13. Říjen 2020

Tetanus: onemocnění s fatálními následky. Jak před ním svého psa ochráníte?


CO JE TETANUS

Tetanus je smrtelné bakteriální onemocnění, které může postihnout lidi i nejrůznější teplokrevná zvířata. K jejich infikování dochází nejčastěji kontaminací otevřených ran hlínou, ve které se nachází takřka všudypřítomné tetanové bakterie, nejvíce pak v půdě obsahující trus koní a domácího skotu. Spóry neboli neaktivní formy tetanových bakterií jsou velmi odolné a ve vnějším prostředí dokáží přežívat i několik let. 

Hlavním původcem je konkrétně bakterie Clostridium tetani. Ta produkuje nebezpečný toxin tetanospasmin, který je ve své podstatě nervovým jedem. Brání uvolňování svalového stahu, což u infikovaného jedince vede ke svalové ztuhlosti a v kritických případech až k obrně svalů

JAK DOCHÁZÍ KE VZNIKU ONEMOCNĚNÍ U PSA

K infekci tetanem jsou náchylná zejména štěňata v období tzv. přezubování, tedy zhruba kolem 3. - 8. měsíce věku. V tomto věku psi okusují nejrůznější předměty a klacíky, ve stejné chvíli však mají otevřený dřeňový kanálek zubu, který je relativně snadným místem vstupu bakterií přímo do krevního oběhu psa. U starších psů je naopak rizikovým de facto každé otevřené zranění - zatržený dráp, kousnutí či odřenina kontaminovaná hlínou. 

Po infikování se inkubační doba tetanu pohybuje v rozmezí 3 dnů až do několika týdnů, v závislosti na místě vstupu infekce. Uvolněný tetanospasmin se šíří nervy do mozku a míchy, kde brání přenosu vzruchů nervosvalovou ploténkou a výsledkem je již zmíněné ztuhnutí svalů či obrna. Kromě příčně pruhované svaloviny však může toxin postihnout také bránici, svaly hrtanu a mezižeberní svaly, což může vést ke křečím těchto svalů a k udušení jedince v řádu několika minut.  

JAKÉ JSOU KLINICKÉ PŘÍZNAKY TETANU U PSA

Na začátku onemocnění:

  • toporná chůze s problémy při vstávání a uléhání

  • napnuté končetiny 

  • zvýšená tělesná teplota

Postupně se objevují další příznaky:

  • tzv. “sardonický úsměv” - uši nepřirozeně blízko u sebe, výrazné vrásky na čele, koutky tlamy staženy dozadu a pevně sevřené čelisti

  • zapadlé oči, šilhání, vystupující třetí víčko 

  • slintání a problémy s polykáním

  • potíže s dýcháním a srdeční arytmie

  • následkem svalové ztuhlosti ulehá zvíře do boční polohy se zakloněnou hlavou

  • z důvodu obrny dýchacích svalů dochází k úhynu 

JAK POZNÁM, ŽE MÁ PES PRÁVĚ TETANUS A CO DĚLAT DÁL 

Tetanus lze s jistotou diagnostikovat pouze na základě podrobné anamnézy a klinických příznaků. V každém případě se vyplatí jednat rychle – máte-li u svého miláčka podezření, že by mohl být bakteriemi infikován, neváhejte ani minutu a okamžitě kontaktujte veterinárního lékaře.


 

Následná léčba tetanu trvá dlouhou dobu a je náročná jak na ošetřování, tak i na finance. Zpravidla je potřeba několikatýdenní hospitalizace mazlíčka na klinice, kde mu budou nasazeny speciální léky, zvířata však i přes intenzivní léčbu mohou často uhynout. 

Při terapii se většinou používá kombinace antibiotik s antitoxinem. Antibiotika zneškodňují bakterie a antitoxin na sebe váže volný tetanospasmin. Ovšem tetanospasmin, který se již navázal na nervová zakončení, nelze bohužel odstranit  a dalším řešením je pouze symptomatická léčba

Při té je důležité o zvíře intenzivně pečovat, dokud nevzniknou nová nepoškozená nervová vlákna, což většinou trvá několik týdnů. Zvíře musí být po tuto dobu v klidu, tichu a pološeru. V žádném případě se nesmí rozrušit, neboť by u něj mohlo dojít k záchvatům křečí. Nemůže-li přijímat potravu, je potřeba doplňovat ji nitrožilně. 

Zároveň se nemusíte bát dalšího přenosu nemoci - tetanus není nakažlivý a jedinou možností infikování je průnik tetanových bakterií z vnějšího prostředí do otevřené rány daného jedince. Psi a jejich majitelé se tak od sebe nemohou navzájem nakazit.

JAK PSA PŘED TETANEM CHRÁNIT
 

Podobně jako u lidí, existuje i u zvířat možnost účinného očkování proti tetanu. Není však součástí běžného očkovacího schématu a svého veterinárního lékaře o něj proto musíte speciálně požádat. Doporučili bychom očkovat především pejsky, kteří se pohybují hlavně v rizikových oblastech, tedy v blízkosti hospodářských zvířat.


enlightenedU nás si jistě vyberete! Máme velký výběr kvalitního krmiva pro vaše psy a kočky od prvotřídních značek jako je BelcadnoBest Breeder a Leonardoenlightened
 
enlightenedenlightenedNejste si jistí výběrem vhodného krmivo pro Vašeho mazlíčka? Rádi Vám s tímto pomůžeme, pročtěte si náš článek o výběru správného krmiva a kontaktuje výživového specialistu enlightenedenlightened

Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

12 věcí, které děláte a váš pes je nesnáší

Majitelé psů chtějí pro své mazlíčky vždy jen to nejlepší. Mnohdy ale zapomenou, že pes není člověk a má trochu jiné potřeby. Pokud jste také hrdý páníček, zbystřete. Možná i vy děláte věci, které vašemu čtyřnohému parťákovi vadí.

4 rozhodující faktory při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka

Výběr správného krmiva bývá docela alchymie. Aby vše klaplo na jedničku, musíte zvolit správný typ i značku, s co nejlepším složením a hlavně pěkně na míru právě vašemu mazlíčkovi. Velký vliv mívá reklama, mnohem důležitější jsou ale vaše znalosti, které vás při výběru krmiva dovedou k té nejlepší možné variantě. O jaké znalosti jde a na co se vyplatí dávat pozor, to vám prozradíme v našem článku.