Spustili jsme nové webové stránky. Se stejnými přihlašovacími údaji se přihlásíte zde

Výživa

Můj pes nechce jíst - Nechutenství u psů: Jak zařídit, aby zase jedl

18.04.19 | Magdalena Bischofová | 0 komentářů


Bolest, zdravotní problémy, stres a psychické trable, to jsou nejčastější příčiny nechutenství u psů. Jak na něj? Čtěte na blogu KrmímKvalitně.cz.

SdíletMůj pes nechce jíst - Nechutenství u psů: Jak zařídit, aby zase jedl

Nechutenství u psů: Jak zařídit, aby zase jedl

Nekonečné minuty klečíte před svým psem a toužebně si přejete, aby patřil mezi ty žravé jedince, kteří snědí všechno. Váš parťák znechuceně pozoruje pokusy o nákup těch pravých granulí, ztrácí se před očima a jediné, s čím si dá říct, je kousek šunky. 

Proč pes nežere?

Bolest a zdravotní problémy

Nevidíte je, ale jsou tam. Bakterie v psích ústech, které se mohou usadit až na srdci vašeho čtyřnohého přítele. Způsobují zubní kámen, zánět dásní a bolesti zubů. Vašeho parťáka může bolet také něco jiného – břicho nebo třeba ucho, a proto nejí. Pokud máte pocit, že neexistuje zjevná příčina jeho nechutenství, nechuť přetrvává a nejspíše ho něco bolí, vyhledejte nejpozději po dvou dnech pomoc veterináře

Toho bude určitě zajímat, jestli pes nežere vůbec a jde tedy o úplnou anorexii, nebo jestli jí jen něco a jedná se o nechutenství. 

Psi také často odmítají potravu, pokud mají zažívací problémy, průjem nebo tendence na zvracení, horečku nebo jakýkoliv zánět v těle. Jestli váš parťák přestane jíst zničehonic a opravdu krmivo odmítá, včetně pamlsků, neodkládejte návštěvu veterináře.

Je prostě mlsný

Koupili jste svému psovi granule, ale on je nechce. Takže koupíte jiné a pak zase jiné. Pořád dokola. Pokud sní z každé koupené receptury s chutí jen 1-3 misky, tak je to opravdu jen mlsný jazyk vašeho mazaného kamaráda, který ví, že s trochou hladovění dostane něco ještě chutnějšího.

Proto výrobci přišli s nabídkou vzorků granulí, aby se vám prakticky a jednodušeji vybíralo. Ale pozor – rychlé střídání granulí rozhodně nijak neprospěje jeho zažívacímu traktu. 

Hleďte také na velikost granulí

Někdy psovi nevyhovuje také velikost granulí. Mohou být pro něj příliš velké a špatně se mu koušou. Malé mu naopak vypadávají z tlamy a zápas s jídlem ho nebaví, proto raději nežere vůbec. 

Psychicky strádá

Ano, i pes může mít depresi. Třeba když ho dáte na hlídání do nového prostředí, nebo se u vás doma něco výrazně změní. Také si může jídlo spojit s něčím bolestivým, ať už je to dlouhodobě nevhodnou stravou, potyčkami s jinými členy psí smečky nebo třeba pokud ho krmíte jako trénink se zavřením do kennelky. Jídlo se pro něj stane nepříjemnou částí dne a začne jej odmítat. Jak mu pomoci, aby mu zase začalo chutnat?

Jak naučit psa zase jíst?

  • Hlavně nepolevujte. Jen když budete bojovat společně a všimnete si každé maličkosti, bude váš pes opět správně jíst.
  • Nenechávejte mu nesnědené jídlo v misce celý den. Proč? Pes má jíst, kdy chcete vy, ne když chce on. Nebudete vědět, kdy přesně jídlo snědl a kdy s ním můžete jít ven. Pes s plným žaludkem rozhodně nesmí běhat nebo skákat. Může dojít k převrácení žaludku (torzi). Pokud mu necháte jídlo v misce celý den, může snadno docházet k obezitě a také vznikají potyčky s ostatními psy, pokud jich doma máte víc. Váš parťák bude rovněž permanentně sytý a bude se vám s ním špatně trénovat cokoliv. Nesnědl jídlo 10 minut od podání? Prostě mu ho vezměte a dejte až v další čas krmení.
  • Ovládejte své emoce. Všechny je totiž přenášíte na svého psího přítele. Pokud jídlo sní, pochvalte ho a klidně odměňte nějakým báječným pamlskem. Pokud ne, určitě mu nic nevyčítejte, nehubujte ho ani ho nelitujte.
  • Dodejte jídlu šmak. Jestli je váš pes prostě jen mlsoun, kápněte mu do krmení trochu lososového oleje, lžičku vývaru nebo třeba lžičku masové konzervy. Jeho večeře bude pro něj najednou neodolatelně voňavá a vy budete v jeho očích ten nejlepší šéfkuchař.
  • Co je to nejdůležitější? Vybrat správné krmivo. Je jich spousta a člověk někdy prostě sáhne vedle. Proto je dobré poradit se s odborníkem, nevyhazovat zbytečně peníze za další granule a vybrat takové, které sedí potřebám vašeho psa.

U štěňat není na co čekat

U dospělého psa můžete čekat, až vyhladoví, aby přišel novému krmivu na chuť a začal zase žrát, u štěňat to však neriskujte. Psí mimino je ve vývoji a pravidelný přísun krmiva je pro něj prostě nezbytný. Hladovění u něj může způsobit zdravotní potíže v dospělosti. 

Udělejte mu z krmiva opravdovou lahůdku. Pokud jste si jistí, že své štěně krmíte opravdu kvalitními granulemi, stačí přidat lžičku konzervy pro štěňata smíchanou s vodou. Vznikne kašička, kterou přidejte do granulí. Postupně dávejte štěněti menší porci kašičky z konzervy a vody, až skončíte jen u navlhčování granulí pro štěňata.

Po snězení štěně pochvalte nebo odměňte dobrotou. Pokud ovšem vaše psí mimino plnou misku nesnědlo, určitě ho nekárejte ani mu nic nevysvětlujte. Nerozumí vám.

Tip navíc: Jídlo je zábava. Můžete u psa podpořit chuť k jídlu ukrytím granulí do nějaké interaktivní hračky nebo podáním krmné dávky odměnou při tréninku.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Snadná výměna
i otevřeného balení

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

  • Snadné opakování objednávek
  • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
  • Rychlejší nákup krmiva