24. Září 2015

Co je příčinou reznutí či žloutnutí psí srsti?

Reznutí srsti u psů je problém především u tmavých plemen, zatímco žloutnutí srsti postihuje spíše bíle zbarvené psy. Příčinou je příliš velké množství přírodních barviv v krmivu, které se negativně projevuje na zbarvení srsti vašeho miláčka. Změna barvy srsti se stává velkým problémem zejména u výstavních jedinců, kteří najednou nemají standardem požadovanou barvu.

Dříve se horlivě diskutovalo na téma, co reznutí vlastně způsobuje, takže nejprve zmíním složky krmiva, které reznutí nezpůsobují:

 • řepné řízky – přestože jsou bílé

 • dietetická měď – barví do modra

Barva srsti je závislá na množství pigmentu, který se nachází v růstové cibulce chlupu. Speciální kožní buňky produkují dva typy pigmentu – žluto-červený pheomelanin a hnědo-černý melanin. Kombinací těchto dvou pigmenů pak vznikají různé barevné odstíny srsti – proto může mít pes různou barvu na odlišných místech svého kožichu.

Jaké jsou nečastější důvody změny barvy srsti u psa?

 • Hlavním faktorem změny barvy psí srsti v období růstu nebo v době její výměny je genetika

 • Léky nebo vitamínové doplňky pro psy

 • Nekvalitní psí šampóny

 • Životní prostředí (teplo od fénu, sluneční svit) - V případě slunečního svitu dochází ke změně barvy jen v těch částech srsti, na které slunce přímo dopadá

 • Stárnutí psa - Když je čas přesrstění, chlupy před vypadáním často zreznou

 • Porfyriny – jsou obsaženy v psích slinách, potu a slzách

 • Krmivo – betakaroten (součást vitamínu A), phenylalanin a thyrosin

Předtím, než tedy z reznutí či žloutnutí srsti obviníte krmivo, zkuste se nejprve zamyslet, zda k tomuto jevu nedochází vinou některého z výše uvedených důvodů.

Na vině je nejčastěji betakaroten

Obecně je potřeba si uvědomit fyziologii růstu chlupu. Pokud je za změnu barvy srsti zodpovědné krmivo, dochází ke změně zbarvení se zpožděním, a změnit se často nemusí celý chlup, ale pouze jeho část, která byla při růstu vystavena jinému poměru pigmentů v růstové cibulce chlupu. Pokud byste tedy krmili vašeho psa krmivem s vysokým obsahem betakarotenu po dobu dvou týdnů a pak přestali, na chlupu se objeví rezavý proužek, ale celková barva chlupu se nezmění. Z toho je tedy možné usoudit, kdy ke změně barvy chlupu došlo, a jestli je na vině opravdu krmivo, nebo spíše některý ze zmíněných vnějších faktorů.

Betakaroten je prekurzorem vitamínu A a jde o silný antioxidant. Pokud váš pes dostane do těla příliš velké množství této látky, může u něj dojít ke změně zabarvení srsti do rezava nebo do žluta. V kvalitních krmivech se sice vyskytují pouze takové dávky betakarotenu, které by změnu barvy psí srsti způsobovat neměly, nicméně betakaroten se vyskytuje také v žluto-oranžově zbarvených plodech, jako jsou mrkev, meruňky, karotka, kukuřice nebo pšenice, a z tohoto důvodu je v případě nechtěné změny barvy srsti vhodné se těmto potravinám v krmivu raději úplně vyhnout.

Jak předejít reznutí nebo žloutnutí psí srsti
 

 • Vyhněte se doplňkům stravy bohatým na betakaroten.

 • Sliny, pot a slzy obsahují chemikálie porfyriny, které se také mohou podílet na reznutí nebo žloutnutí psí srsti – proto hlídejte, aby nedocházelo k častému olizování, velkému pocení nebo slzení očí vašeho psa.

 • Krmte pejska kvalitním krmivem s vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin, které u něj pomohou mírnit příznaky alergie. Můžete použít lososový olej, který je vhodný díky vysokému obsahu omega 3 mastných kyselin.

 • Vyhněte se krmivům obsahujícím tyrosine. Tyrosine je aminokyselina, která se tvoří z phenylalaninu a ovlivňuje tvorbu pigmentu. Jeho vysoké zastoupení je v sýrech, které se často používají jako odměny při výcviku psa.

 • Nedávejte vašemu psovi krmiva obsahující umělá sladidla – aspartam je založen na uměle vytvořené aminokyselině phenylalaninu.

 • Vybírejte granule s nízkým obsahem vitamínu A. Průměrná hodnota vitamínu A je okolo 16.000 m.j. - v případě že srst vašeho psa mění barvu, doporučujeme vybírat krmiva s obsahem vitamínu A  7 - 12.000 m.j.

 • Hlídejte příznaky alergických reakcí vašeho psa na krmivo – většinou je provází intenzivní potřeba drbání a olizování. Pokud se tyto příznaky vyskytnou, najděte zdroj alergenu v krmivu a odstraňte ho.

enlightened6 tipů, jak zaručeně poznat potravinovou alergii u svého mazlíčka najdete ZDE.Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

6 tipů, jak zaručeně poznat potravinovou alergii u svého mazlíčka

Potravinovou alergií může trpět každý mazlíček. Poznejte hlavní příznaky alergie na některé potraviny a dopřejte svému čtyřnohému miláčkovi kvalitní krmivo bez umělých barviv, konzervant a jiných chemických koktejlů

Fakta a mýty o čerstvém mase a masové moučce v granulích pro psy a kočky

Jaký je nejůležitější rozdíl mezi masem a masovou moučkou? Kolik % masa má mít kvalitní krmivo? A co by se ve složení krmiva rozhodě nemělo objevit?

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru