9. Prosinec 2021

Vánoce bez nehod se psem i kočkou | KrmímKvalitně

Vánoce se psem a kočkou: Jak je přežít bez nehod?

Co vše se může na Vánoce přihodit? Také máte doma parťáka, se kterým se rozhodně nenudíte a napjatě očekáváte, jak proběhnou letošní Vánoce? Stromeček, cukroví, spousta jídla, alkohol i dárky nabízejí mnoho příležitostí pro pořádné průšvihy i zábavu. A co teprve kapr ve vaně? Na co si dát pozor a jak předejít katastrofám?

Stromek v bytě

Někdy je to jako s dítětem. Pořád musíte sledovat každý pohyb svého čtyřnohého chlupáče. Stromeček může být velkým lákadlem pro všechna zvířata. Někteří psí parťáci ho s oblibou zkoumají a ti odvážnější (hlavně samci) jej mohou chtít i označkovat jako stromky venku. Pokud chcete mít živý stromeček v bezpečí před psem, zkuste ho dát na vyvýšené místo nebo spodní větve postříkat sprejem proti značkování. A pokud máte doma vytrvalého ničitele, nezbyde vám, než sáhnout po umělém stromečku, na který psi tolik nereagují.

Podobně to mají i kočky: Okamžitě poznají, jestli jste domů přinesli živý nebo umělý stromek. Ten živý víc píchá, a tak se mu ve vlastním zájmu vyhnou. Venkovní kočky si mohou myslet, že jde o nový přírodní záchůdek a pod stromeček se třeba vyčurat. Preventivně zvolte igelitovou nebo jinou omyvatelnou podložku. Dokud zatím nevíte, jak bude kočka reagovat na ozdoby, raději volte plastové. Platí to hlavně pro spodní vrstvy ozdob, které zkusí první den poškádlit snad každá kočka.

Pozor na stůl plný jídla

Přípravy vrcholí, všude je zmatek, někdo chce vidět zlaté prasátko a někdo s radostí ochutnává. Je těžké nepodlehnout psím očím, které hlídají, jestli něco neupadne. A také je těžké uhlídat plnící se stůl, aby se na něj v nestřeženém okamžiku hladový parťák nevrhl.

Cukroví, bramborový salát, kapr ani další dobroty vánoční tabule nejsou pro vaše čtyřnohé chlupáče vhodné. Obsahují soli, kakao, cukry, kosti a tuky. A určitě nechcete na Štědrý den chvátat na veterinu. Jídlo raději umístěte bezpečně vysoko, než usednete k večeři a pokud vám svědomí nedá, zabavte psa během dne lahodnou žvýkací kostí nebo interaktivní hračkou plnou dobrot, díky které zapomene na prostřený stůl.

Kapr ve vaně

Řada z nás stále kupuje na Vánoce tradiční živou rybu, která až do Štědrého dne plave ve vaně, zatímco se rodina nemyje a děti na ni nadšeně zírají. Často na kapra nadšeně zírají i psi. Ti s loveckými sklony se dokonce občas vykoupou. Je lepší dveře do koupelny pečlivě zavírat i zamykat, abyste kapra nemuseli smažit dřív než 24. 12. Někdy je lepší kapra naporcovat dřív a připravit ho do mrazáku.

Rozhodně nenechte psa skákat do vany, mohl by si vážně ublížit. A i když psi ryby milují, smaženého kapra plného kostí mu ze zdravotních důvodů určitě nedávejte.

Nekrmte jedy

Zakázané potraviny pro psy

Věděli jste, že čokoláda, rozinky nebo avokádo mohou být pro psy jedovaté? Dejte si pozor, aby nic takového během svátečního hodování nepozřeli. Mohlo by to vašeho psího parťáka ohrozit na životě. Přečtěte si raději, čím potěšit chuťové buňky psa o Vánocích.

Zakázané potraviny pro kočky

Kromě čokolády nebo rozinek by kočky neměly dostat ani sýr nebo jiné mléčné výrobky určené pro lidskou spotřebu. Mléčný cukr laktóza jim může způsobit průjem nebo zvracení. Pozor také na syrové ryby, vejce, čerstvou cibuli, česnek a cukroví slazené xyllitolem.

Nebezpečný alkohol

Uhlídejte také alkohol. Pro psy i kočky je nebezpečný a to i v případě, že se váš čtyřnohý parťák tváří, že ho má rád a že by si dal. Může způsobit vážné jaterní problémy i problémy s ledvinami. Takže pokud punč nebo vaječný likér, pak pouze pro dvounohé příslušníky rodiny. Například kočkám hrozí problém už po jedné lžíci alkoholu.

Vánoční socializace

I když je socializace potřeba, není důvod to přehánět. Někteří parťáci sice milují lidskou pozornost, pokud to ale není vyloženě váš chlupáč, zbytečně ho nestresujte. Netahejte s sebou psa na vánoční trhy. Vezměte psa s sebou jen v případě, pokud jdete do zvířecích potřeb vybrat pro něj dárek na míru, například postroj nebo obleček.

A co rodinné návštěvy? Myslete na to, že by měl mít váš parťák svůj koutek, kam si může zalézt, když už má vší pozornosti dost, aby nedošlo ke zranění, až jeho trpělivost přeteče. Pečlivě sledujte komunikaci vašeho psa nebo kočky a nenuťte je do situací, které jim nejsou milé. A všechny děti poučte o tom, kdy mají zvířeti dát pokoj a co nedělat.

Otevřený oheň

Tradičním zvykem je také zapalování adventních věnců a svíček. Dávejte velký pozor, ať váš čtyřnohý parťák nevzplane! Umístěte svíčky na místo, kde na ně nedosáhne a vždy mějte oheň pod neustálým dozorem. Pokud na živém ohni nelpíte, sáhněte raději po světýlkách na baterky nebo do zásuvky. Jsou bezpečnější a nadělají stejnou parádu.

Shrnutí: Dopřejte vánoční svátky klidu i svým parťákům

  • Zabezpečte vánoční stromek tak, aby nehrozily zbytečné karamboly.

  • Dobroty z vánoční tabule nesvědčí psům ani kočkám. Některé suroviny mohou být vyloženě škodlivé. To platí i o alkoholu, a to už v minimálním množství.

  • Sledujte reakce svého zvířete. Některá stresuje hluk i přítomnost cizích lidí. Dopřejte jim klidný kout jen pro sebe.


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Rybí menu pro psa? Skvělý dárek i pochoutka

Granule s obsahem rybího masa posílí zdraví vašeho psa proteiny, minerály a vitamíny. Ideální pro mlsouny a psy s potravinovou alergií.

Chutné, zdravé a voňavé: čím (ne)krmit vašeho psa o Vánocích?

Sváteční stůl plný jídla a pití je pro čtyřnohé parťáky velkým lákadlem. Často z něj také něco dostanou, což bývá nemalý problém. Lidské jídlo totiž psům nevyhovuje a nadšení z nevšedního pamlsku tak může záhy vystřídat bolest a zažívací komplikace. Které potraviny mohou psovi ublížit a na čem si naopak bez obav pochutná?