2. Prosinec 2020

Rybí menu pro psa? Skvělý dárek i pochoutka

Oblíbenou specialitou českého vánočního menu jsou od nepaměti ryby. O Štědrém večeru si na nich pochutnávají všichni členové rodiny, mezi kterými by neměli chybět ani naši psí parťáci. I pro ně jsou totiž ryby výjimečnou lahůdkou, která nejen chutná, ale také pomáhá. Proč stojí za to ryby vyzkoušet a které jsou pro psy nejlepší?

ČÍM VŠÍM JSOU RYBY PRO PSY PŘÍNOSNÉ

Rybí maso je zázračným koktejlem chutí, vůní, vitamínů a minerálů, které do stravy vašeho psa vnesou pestrost a hodnotné živiny. V prvé řadě zejména vysoce kvalitní protein, kterým rybí maso doslova hýří. Vašemu psovi dodává energii a pomáhá mu budovat svalovou hmotu, aby mohl bez problému řádit při všech vašich aktivitách.

Tradičním zdrojem proteinu bývá v psím krmivu kuřecí, vepřové či hovězí maso, v porovnání s těmito živočišnými bílkovinami jsou však proteiny pocházející z ryb výrazně kvalitnější. Obsahují méně tuku, díky čemuž je psí zažívání lépe snáší, a proto ryby neváháme doporučit jako vhodnou proteinovou alternativu psům trpícím alergiemi či jinými trávicími potížemi.

Zlepšovat psí zdraví pomáhají i další cenné složky rybího masa. V prvé řadě omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, které psí organismus sám neprodukuje. Do těla se proto musí dostávat spolu se stravou a čím více, tím lépe. Z vašeho čtyřnohého kamaráda totiž tyto látky dělají zdravého siláka – posilují jeho srdce a imunitu, snižují hladinu cholesterolu v krvi, tlumí zánětlivé procesy a bohatě vyživují jeho kůži a srst. Takže už žádné otravné drbání a nekonečné vypadávání chlupů.

Přečtěte si více o možných důvodech problémů s kůží a srstí u psa.

Podobně přínosné jsou vitamíny skupiny B, které také zlepšují stav kůže. Podporují i metabolismus tuků a stimulují nervovou soustavu psa, což se hodí zejména u vystresovaných parťáků. Ty potěší i vysoký obsah minerálů v čele s magnesiem, fosforem a selenem, které psům dodávají energii, posilují pohybový aparát a zlepšují jejich psychickou pohodu. Ideální kombinace nejen na svátky.

JAKÉ RYBY JSOU NEJVHODNĚJŠÍ A PROČ

Všechny tyto benefity může váš psí parťák čerpat z drobných, krátce žijících mořských i sladkovodních ryb, které se na psím menu objevují nejčastěji - z populárních lososů, tresek, sleďů, candátů či platýsů. Co do obsahu a kvality přínosných látek však za pozornost stojí i velké a déle žijící mořské ryby v čele s výživným tuňákem.

Všechna pro však mají i svá proti a platí to i u ryb. U tuňáka bývá problematickým obsah mědi, která se v jeho obřím těle hromadí jako důsledek kontaminace oceánů nevhodnou lidskou činností. U lososů vedl zase enormní zájem o jejich maso k zakládání rozsáhlých umělých chovů, ve kterých dochází ke krmení ryb růstovými hormony i nejrůznějšími antiparazitiky. Ty na úkor ceny výrazným způsobem snižují nejen kvalitu masa, ale také jeho nutriční přínos.

Proto chcete-li svému čtyřnohému příteli dopřát skutečně všechny benefity rybího masa, doporučujeme pečlivě vybírat a podávat jen ryby kvalitní a pocházející z prověřených zdrojů.

JAK RYBY PSOVI PODÁVAT A JAK ROZHODNĚ NE

Volit můžete hned z několika způsobů, jak rybí maso svému psovi servírovat. Rychlé, avšak rozhodně ne ideální řešení představují rybí konzervy, ve kterých je maso často naloženo v oleji a dochuceno nejrůznějším kořením včetně soli. Podáním něčeho takového svému psímu kamarádovi spíše ublížíte, než prospějete a rozhodně radíme sáhnout po jiné alternativě.

Tou může být rybí maso pocházející z certifikovaných chovů a lovů, které ovšem bývá poměrně drahou záležitostí. Psovi jej nikdy nepodávejte v syrovém stavu, naopak rybu vždy tepelně zpracujte, ať již vařením, dušením na páře či grilováním. Opět platí bez jakýchkoliv dochucovadel. 

Maso tím zbavíte možných parazitů, kteří by se jinak dostali do těla vašeho čtyřnohého parťáka a způsobili mu pořádné problémy. Samozřejmostí je také pečlivé vykostění ryby před jejím podáním – drobné kůstky by jinak ve střevech vašeho psa nadělaly pěknou neplechu.

Zvolit však můžete i hotová a často hypoalergenní krmiva, která se mohou pochlubit vysokým obsahem rybího masa. Jeho přínosů si totiž výrobci psích krmiv všimli už dávno a ryby proto začali do svých produktů zařazovat jako výživově i chuťově cennou složku. Díky tomu máte po ruce efektivní a bezpečné řešení, jak vašemu psovi ryby dopřát a mít přitom i jistotu vysoké kvality použitých surovin. Podmínkou je v tomto případě jasně deklarované složení krmiva a poměr jednotlivých ingrediencí, stejně jako šetrný způsob zpracování granulí, který zajistí uchování všech důležitých živin. 

Vyzkoušejte to klidně hned teď o Vánocích – o Štědrém večeru prostřete i pro svého chlupatého přítele a nabídněte mu prémiové krmivo s rybím masem. Nejste-li si jistí, které pro něj bude to pravé voňavé, nechte ho prostě si vybrat. S naším speciálním degustačním menu ochutná hned pět druhů ryb, mezi kterými lehce najde svého favorita. A vaše společné svátky budou stát za to.

Vánoční rybí menu; Perfektní psí Vánoce

 

 

 
 

Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!