MACs

Polovlhká měkká krmiva - SOFT, SEMI-MOIST 

V současnosti vidíme zřetelný trend – významný nárůst spotřeby vlhkých a mokrých krmiv. Dorazil z amerického kontinentu do Evropy a také k nám. Kdo zkusil svého psa krmit měkkými granulemi a viděl jeho nadšenou reakci i účinky, ten zůstává příznivcem. Minimálně zůstane věrný měkkým pamlskům. Problematičtější pejsci (zuby, žaludek, vyšší věk) obvykle na soft dietu okamžitě přivyknou, zlepší se jejich příjem potravy a už zůstávají trvalými strávníky měkkých granulí.

Jaké jsou výhody SOFT SEMI-MOIST krmiv?  

Kvalitní soft krmivo hned po otevření mnohem intenzivněji a lépe voní. Dokonce i člověk rozezná vůně jednotlivých druhů mas, co teprve náš pes. Krmivo více voní a lépe chutná, a to až natolik, že jsou softy používány zkušenými chovateli a trenéry také jako vynikající pamlsek (navíc poměrně levný). Okamžitou oblibu si získají u každého psa, který má potíže se zuby. Granule soft není tak měkká jako knedlíček, ale mnohem lépe rozkousnutelná než klasické krmení. Někteří starší psi polykají tradiční granule celé, protože ze strachu z bolesti zubů nechtějí skousnout. Se softy si s novou chutí opět užívají příjemného rozkousávání a žvýkání. Okamžitě viditelný efekt.

Když profi vlhčené krmivo neexistovalo…

Řešívali jsme to namáčením granulí – ty nenáhražkové a dobré rehydrataci snesou. Po pár minutách po zalití teplou vodou se z nich utvoří měkčí knedlíček, který psovi usnadní příjem. Mnoho chovatelů připravuje pro své psy ze suchých granulí „domácké“ softy. Nepovede se to z nekvalitních suchých krmiv. Náhražkové granule z vedlejších produktů s rostlinným tukem se obvykle rozpadnou na kaši, která psovi nevyhovuje. Ovšem pravé vlhčené krmivo, označené obvykle jako SOFT, SEMI-MOIST, odstraňuje starost s namáčením, kdy je žádoucí velmi přísná hygiena. Se softy se zachází jako se suchými granulemi, ale s dalšími výhodami pro psa.

Proč vlhčí a měkčí krmivo?

Mnoho psů má potíže – trvale nebo občas – s citlivějším žaludkem. Když se žaludek naplní suchou hmotou, je ji nutné pro trávení vlastními žaludečními šťávami navlhčit. Nejméně na obsah 80 % vody, a to někteří jedinci špatně zvládají. Mohou obtížněji trávit, dokonce i zvracet. (Dobrý veterinář poradí, že často stačí zejména štěňatům krmiva hodně nebo aspoň částečně navlhčit.) Trávicí šťávy se do žaludku s předem zvlhčenou potravou lépe dostávají, dráždění je sníženo. Dokonce i moderní prevence obávané a často smrtelné torze žaludku u velkých plemen začíná zde – u měkčích „předvlhčených“ a lépe zpracovatelných krmiv. 

Nejčastějším důvodem přechodu od suché stravy k vlhčené jsou bolavé zuby starších psů. Řeší se tím ale i mnoho dalších různorodých poruch příjmu a trávení potravy. Jeden z až komických účinků je pozorovatelný u psů, kteří jsou naopak hltaví, obsah misky se suchými granulemi do sebe bez kousání bleskurychle „vcucnou“. Zvlhčené měkčí granule je pro ně příjemné překusovat a žvýkat, takže se příjem potravy paradoxně zpomalí. Strava odchází do žaludku pomaleji, zvlhčená a lépe prosliněná, žaludek nepodráždí a rychleji z něj odchází k dalším procesům. Zkrácená doba trávení je také důležitá veličina u výkonných a trénovaných psů, kde se musí velmi pečlivě plánovat, v kterém čase před špičkovým výkonem nakrmit. I psím atletům se špatně běhá s plným žaludkem, ale přitom musí být sytí.

Zvýšená stravitelnost (uvádí se, že až o 10%) a lepší využití živin je bonusem pozorovatelným po krátkém čase.

V této kategorii už nic nezbylo!

V kategorii ale možná najdete přesně to, co hledáte!

Zobrazit produkty