31. Srpen 2020

Víte čím krmit kotě? Kravským mlékem určitě ne

VLIV FYZIOLOGIE NA VÝŽIVU KOČEK

Ve srovnání se psem byla kočka domácí domestikována mnohem později a stavbou trávicího traktu se proto více podobá svému divokému předchůdci - kočce plavé. 

Trávicí soustava kočky je díky tomu krátká a jednoduchá, specializována výhradně na masitou stravu. Z tohoto důvodu je kočka skutečným masožravcem, na rozdíl od psů, kteří se postupem doby stali spíše všežravci. 

Na jazyku má kočka pouze 500 chuťových pohárků (na rozdíl od lidí, kteří jich mají až 9000), proto je u ní chuť nejméně vyvinutým smyslem. Ideální je pro ni teplota krmiva kolem 38°C, což je teplota ulovené kořisti. Řadí se spíše mezi gurmány - má ráda větší výběr a variabilitu nabízeného krmiva.

VÝŽIVA KOTĚTE V OBDOBÍ RŮSTU

Období růstu je pro kočku nejnáročnějším obdobím, neboť kotě má velké nároky na živiny - převážně bílkoviny, tuky, stopové prvky a vitamíny. Podle doporučení by 50% jeho energie mělo proudit z bílkovin, 40% z tuků a 10% ze sacharidů.  V krmivu kotěte (i dospělé kočky) je dále důležitý také dostatek vitamínu A a taurinu, které kotě nedokáže samo vyprodukovat, a musí je proto dostávat v krmivu. 

Porodní hmotnost kotěte se pohybuje průměrně mezi 80 - 150 g. Pro jeho zdravý růst, nabývání na váze a správnou funkci imunitního systému je v prvních 12 hodinách života velice důležitý odpovídající příjem kolostra neboli mléčného mleziva. Následující čtyři týdny se koťátka živí výhradně mateřským mlékem a zhruba až od pátého týdne se začínají poohlížet i po jiné potravě.


V té chvíli jim můžete nabídnout mleté kuřecí nebo hovězí maso, například kapsičky a konzervy s vyšším podílem masa, a postupně můžete zkoušet přidávat i tužší stravu ve formě granulek. Vybírejte ty určené speciálně pro koťata - jsou výrazně menší a lépe se koťatům tráví. Pokud by s nimi kotě mělo i přesto problém, můžete je ze začátku zkusit namáčet do neochuceného masového vývaru. 

JAK ČASTO KRMIT KOTĚ

Kočky kojí většinou osm týdnů, někdy i o něco déle. Nejpozději v deseti týdnech věku se však již koťata krmí zcela samostatně a to v průměru 6x denně. Krmivo jim nechte připravené v misce po celý den a vůbec se nebojte toho, že by se kotě překrmilo, ba naopak. 

Kočky totiž dobře ví, kdy mají dost. Je v nich stále zakódován lovecký způsob života, díky kterému jsou zvyklé na menší, ale o to častější příjem potravy. Taková venkovní kočka chytá myši i 20x za den a 20x za den tak dostane menší porci, kterou její tělo tráví. Kotě na tom bude s plnou miskou podobně. 

KDY A JAK KOŤATA DOKRMOVAT

Má-li vaše kočka vícepočetný vrh - tzn. více než 4 koťátka, nebo se jí nešťastnou náhodou při porodu něco stane, je nutné koťata dokrmovat. Vhodné je v té chvíli použít sušené kočičí mléko, které se smíchá s vodou. Celé čtyři týdny koťata krmte z lahvičky, buďte však maximálně opatrní. Při zaklonění hlavičky totiž hrozí vdechnutí mléka a vznik aspirační pneumonie u kotěte. Od pátého týdne lze sušené mléko podávat na talířku.

Určitě vynechejte kravské mléko, které obsahuje mléčný cukr laktózu. Díky nízké aktivitě enzymu laktázy, která je pro rozštěpení laktózy důležitá, kočka mléko není schopná strávit a způsobuje jí zažívací problémy a průjmy.

CO ZOHLEDNIT PŘI VÝBĚRU KRMIVA PRO KOTĚ I KOČKU

Při výběru krmiva pro kotě i kočku berte ohled na věk, aktivitu i zdravotní stav zvířete. Důležitým faktorem je také složení krmiva, které by mělo být co nejkvalitnější. Ideálním zdrojem živočišných bílkovin bude čisté maso, neboť výživová hodnota vedlejších živočišných produktů (pařátů, vnitřností) je o poznání nižší. Rostlinné bílkoviny, např. sója či obilí, by v krmivu neměly být vůbec, protože je kočka tráví jen s obtížemi.


Zásadní je také pitný režim. Kočky mají od přírody slabý pocit žízně a jejich krmivo proto musí obsahovat i vyšší procento vody. Pokud by kočka dostávala delší dobu pouze suché granule, bude mít ve stáří velmi pravděpodobně problémy s ledvinami. Což platí pro všechny kočky obecně, a je proto dobré předcházet ledvinovým potížím dostatečným přísunem vody. Motivujte svou kočku k pravidelnému pití a pořiďte jí klidně malou fontánku, která ji k vodě naláká. Bude to pro ni zábava i důležitá pomoc. 

Kromě vlhkého krmiva a granulí můžete svému kotěti i dospělé kočce dopřát také syrovou stravu. Jak na B.A.R.F.ování se dočtete v našem dalším článku. 
 

enlightenedU nás si jistě vyberete! Máme velký výběr kvalitního krmiva pro vaše psy a kočky od prvotřídních značek jako je BelcadnoBest Breeder a Leonardoenlightened
 
enlightenedenlightenedNejste si jistí výběrem vhodného krmivo pro Vašeho mazlíčka? Rádi Vám s tímto pomůžeme, pročtěte si náš článek o výběru správného krmiva a kontaktuje výživového specialistu enlightenedenlightened

Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Proč se při krmení psa i kočky vyhnout lidskému jídlu obloukem?

Udržte mazlíka zdravého po dlouhá léta a nekrmte ho lidským jídlem, které je pro něj škodlivé. Proč tomu tak je?

Jak vybrat své kočce vhodné jméno?

Dejte své kočce jméno, které bude 100% vystihovat její osobnost. Jak ho vybrat správně?