20. Květen 2020

Trpí Váš pes separační úzkostí?

Pes je stejně jako my emocionálně založený tvor, a proto se u nich může objevit stav zvaný separační úzkost, neboli strach ze samoty, který pejsek neumí sám ovlivnit. 

Jak vzniká strach ze samoty?

Existuje několik důvodů, proč tento strach vzniká. Nejčastěji se objevuje při úzkém kontaktu pejska s majitelem. Pořídíte si pejska, abyste se necítili sami a ten čtyřnohý kamarád k vám přilne natolik, že se bez vás nehne ani na krok. Nepřidá tomu ani zaměstnání, při kterém můžete pracovat z domova a jste s pejskem téměř celý den. Jenomže může přijít situace, kdy budete muset práci změnit a pejsek najednou zůstane ze dne na den několik hodin sám. V takovém případě je problém na světě. Typickým příkladem jsou také pejsci starších lidí v důchodu, kteří tráví s jejich čtyřnohým parťákem takřka dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. 

   

Jak se strach ze samoty projevuje?

Každý pes řeší tento strach po svém. Někteří se snaží prokousat dveřmi, jiní hystericky vyjí, kňučí či štěkají. Dále jsou pejsci, kteří rozkoušou všechno, co vidí - od obuvi až po nábytek. Pro tuhle skupinku psů máme chytrý sprej MenForSan, který vám pomůže daný problém vyřešit rychle a efektivně. V neposlední řadě je i skupina psů, kteří vlivem obrovské vlny reakcí neudrží moč ani stolici. Mezi další příznaky strachu patří silné slinění, zrychlené dýchání, nadměrné drbání či hektické vítání. 

Existuje způsob, jakým lze takové nežádoucí chování léčit?

Nejdříve musíte pochopit skutečnost, že to váš pejsek nedělá schválně. On se nemstí za to, že zůstal doma sám. Je jen prostě vystrašený a neumí se se samotou vyrovnat. Nejdůležitější je, aby jste svého parťáka za tohle netrestali. V tom případě by se bál nejen samoty, ale i vašeho příchodu domů.

Krok číslo 1 - Vyloučit strachový podnět 

V průběhu léčby by neměl váš pejsek zůstávat doma sám. Pokud musíte nutně odejít, zajistěte mu hlídání, např. u babičky či sousedů. Také můžete nechat pejska někde, kde se u něj tohle nežádoucí chování neprojevuje (auto, zahrada...). Prostředí ve kterém zůstává by pro něj mělo být bezpečné a měl by se tam cítit dobře. 

Krok číslo 2 - Trénink nezávislosti

Každodenní trénink je velmi důležitý. Zaměřte se na to poctivě a nenechávejte se pronásledovat vaším psím společníkem až na záchod. Naopak mu kupte nějakou zajímavou novou hračku či pamlsek a zkuste se mu ztrácet z dohledu. Nejdříve postačí pohyb po bytě, poté za sebou zkuste zavírat dveře. Ze začátku stačí dveře zavřít a okamžitě otevřít, následně zkuste dobu zavřených dveří prodlužovat.

Krok číslo 3 - Naučit povel místo

Při léčbě je nezbytné naučit povel místo. Odbourejte spaní v posteli, pokud si na to váš miláček zvykl a naučte ho, že jeho pelíšek je také útulné místo. Může to být klec, boudička, prostá psí matrace, zkrátka něco, kde se váš parťák cítí bezpečně. Je důležité, aby jste pochválili vašeho pejska vždy, když vás poslechne a na jeho místo si dojde.

Krok číslo 4 - Změna odchodových zvyků

V tomhle kroku s pejskem nijak nekomunikujte, pouze zkuste postupně odbourat nežádoucí reakci na váš odchod z domu a nacvičte tu správnou. 1-2x denně provádějte běžné odchodové zvyklosti - oblečte si bundu, obujte si boty, vezměte klíče a odejděte ke vchodovým dveřím. Podstatné je, abyste z domu neodešli. Pouze danou situaci naznačte a poté se vraťte k předešlé činnosti. Cílem tohoto tréninku je, aby si váš pejsek přestal spojovat dané odchodové zvyklosti s dlouhou nepřítomností a celou dobu zůstal v klidu. 

Krok číslo 5 - Přivykání na samotu

Pokud váš parťák již všechno tohle pěkně zvládá, je na čase pokročit dál. Odejděte z domu, zavřete za sebou dveře a vyčkávejte. V žádném případě se s pejskem neloučete. Prodlužujte dobu samoty vašeho pejska velmi opatrně a pomalu, není kam spěchat. 

Krok číslo 6 - Zásadně se s pejskem při příchodu nevítat

Mnoho majitelů dělá chybu, že tento krok nerespektuje nebo si ho často neuvědomuje. Jenomže je velice důležitý zejména pro pejsky, kteří jsou na své majitelé silně vázaní. Při příchodu je váš miláček šťastný, že jste konečně přišli domů, i kdyby jste byli pryč pouze 10 minut. Chlupáč kolem vás běhá, skáče vám na hlavu a vydává různé zvuky. V této chvíli ho nevítejte, nechvalte a vyčkejte, až se uklidní. Po zklidnění se s nim můžete přivítat, ale nepřehánějte to.

Společně s ověřeným postupem můžete vašeho mazlíčka podpořit v překonání silné úzkosti pomocí kapiček Bachovy esence nebo tablet Alavis Calming. Kapičky fungují na přírodní bázi, proto se musí používat dlouhodobě, nejlépe po celou dobu učení pejska. Pomohou vám od největšího stresu, ale základem je samozřejmě dodržovat celý postup učení. 

Myslete na to, že pokud váš parťák již jednou tímhle úzkostlivým stavem trpěl, není zaručeno, že se při nějaké životní změně znovu neobjeví. 

 
enlightenedVíte,že uklidňujících bachových essencí je několik druhů? Nejrychlejší úlevu pro pejska naleznete díky essenci "První pomoc" , zatímto pro pravidelné uklidňující účinky doporučujeme "Strach a bázlivost"enlightened

Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Cestování se psem nebo kočkou na dovolenou – ano nebo ne?

Chcete cestovat se psem nebo kočkou na dovolenou? Zvažte všechny možnosti a vyberte pro parťáka tu nejlepší.

10 fází rodinného soužití se psem

Často si myslíme, že my jsme páni domácnosti, ale nejsou to ve skutečnosti naši mazlíčci?

HLEDÁTE KRMIVO,
které bude odpovídat potřebám vašeho mazlíčka?

Naši odborníci na výživu se postarají o to, aby váš mazlíček prožil šťastný život díky krmivu, které přesně odpovídá jeho potřebám.

Chci krmivo na míru