31. Červenec 2020

Chová se vaše fenka divně? Možná je falešně březí

JAK ZJISTIT, ŽE JE FENKA FALEŠNĚ BŘEZÍ

Začněme definicí falešné březosti - jde o unikátní psychický a tělesný stav, který postihuje nekastrované feny. Objevuje se většinou krátce po hárání, nejčastěji po jednom až dvou měsících. Fenka se náhle chová, jako by měla štěňátka, i když ve skutečnosti žádná nemá.

Její chování se změní značným způsobem - začne být psychicky neklidná, agresivní vůči ostatním psům či naopak výrazně apatická. Někdy se straní kolektivu, jindy naopak vyžaduje až neobvyklé množství pozornosti. Může si začít stlát hnízdo, do kterého si přináší nejrůznější hračky a plyšáky jako svá domnělá štěňátka. A velmi ostře si je hlídá. 

Změny v chování doprovází i tělesné projevy. Fenečkám se zvětšuje mléčná žláza, ve které se tvoří mléku podobný sekret. Právě kvůli jeho zvýšené tvorbě se falešné březosti říká pseudolaktace. Objevuje se zvětšené bříško, fenky jsou někdy opatrnější a pomalejší. Obecně mají větší chuť k jídlu, někdy se však naopak může objevit i nevolnost, zvracení, průjem či zvýšená teplota. 

PROČ SE FALEŠNÁ BŘEZOST OBJEVUJE A U KTERÝCH PLEMEN JE ČASTĚJŠÍ

Svou roli při rozvoji falešné březosti hraje chování, které bylo psům vlastní již v pradávných dobách. Předkem našich čtyřnohých parťáků byl vlk, který žil divoce ve smečkách. Všechny feny, které byly součástí smečky, háraly ve stejnou dobu. Díky jejich následné pseudolaktaci měla smečka zajištěnou výživu štěňat i ve chvíli, kdy by došlo k úhynu matky. 

Právě z těchto důvodů se falešná březost objevuje zejména u fen, které mají velmi úzkou vazbu na majitele. Výraznější projevy bývají u pudlů, jezevčíků, yorkshirských teriérů a čivav.


JAK POSTUPOVAT PŘI FALEŠNÉ BŘEZOSTI A JAKÁ JSOU RIZIKA 

Je-li vaše fenka falešně březí, není nutné hned plašit a vyhledávat veterináře. Při mírnějších klinických projevech stačí dodržet následující opatření:

  • Odeberte fence plyšáky symbolizující štěňátka.

  • Zajistěte jí dostatek pohybu, aby se nenudila.

  • Snižte její příjem tekutin - ideálně fence podávejte vodu na příděl, aby v průběhu 3-7 nocí po dobu 6-8 hodin nepila.

  • Snižte také množství potravy (zejména bílkovin) a to na 7-14 dní. 

Pokud má vaše fenka silnější klinické projevy - konkrétně zvýšenou teplotu (nad 39°C) a intenzivně se hromadící sekret v mléčné žláze, který může způsobit až zánět mléčné žlázy - je nezbytné vyhledat veterinárního lékaře. S pomocí léků na falešnou březost pomůže zastavit laktaci a v případě zánětu nasadí léčbu.

JAK POZNÁTE FALEŠNOU BŘEZOST OD PRAVÉ BŘEZOSTI

Pokud si nejste jisti, zda se u vaší fenky jedná o pseudolaktaci, nebo o pravou březost, a chcete si ušetřit nečekané chlupaté překvapení, je dobré zajít k veterináři. Březost u fenečky odhalí pomocí ultrazvuku již od 25. dne, přibližně od 45. dne lze pomocí rentgenového vyšetření určit i počet štěňátek.


Máte zkušenost s falešnou březostí? Podělte se o ni s námi v komentářích, těšíme se na ně! 

A máte-li doma skutečně březí fenku, dopřejte jí něco pořádně výživného do čumáku. Právě teď to potřebuje více než kdy jindy.
 

enlightenedNevíte si rady s výběrem krmiva pro vašeho čtyřnohého parťáka? V našem předcházejícím článku si stručně přečtete 4 základní pravidla, která vám s výběrem pomohou!enlightened


enlightenedenlightenedPokud nejste zrovna fanouškem ryb, určitě sáhněte po jiné receptuře z dílny bezobilných granulí Best Breeder nebo Belcando enlightenedenlightened


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Budeme mít štěně! Co mu pořídit a jak se o něj postarat?

Štěňátka jsou jako malá klubíčka štěstí. Kam vejdou, tam roznáší radost, lásku a veselí. Péče o ně ale není tak lehká, jak se na první pohled může zdát. Vyžadují hodně pozornosti a trpělivosti. Na co se před příchodem štěňátka připravit a co vše mu do začátku pořídit?

4 rozhodující faktory při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka

Výběr správného krmiva bývá docela alchymie. Aby vše klaplo na jedničku, musíte zvolit správný typ i značku, s co nejlepším složením a hlavně pěkně na míru právě vašemu mazlíčkovi. Velký vliv mívá reklama, mnohem důležitější jsou ale vaše znalosti, které vás při výběru krmiva dovedou k té nejlepší možné variantě. O jaké znalosti jde a na co se vyplatí dávat pozor, to vám prozradíme v našem článku.