Výživa

Jak a čím krmit psa s nadváhou: Rady odborníků

26.07.22 | 0 komentářů


Nadváha u psů může i zabíjet. Jak správně krmit parťáka, který nadváhou trpí, abyste neriskovali jeho život?

SdíletJak a čím krmit psa s nadváhou: Rady odborníků

Jak správným krmivem zachránit život psovi s nadváhou?

Dobrá kondice je základem pevného zdraví. Jenže s postupujícím věkem, po kastraci nebo při výživových chybách váš parťák lehce přibere nějaké to kilo navíc. V současnosti trápí nadváha až 30 % psů. Kdy může jít psovi o život a co s tím?

Jak poznáte, že už je to vážné?

Každý pes je jiný, a tak je často sporné říci, zda právě ten váš trpí nadváhou nebo ne. Plemena psů mají svůj váhový standard, kterým se můžete orientovat. Pokud váš parťák není konkrétní plemeno, můžete se orientovat také tím, že žebra by mu měla jít nahmatat, ale neměla by být vidět. 

Při pohledu shora by měla být jasně patrná linie pasu – zúžení tam, kde končí hrudní koš. Pokud ani jedno na svém psovi nenacházíte, navíc poslední dobou nějaké to kilo přibral, má menší ochotu k pohybu a stále velký apetit, rozhodně se jedná o nadváhu a je potřeba včas jednat. Nakonec může jít totiž i o život.

Proč nadváha u psů vzniká?

Přibývání na váze je často způsobeno metabolickými změnami po kastraci, také vlivem problémů s pohybovým aparátem, nebo můžou nadváze napomoci některá onemocnění, jako třeba snížená funkce štítné žlázy

Nejčastěji jde ale o chybné výživové návyky, kdy majitelé krmí své čtyřnohé parťáky vším možným, zapomínají do krmné denní dávky počítat také pamlsky a nešetří s nimi, nebo nechávají psovi plnou misku k dispozici po celý den. 

U barfařů je pak nejčastější chybou nadměrné zkrmování nejtučnějších mas, jako je vepřové nebo všechny druhy vemen. Jakmile už váš parťák nadváhu má, není snadné nadbytečná kila zase shodit dolů.

Nadváha ohrožuje život

S přibývajícími kilogramy rostou taky zdravotní problémy, které mohou být i životu nebezpečné. V první řadě trpí klouby a pohybový aparát, pohyb se stává bolestivým, klouby se rychleji opotřebovávají, rozvíjí se artritida a zánětlivá onemocnění. 

Vysoké množství tuku v těle zatěžuje rovněž ledviny, játra, trpí i srdce a celý kardiovaskulární systém. V podstatě je to podobné jako u nás lidí – hrozí riziko zástavy srdce, selhání orgánů, neplodnost, celkový kolaps. Až tak daleko to rozhodně nechcete nechat zajít. 

Pomozte svému psovi zhubnout

Důležité je vybrat správné krmivo a uzpůsobit jídelníček aktuálním výživovým potřebám parťáka. Při nákupu se proto poohlížejte po krmivu řady Light nebo po veterinární dietě na redukci hmotnosti. Pečlivě si prohlédněte složení, a to zejména obsah tuku. Ten by měl být pro dietní krmiva v rozmezí 8 až 11 %. 

Dávejte si pozor také na podíl vlákniny v potravě. Některá krmiva jí obsahují více, aby se pes cítil sytější. Bohužel přespříliš vlákniny vede ke zhoršení stravitelnosti, pes nezíská z krmiva potřebné množství vitamínů a minerálů, je nucený se častěji vyměšovat, stolice je objemná, klesá kvalita srsti a pružnost kůže

Dávkujte podle doporučení na obalu krmiva.

Na základě zkušeností můžeme s tím nejlepším svědomím doporučit recepturu Best Breeder Grain Free Light, nebo Best Breeder Grain Free Senior Turkey

Pamlsky při hubnutí?

