Jak poznat problémy se štítnou žlázou u psů a koček a co dělat?
Možná máte jen pocit, že váš čtyřnohý parťák stárne a už zkrátka víc spí, je tlustší nebo naopak hubenější. Nemusí to ale být jen stářím. Problémy se štítnou žlázou se nevyhýbají žádné věkové kategorii. A je důležité odhalit je dřív, než budou jejich následky fatální. Týká se to i vás?
O co se stará štítná žláza?
Štítná žláza vytváří 3 hlavní hormony: L-tyroxin, L-trijodthyronin a kalcitonin
Ty se starají o produkci červených krvinek, podporují zdravý růst kostí, působí příznivě na imunitní systém, ovlivňují kvalitu kůže a srsti a napomáhají tepelné regulaci organismu. Jejich nedostatek vede k problémům právě v těchto oblastech a způsobuje onemocnění štítné žlázy u psů i koček.
Hypothyreóza: snížená funkce štítné žlázy
Snížená funkce štítné žlázy se objevuje především u psů. Většinou zpomaluje metabolismus. Příčinou může být autoimunitní onemocnění, kdy organismus vyhodnotí žlázu jako nepřítele a začne ji napadat protilátkami, nebo zmenšení štítné žlázy, ke kterému dochází z dosud neznámých důvodů. Ve vzácných případech hypothyreózu způsobuje rakovina.
Retrívři, němečtí ovčáci, rotvajleři, dobrmani a další velká plemena bývají ke snížení funkce štítné žlázy náchylnější. Z malých plemen pak jezevčíci a yorkšíři.
Hyperthyreóza: zvýšená funkce štítné žlázy
Jde o zvýšenou produkci hormonů T3 a T4. Objevuje se hlavně u starších koček. Ve většině případů je příčinou nádor, zvaný adenom. Častěji se vyskytuje u koček krmených konzervovanou stravou s nadbytkem nebo nedostatkem jódu a významnou roli hraje taky genetická dispozice.
Tyreoiditida: chronický zánět štítné žlázy
Projevů si obvykle všimnete až při poškození větší části štítné žlázy – pak se objeví u vašeho psa především zhrubnutí kůže se zhoršenou kvalitou srsti a přibírání na váze.
Velice často se onemocnění štítné žlázy geneticky dědí. První příznaky lze sledovat už v prvním roce života, mnohem častěji se však problémy objeví až ve středním věku zvířete. Potíže spojené se sníženou či zvýšenou funkcí štítné žlázy provází specifické symptomy, které jsou u psů a koček zcela odlišné.
Příznaky onemocnění štítné žlázy u psů:
- razantní přibírání či ubývání na váze
- hormonální nerovnováha a poruchy hárání
- lenivost, únava a neochota plnění příkazů
- špatné hojení ran
- zvýšená citlivost na chlad
- zdrsnělá kůže s kožními nedokonalostmi (pupínky, zarudnutí)
- špatná kvalita srsti – často tzv. myší ocas, zcela bez srsti
- zvýšená pigmentace kůže
- výrazné vypadávání srsti na určitých místech, intenzivní línání
- zvýšený cholesterol
- prodlužování intervalu mezi háráním u fen
- ztráta libida u psů
- tzv. suché oko z nedostatku tvorby slz
- zvýšené pití a močení
- průjem, zvracení
- srdeční šelest
- dušnost a kašel
Příznaky onemocnění štítné žlázy u koček:
- razantní ubývání na váze
- zvýšená chuť k jídlu
- neklid
- častější pití a močení
- průjem
- intenzivní línání, nekvalitní srst
Co dělat při podezření na onemocnění štítné žlázy?
Pokud se domníváte, že by vašeho chlupatého parťáka mohla trápit štítná žláza, navštivte co nejdříve veterináře. Ten mu odebere krev a pomocí speciálních testů zjistí, jak velké množství hormonů je v těle zvířete. Při jejich nerovnováze doporučí vhodnou léčbu.
Léky je pak potřeba podávat po zbytek života, stejně tak jako pravidelně docházet na kontrolní testy. Při jejich včasné aplikaci se stav vašeho psa či kočky výrazně zlepší – již po pár dnech léčby začne být více aktivní, opět si bude chtít hrát nebo vyrážet na dlouhé procházky.
Ve výjimečných případech může dojít na chirurgické odstranění štítné žlázy.
Jak upravit jídelníček?
Kromě předepsaných léků je nezbytné podávat zvířeti zdravou a vyváženou stravu složenou z kvalitních bílkovin, tuků a sacharidů, bohatou na vitamíny, minerály a stopové prvky. Ideální je sáhnout zejména po bezobilné variantě krmiva – nejnovější studie totiž naznačují, že právě bezlepková strava působí jako účinná prevence proti onemocnění štítné žlázy.
I z toho důvodu je lepší při onemocnění štítné žlázy krmit granulemi a ne BARFem, u kterého je obsah jódu v mase těžké uhlídat a snadněji dochází k výrazným výkyvům.
Naši výživoví specialisté společně s veterinářkou doporučují:
Krmiva vhodná pro psy s problematickou štítnou žlázou:
- Best Breeder Grain Free Tuna with Salmon s tuňákem a lososem a sladkými brambory
- Belcando Adult GF Horse s lehce stravitelným koňským masem a chia semínky
- Belcando MIX IT Grain Free: bezlepkové granule pro BARFaře, kteří mají chlupáče s poruchou štítné žlázy
Krmiva vhodná pro kočky s problematickou štítnou žlázou:
- Best Breeder Grain Free Adult Cat s čerstvým krůtím masem a sladkými brambory
- Leonardo Fresh Beef s čerstvým hovězím a drůbežím masem bez obilovin
- Arden Grande Adult Cat bezobilné krmivo s čerstvým kuřecím masem a bramborami
Účinným doplňkem stravy a pomocníkem při snižování váhy u psů trpících poruchami funkce štítné žlázy je také lněný olej, který stačí přimíchat do psího krmiva. Je bohatý na omega 3 a 6 mastné kyseliny, díky čemuž slouží jako výborná prevence chorob srdce, zlepšuje kvalitu srsti a hlavně pomáhá redukovat váhu.
Shrnutí: S onemocněním štítné žlázy se dá žít, důležité je včas problémy rozpoznat
- Štítná žláza může produkovat hormonu moc nebo příliš málo.
- Mezi prvotní příznaky patří přibírání nebo naopak hubnutí, apatie, časté pití a močení, zhoršení kvality srsti a kůže.
- Máte-li jakékoliv podezření, navštivte ihned veterináře, který několika vyšetřeními určí přesnou diagnózu.
- Onemocnění štítné žlázy je obvykle doživotní, při podávání léků se s ním ale dá žít téměř stejně kvalitní život jako předtím.
Komentáře ke článku
0 komentářů