20. Červen 2014

Jak vybrat kvalitní krmivo, aniž byste za něj utráceli jmění

VÁŠ CHLUPÁČ ANEB 4 ROZHODUJÍCÍ FAKTORY PŘI VÝBĚRU KRMIVA

Začneme tím nejdůležitějším a tím je samozřejmě váš mazlíček. Krmivo kupujete právě jemu a právě jemu musí proto maximálně vyhovovat. Pomůže vám, budete-li myslet na 4 zásadní body, které váš výběr ovlivní:

 1. VELIKOST PLEMENE

Krmiva pro malá plemena mívají menší granule a také vyšší podíl bílkovin a tukůGranule pro velká a obří plemena se zase vyrábí ve větších velikostech, mají nižší obsah bílkovin a tuků a často jsou obohaceny také o kloubní výživu, kterou tato plemena potřebují pro správný vývoj kloubů a kostí.

 1. VĚK VAŠEHO MAZLÍČKA

Je to jednoduché - jiné výživové potřeby mají štěňata a jiné zase dospělí či starší psi. Totéž platí samozřejmě i pro kočky. 

 1. AKTIVITA

Má váš pes hodně pohybu, cvičíte s ním nebo provozujete psí sporty? Vyberte mu granule s vyšším obsahem tuku, které jsou většinou označeny jako Active nebo Sport. Není-li váš pes ve vysoké zátěži, není potřeba mu krmivo pro aktivní psy podávat, a to obzvláště ne v létě. Smysl to bude mít pouze na podzim a v zimě, kdy se výrazně zvýší jeho energetický výdej. Speciální krmivo byste také měli vybrat, pokud má váš pes nadváhu, aby bylo možné ji účinně redukovat. 

 1. ZDRAVOTNÍ STAV VAŠEHO MAZLÍČKA

Je váš chlupáč citlivý, má průjem, páchne mu z tlamy, drbe se, ztrácí srst nebo si okusuje tlapky? Může se jednat o projevy potravinové alergie, či potravinové intolerance. V té chvíli je nejvhodnější zvolit krmivokteré obsahuje méně rozličných surovin.

 Náš tip: Pokud nechcete měnit krmivo psa v každé jeho vývojové fázi, doporučujeme krmiva tzv. all life stages receptury, kterými je možné krmit psy všech plemen od štěňat až po seniory. Naši čtyřnozí zákazníci si pochvalují holistické krmivo Nutra Gold nebo krmivo Taste of the Wild.

JAK VYBERETE TO NEJVHODNĚJŠÍ KRMIVO PODLE JEHO SLOŽENÍ

Tu nejdůležitější část máme za sebou – víte pro jak velkého, jak starého, jak aktivního i pro jak zdravého mazlíčka budete krmivo pořizovat. Nyní je důležité věnovat pozornost surovinám, které se v krmivu nachází:

 1. Důležité je, aby v krmivu převažovaly živočišné bílkoviny nad rostlinnými, tedy aby krmivo obsahovalo především maso.

 2. Maso je ve složení uváděno buď jako čerstvé, nebo sušené (neboli moučka či dehydrované maso). 

 3. V případě masové moučky je naprosto nezbytné, aby byl přesně specifikován její typ, tedy např. kuřecí moučka, jehněčí, rybí, kachní aj. - NE pouze "masová moučka". Výrobce, který se má čím pochlubit, uvede také její procentuální obsah. V jednom typu granulí se také může vyskytovat více druhů masových mouček, což je pro většinu psů naprosto v pořádku. Citlivější psi však mohou být alergičtí na některý druh masa, a proto je vhodnější jim vybrat krmivo s jedním zdrojem živočišných bílkovin. 

 4. Rozhodně se vyhněte krmivům s nejasnou deklarací typu "maso""maso a výrobky živočišného původu", "maso a vedlejší produkty živočišného původu" apod. Tedy pokud nechcete svého psa či kočku krmit odpady z živočišné výroby.

 5. Kromě masa je důležité, aby byly přesně specifikovány zdroje sacharidů - tedy NE "obiloviny“ nebo "vedlejší výrobky rostlinného původu", ale naopak aby bylo jasně uvedeno „oves, rýže, ječmen, proso“ atd. V dnešní době najdete v mnoha kvalitních krmivech také brambory a batáty (sladké brambory), které jsou u psů nejsnadněji přijímaným zdrojem sacharidů.

 6. Také tuk musí být přesně specifikovaný, tedy kuřecí tuk, drůbeží tuk, rybí tuk aj. - NE pouze "tuk" nebo "živočišný tuk".

 7. V moderních řadách kvalitních krmiv pro psy i kočky můžete najít také různé druhy ovoce a zeleniny, které jsou prospěšnými zdroji vitamínů a vlákniny. 

 

OBILOVINY V KRMIVECH. ANO, NEBO NE?

Samostatnou kapitolu představuje při výběru krmiva a při řešení jeho složení obsah obilovin, které se v krmivu nachází. Bývají častým alergenem a psi je hůře tráví.

Nedostatek kvalitních obilovin v krmivu může mít zejména u velkých psích plemen za následek hubnutí. Na základě našich zkušeností proto hodnotné obiloviny doporučujeme do stravy pejska zařazovat. Výjimku představují samozřejmě psi trpící alergií na lepek, u kterých je naopak potřeba obiloviny ze stravy zcela vyřadit. 

Vše samozřejmě závisí na kvalitě použitých surovin, což dokládá příklad kukuřice. Je-li kvalitní a dobře tepelně zpracovaná, přijímá ji naprostá většina zdravých psů velmi dobře a je pro ně výborným zdrojem energie. Kromě ní jsou vynikajícími zdroji sacharidů také hnědá rýže, bílá rýže, ječmen, oves, proso, čirok, cizrna či brambory.

Pokud preferujete krmivo bez obilovin, budete nadšeni z britského hypoalergenního superprémiového krmivo Best Breederkteré nabízí 15 bezobilných receptů.

enlightened Jaké obiloviny jsou pro vašeho psa nejlépe stravitelné? Dočtete se ve článku Jak je to skutečně s obilovinami v krmivech

JE KRMIVO S OBSAHEM KUŘECÍHO MASA VHODNÉ PRO CITLIVÉ PEJSKY?

Podobně jako v případě obilí, bývá u krmiv palčivou otázkou také přítomnost kuřecího masa. Majitelé citlivých psů se často snaží krmivům s kuřecím masem vyhnout a to z přesvědčení, že je jejich pes na tento druh masa alergický. Pes však nemusí být nutně alergický na kuřecí maso - alergie se sice mohla projevit u krmiva, které kuřecí obsahuje, ze složení se však nedozvíte nic o kvalitě masa, které výrobce použil. A právě v tom může být problém.

kvalitním krmivem, které obsahuje kuřecí maso vhodné i pro lidskou spotřebu, nemusí pes mít žádný problém a krmivo je proto nutné posuzovat jako celek. Chcete-li se však kuřecímu masu přece jen vyhnout, vyberte svému chlupáčovi krmivo s rybím, jehněčím, kachním nebo třeba krůtím masem.

JAK SPOLEHLIVĚ POZNÁTE DŮVĚRYHODNÉHO VÝROBCE KRMIVA?

Aneb důležité shrnutí na závěr – vy znáte svého mazlíčka a víte, co je pro něj nejlepší. Výrobce zná své krmivo a je-li kvalitní, nebude se bát jeho složení podrobně rozepsat. Takový výrobce bude seriózní a zaslouží si vaši důvěru. 

Vysokou jakost lze předpokládat u krmiv vyráběných v zemích, které prosluly kvalitou svého zemědělství a přístupem k životnímu prostředí, tedy ve Velké Británii, v Rakousku, Německu, Holandsku, skandinávských zemích či v Americe. 

Deklaruje-li výrobce regionální původ použitých surovin a uvádí, že se jedná o suroviny potravinářské kvality, máte vyhráno a váš mazlíček taky – čeká na něj kvalitní a pořádně chutné krmivo.

Pomůžeme vám vybrat krmivo na míru potřebám vašeho mazlíčka

enlightened Jaké obiloviny jsou pro vašeho psa nejlépe stravitelné? Dočtete se ve článku Jak je to skutečně s obilovinami v krmivechenlightened

enlightenedenlightenedŠiroký výběr kvalitního krmiva pro vaše psy a kočky. Mezi superprémiové krmivo pro psy komplexní krmivo pro kočky  patří značky jako je BelcandoBest Breeder a Leonardo enlightenedenlightened


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat kvalitní konzervy pro psy, kterým neodolají ani největší psí gurmáni?

Co má obsahovat opravdu kvalitní konzerva pro psy? Jak je to v nich s masem?

Jak správně krmit psa s nadváhou a zachránit mu tak život?

Věděli jste, že nadváha zkrátí život psa až o 3 roky? Když vezmeme v potaz, kolik se naši mazlíčci průměrně dožívají, jsou 3 roky opravdu velký kus jejich života. Takže pokud váš pes začal nekontrolovatelně přibírat, nezaspěte na vavřínech a upravte mu včas jídelníček. Které krmivo vybrat a jak správně krmit psa s nadváhou vám poradíme v následujících řádcích.