krk štěněti je nevhodné a hraničící s týráním zvířat. Štěně se vše musí postupně naučit a nároky, které na něj klade naše civilizace, jsou obrovské. Dejme mu čas a učme ho hrou.

Co budete potřebovat?

1. OBOJEK PRO PSY

Pevný, lehký a nestahující obojek. Neměl by být moc úzký, aby se psovi nezařezával do krku, ale ani moc volný, aby se z něj nevyvlékl. Vybírejte kvalitní výrobky s dobrými sponami, které neprasknou, když rozdováděné štěně přece jen zatáhne.
 

enlightened Je pro vašeho psa ideální obojek nebo spíše potroj? 

Přečtěte si článek Kdy je pro vašeho psa lepší nosit obojek a kdy postroj a vyberete to správné. 


2. VODÍTKO PRO PSY

Pro začátek je nejvhodnější obyčejné nylonové nebo kožené vodítko. Oblíbené Flexi vodítko není vhodné, protože pes se na něm rychle naučí, že zatáhnutí znamená svobodu a prodloužení vodítka – což není to, co chceme. Flexi vodítko je dobré pro vychovaného psa na procházky v místech, kde psi na volno běhat nesmí a vy chcete přesto svého čtyřnohého kamaráda nechat proběhnout.
 

3. PAMLSKY PRO PSY

Chcete psovi přece ukázat, že vás potěšil a že společné cvičení je bezva zábava. Chvalte, chvalte, chvalte a odměňujte kvalitními pamlsky. Zkuste také hračky – nejlépe pískací. Věřte tomu, že pejsek půjde krásně u vás a nespustí z vás oči.
 

4. PEVNÉ NERVY

Nezapomeňte, že každý pes se učí jinak rychle a že po štěněti nemůžete chtít zázraky. Pokud vám ujedou nervy, vaše předchozí práce přijde na zmar. Necvičte psa, nemáte-li dobrou náladu. Pes není vaše kompenzační pomůcka, ale živý tvor.

Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Fakta a mýty o čerstvém mase a masové moučce v granulích pro psy a kočky

Jaký je nejůležitější rozdíl mezi masem a masovou moučkou? Kolik % masa má mít kvalitní krmivo? A co by se ve složení krmiva rozhodě nemělo objevit?

100% garance spokojenosti

Jak reklamovat krmivo pro psy nebo kočky? V pořádku nám vraťte i otevřené balení bez udání důvodu.

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru