Výživa

Jak krmit kotě: Od výběru krmiva po dávkování

02.05.19 | Zuzana Veselá | 0 komentářů


Kdy přestává pít kotě od matky? Jaké krmivo vybrat jako první? Kdy přejít na granule nebo kapsičky pro dospělé kočky? Čtěte na blogu KrmímKvalitně.

SdíletJak krmit kotě: Od výběru krmiva po dávkování

Jak správně krmit kotě: Dopřejte mu základ pro šťastný a zdravý život

V prvních zhruba 6 měsících života si kotě vytváří vztah k jídlu na celý život. Dbejte proto na pestrou a kvalitní stravu. Vyplatí se to hned několikrát: Kotě zdravě dospěje a v budoucnu nebudete mít problém s přechodem na jinou značku nebo typ krmiva.

Proč je důležité krmit kotě kvalitní stravou?

 • Zajistíte mu zdravý vývoj: od kostí, svalů a vnitřních orgánů až po srst nebo zuby.
 • Předejdete vzniku potravinových alergií v dospělém věku.
 • Vytvoříte kotěti skvělý vztah k jídlu. K misce usedne s nadšením a očekáváním, jakou dobrotu mu nachystáte.
 • Správnou volbou krmiva ovlivníte i chování svého kočičího parťáka.

První týdny života: Výživa od kočičí mámy

Kočka kojí svá mláďata podobně jako lidská matka – zpočátku častěji a postupně méně a méně. Ve 3. až 4. týdnu života bývají koťata připravena na postupný přechod na pevnou stravu. Začněte třeba kapsičkami pro koťata, nebo granulemi pro koťata. Zpočátku je můžete navlhčit kočičím mlékem nebo vodou.

Když kočičí máma nemůže

Pokud kočičí maminka z jakéhokoli důvodu nemůže kojit, budete ji muset zastoupit. Zpočátku vás čeká pravidelné krmení kočičím mlékem z lahve velmi často. Kotěcí mléko ohřívejte zhruba na 38 °C, což je teplota těla vašeho malého parťáka.

Veterinářka Aneta Neugebauerová k tomu dodává:

Kotě krmte z počátku každé 2 až 3 hodiny. Denně ho také zvažte, ale buďte vystrašeni, když jeden den přibere 15 g a druhý den třeba jen 5 g. Je to úplně normální. Přírůstky jsou individuální. Záleží také na plemeni, pohlaví, kvalitě krmení nebo genetických predispozicích.

Nikdy nepoužívejte klasické kravské mléko a hlídejte, že kotě neleží při krmení na zádech. Mohlo by mléko vdechnout a začít se dusit. Stejně jako děti, i každé kotě je jiné. Nejlépe vám s plněním role „náhradní matky“ poradí váš veterinář.

Kdy a jak přejít na granule, konzervy nebo kapsičky?

Každé kotě se v tomhle směru může chovat jinak. Některé preferuje déle pít pouze mléko od matky, jiné brzy začne okusovat a hrát si s pevnou stravou. Tehdy nastává ten pravý čas usnadnit mu přechod kapsičkami pro koťata nebo navlhčenými granulemi pro koťata.

Začněte tím, že smícháte 1 díl teplé vody a 3 díly suchého nebo mokrého krmiva pro koťata. Výsledek bude připomínat ovesnou kaši. Během následujících 14 dnů snižujte podíl vody a přidávejte množství krmiva.

Zhruba v 6 až 8 týdnech mohou jíst kapsičky, konzervy nebo granule pro koťata podle libosti. Kombinujte různé příchutě a typy stravy, ať kotě zažije různá „dobrodružství“ i v misce. Většina to uvítá.

Proč je u koťat důležité střídat různá krmiva a příchutě

Kromě rozšíření obzorů to má i další praktický dopad. Koťata krmená různými typy stravy snáze v dospělosti přesvědčíte ke změně. Eliminujete také riziko případných potravinových alergií, i když už u koček nejsou tak časté.

Vhodné příchutě granulí a kapsiček pro koťata

Začněte třeba lehce stravitelným kuřecím nebo jiným drůbežím masem. Bílkoviny z něj dodají cenné živiny a nezatěžují trávení. Brzy svou šelmu seznamte také s rybí příchutí – třeba lososovou.

Jak často krmit kotě

Zpočátku budete krmit častěji, protože kotě sní jen malou část kapsičky nebo konzervy a jen pár soust vlhčených granulí. Proto jich nenamáčejte moc. Do 6 měsíců věku rozdělte krmení na cca 3 až 4 denní dávky. Postupně můžete ubrat a nechat k dispozici suché granule podle chuti.

Co kotěcí mléko: Podávat ho dál?

Častým dotazem chovatelů je, jestli podávat i po odstavení kotěcí mléko. Není to potřeba. Po ukončení kojení od matky potřebuje kotě hlavně kompletní a vyváženou stravu bohatou na bílkoviny pro podporu růstu a dostatek energie.

Výživové potřeby koťat do 1 roku

% bílkovin% tukůKalorický příjem: kJ metabolizované energie/g
35–5018–3516,7–20,9

K dalším důležitým živinám patří:

 • Vápník pro správný vývoj zubů a kostí
 • DHA – dokosahexaenová kyselina ze skupiny omega 3 – pro zdravý vývoj mozku a zraku

Kdy přejít na krmivo pro dospělé kočky

Dřív než se nadějete, váš parťák dospěje ve velkou šelmu. U většiny koček to bývá v 1 roce života. Tehdy postupně přecházejte na vlhké krmivo a granule pro dospělé kočky. Některá plemena, například mainské mývalí kočky, však mohou potřebovat trochu více času. Dopřejte jim ho a klidně krmte kotěcími granulemi až do 18–24 měsíců věku.

Shrnutí: Správným krmením v 1. roce dáte kočce ten nejlepší základ pro život

 • Kočičí matka odstavuje koťata zhruba ve 3. a 4. týdnu života. Tehdy přichází vaše chvíle.
 • Volbou krmiva s těmi správnými živinami zajistíte kočce dlouhý a zdravý život.
 • Na granule, kapsičky a konzervy pro dospělé kočky přecházejte postupně, zhruba po 1. roce života.

Máte-li jakékoli otázky, obraťte se na naše zkušené výživové poradce. Rádi vás navedou při výběru toho nejlepšího krmiva pro vaši kočku, s ohledem na její věk i individuální potřeby.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva