6. Květen 2017

Jak zajistit štěňátku pohodlný a nerušený spánek?

CO OČEKÁVAT BĚHEM PRVNÍ NOCI SE ŠTĚNĚTEM?

Možné jsou 2 scénáře – buď bude váš prcek ze stěhování úplně vyčerpaný a půjde hned spát, nebo to pro něj bude natolik stresující událost, že z toho neusne. Pro štěňátka je stěhování do nového domova velká změna. Nemají kolem sebe maminku a jsou v úplně cizím prostředí. Nebojte se proto požádat původního majitele o hračku nebo přikrývku, která na sobě nese vůni matky nebo sourozenců. Známé pachy pomohou malému drobečku lépe snášet nové prostředí a zároveň mu zpříjemní usínání.

ČASTĚJŠÍ VENČENÍ

S největší pravděpodobností se bude první týdny štěňátko v noci budit a kňučet kvůli venčení. Poslední noční procházku si tedy naplánujte mezi 22:00 a 23:00. Při nočním venčení si se štěnětem rozhodně nehrajte, rychle by si na to zvyklo a už by mělo problém v noci klidně spát. Na první ranní procházku poté vyrazte mezi 4:00 a 5:00. 

Do 3 měsíců by časové prodlevy neměly být delší než 6 hodin. Štěně to déle bez venčení nevydrží.

POKUD MÁ VAŠE ŠTĚNĚ POTÍŽE SE SPANÍM, VYZKOUŠEJTE NAŠE TIPY

1. Během dne ho utahejte

Se štěňátky je to skoro jako s dětmi. Mají mnohem více energie a nejraději by si pořád jen hrála. Přizpůsobte proto aktivity během dne tak, abyste štěně co nejvíc utahali. Protože „utahané štěně = klidně spící štěně“. Hrajte si s ním, choďte na delší procházky, učte ho novým věcem.

2. Dodržujte rutinu

Rozdělte si aktivity během dne a snažte se dodržovat jejich časový harmonogram. Pejsek by měl vědět, kdy je čas na jídlo, kdy je čas na hraní a kdy je čas na spaní. Po nějaké době sám pochopí, že je vhodná chvíle odložit hračku a jít do hajan.

3. Zajistěte mu pohodlný pelíšek

Někteří pejsci preferují měkký pelíšek plný přikrývek, jiní dají přednost rovné podlaze. Pozorujte svého nového kamaráda a zjistěte, kde a jak nejraději spí. Pomůže vám to v budoucnu při výběru nového pelíšku. Při zařizování místa na spaní berte ohled hlavně na teplotu v pokoji. V zimě mu přidejte plyšovou deku a na léto zvolte pelíšek z chladnějších textilií.


4. Něco na žvýkání

Žvýkání je uklidňující aktivita, kterou si všichni psi užívají. Zkuste proto svému štěněti dát do pelíšku kousací hračku. Zabaví se a uklidní.


UKLIDŇUJÍCÍ SÍLA PŘÍRODY

Nic nezabírá a váš malý parťák je pořád ve stresu, nebo dokonce trpí separační úzkostí? Vyzkoušejte bylinné kapky známé jako Bachovy esence. Pomáhají lidem i psům zvládat náročné stresující situace a navíc se jimi nedá předávkovat ani si na nich váš pejsek nevytvoří závislost. 

Bachovy kapky obsahují účinné bylinné výtažky a dávkují se přímo do vody, nebo do krmiva. 

Kromě spánku musíte svému štěněti zajistit kvalitní stravu. V našem dalším článku najdete 9 odpovědí na vaše nejčastější otázky ohledně krmení štěňat.


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

9 odpovědí na vaše nejčastější otázky ohledně krmení štěňat

Co dělat, když štěně nechce jíst? A jak často ho mám vůbec krmit? Odpovědi najdete ZDE.