Všichni psi pamlsky milují. V průběhu diety by ale měly sloužit jen jako vzácná odměna. Stejně jako denní krmivo, tak i pamlsky nahraďte nízkokalorickými. Skvělé jsou například sušené králičí uši, nebo syrová či zlehka povařená zelenina.

Voda a pitný režim během diety

Ať už má pes nadváhu, nebo ne, vždy by měl mít stálý přístup k čerstvé vodě. Zejména u starších psů s omezenou pohyblivostí rozmístěte po domácnosti hned několik misek s vodou. 

Vitamíny na podporu hubnutí

Chcete-li svému parťákovi pomoci shodit nadbytečná kila, přidejte do jeho jídelníčku speciální doplňky stravy pro psy bojující s nadváhou. Vhodný je zejména vitamin A a L-karnitin. Zvýšený obsah vitaminu A snižuje riziko opětovného nárůstu hmotnosti a L-karnitin pomáhá redukovat zásoby tělesného tuku a hladinu tuku v krevním řečišti.

Pozor ale dejte na správné dávkování! Vitamínem A se může pes snadno předávkovat. Nadměrné množství vitamínu A se projevuje řídnutím kostí, přílišnou ztrátou hmotnosti, zhoršenou kvalitou kůže, špatnou funkcí ledvin a jater.

Základem hubnutí je správný pohyb

Stejně jako u lidí, tak i u psů je při hubnutí pohyb velmi důležitý. Proč? Při redukční dietě je nutné snížit energetický příjem a zvýšit energetický výdej. Obézní pes by se tedy měl co nejvíce hýbat. 

Ale pozor! Jděte na to pomalu a nepřetěžujte jeho klouby – žádné zběsilé běhání po tvrdém povrchu. Začněte ideálně kratšími procházkami například v lese nebo na louce a postupně vzdálenosti prodlužujte, aby mohl pes nabrat dostatečnou svalovou hmotu. Jen tak mu pomůžete dostat se brzy zase do vitální kondice a bude moci žít plnohodnotný život.

Co rozhodně nedělat?

Pokud se snažíte, aby váš pes zhubnul, měli byste se rozhodně vyvarovat těchto chyb:

 • Nenechávejte psa vyhladovět. Zcela tím rozhodíte metabolismus a možná i vážně poškodíte jeho zdraví.
 • Nesnažte se psa rozpohybovat náhle a prudce, například, že začnete den ze dne běhat. Pohyb přidávejte postupně.
 • Vynechte sladké a kalorické pamlsky (piškoty, psí sušenky…). 
 • Nenahrazujte pamlsky krmivem. K hubnutí to vůbec neprospěje. Raději jako odměnu volte pochvalu nebo hračku.

Shrnutí: Řešte obezitu u psa včas a zodpovědně

 • Obezitu nepřehlížejte. Lhostejným mávnutím rukou můžete parťáka odsoudit k vážným zdravotním problémům. 
 • Nadváha dlouhodobě ohrožuje pohybový aparát, kardiovaskulární systém i další, životně důležité orgány.
 • Vybírejte vhodné dietní krmivo s nižším obsahem tuku.
 • Pes musí mít vždy přístup k čerstvé vodě.
 • Důležitý je také pohyb, přidávejte ho obéznímu parťákovi postupně.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Canicross: Psí sport, který vás společně dostane do formy.
Blog

Canicross: Psí sport, který vás společně dostane do formy.

14.07.22

Co je to canicross? Jak začít se psem běhat? Co je důležité znát před tím než se společnému běhu začnete věnovat? Čtěte na blogu KrmímKvalitně.

Přečíst článek
Jak udržet klouby psa zdravé
Zdravotní potíže

Jak udržet klouby psa zdravé

04.08.22

Co všechno můžete udělat pro zdravý pohybový aparát svého psa? Péčí o jeho klouby mu zkvalitníte a prodloužíte život. Zjistěte, jak na to.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva