10. Srpen 2020

Aktivní pes potřebuje výjimečné krmivo. Jaké bude to nejlepší?

KRMIVO PRO AKTIVNÍHO PSA MUSÍ BÝT VYVÁŽENÉ 

V prvé řadě je důležité si uvědomit, že podobně jako jakýkoliv jiný pes potřebuje i ten aktivní vyváženou stravu. Ta musí být dostatečně pestrá a bohatá zejména na látky, které vašemu chlupáčovi dodají potřebnou energii. Energetické nároky aktivního psa jsou totiž výrazné, mnohem vyšší než u běžně aktivních psů.

K jejich pokrytí rozhodně nestačí zvýšit denní dávku standardního krmiva, ba naopak. Vyššího příjmu energie dosáhnete pouze tehdy, sáhnete-li po speciálním krmivu s odpovídajícím složením. Váš sportovec ho bude lépe trávit a díky správnému poměru energeticky lépe využitelných surovin získá z krmiva také podstatně více energie. A to při stejné, ne-li nižší krmné dávce. 

 

Zásadní je znát množství energie, které váš pes potřebuje. Při jeho určení zohledněte několik faktorů, které spalování energie ovlivňují a které vás navedou ke správnému krmivu.

Konkrétně jde o:

  • Velikost a hmotnost psa

  • Míru jeho fyzické zátěže 

  • Celkovou dobu trvání fyzické zátěže

  • Rychlost jeho pohybu

  • Teplotu okolí

  • Obtížnost terénu

  •  

CO MUSÍ OBSAHOVAT KRMIVO PRO AKTIVNÍHO PSA

Tím nejdůležitějším prvkem, který v krmivu psího sportovce nesmíte vynechat, jsou tedy kvalitní zdroje energie. Jde zejména o živočišné bílkoviny neboli proteiny, které psy energií doslova nakopnou. Maso by proto mělo tvořit největší část psího jídelníčku, ideálně alespoň 25 %

Hned v závěsu za proteiny najdete kvalitní tuky, ze kterých pes metabolickou přeměnou získává energii a to velmi rychle. Musí však jít o tuky lehce stravitelné, aby se obtížným trávením nezatěžoval psí organismus a chlupáč měl dostatek síly k pracovním a sportovním výkonům. Ideálním je obsah přibližně 20 % tuků v krmivu.

Myslete zároveň na to, zda od svého parťáka vyžadujete dlouhodobé vytrvalostní zatížení, nebo zatížení krátkodobé a nárazové. V prvním případě krmte krmivem s vysokým obsahem bílkovin. Ve druhém případě zvolte krmivo s pořádnou dávkou tuků. U psů je totiž pohotová energie získávaná z tuků, narozdíl od lidí, kteří ji získávají z jednoduchých cukrů. 

Kromě potřebné energie je samozřejmě důležité dodávat psovi krmivem také dostatečné množství vlákniny (cca 3 %), vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. 


JAKÉ KONKRÉTNÍ KRMIVO KUPOVAT

Zaměřte se na krmiva s označením sport, power, energy nebo activ, která jsou vytvořena speciálně pro aktivní psy a psy se zvýšenou zátěží. Obsahují pořádnou dávku bílkovin, kterou váš aktivní parťák potřebuje. V našem e-shopu k takovým patří krmivo Wuff! Adult activ nebo německá krmiva Belcando Adult Active či Adult Power, která vynikají vysokým obsahem čerstvého masa. 

NEZAPOMEŇTE NA POHYBOVÝ APARÁT

U aktivního psa nejde jen o krmivo a zdroje energie. Při vysoké aktivitě je velmi důležitá také správná výživa jeho kostí a kloubů, které při sportu a pracovním zatížení dostávájí pořádně zabrat. Pohybový aparát vašeho chlupáče se výrazněji opotřebovává, což může vést k nechtěným kloubním problémům v pozdním věku.

Preventivně proto doporučujeme podávat psovi přípravky na podporu pohybového aparátu. Jde o výživové doplňky, které obsahují cenné látky v čele s kolagenem, chondrotitin sulfátem, glukosamin sulfátem a MSM. Tyto látky pomáhají udržovat elasticitu chrupavek, zpomalují jejich degeneraci, zpevňují šlachy a vazy a celkově zlepšují pohyblivost kloubů. Naši zákazníci jsou spokojeni například se značkou Alavis.


 

VÝŽIVOVÁ RADA NAD ZLATO

Jakmile najdete správné krmivo právě pro vašeho psího sportovce, krmte ho s ním pouze po dobu jeho aktivního života, obvykle 3-4 roky. 

Ve chvíli, kdy se sportem či pracovním nasazením skončí, přejděte na krmivo klasické. Je méně energetické a šetrnější pro ledviny, což váš chlupáč ocení. 

Tak ať vašemu parťákovi chutná! A pokud společně sportujete anebo rovnou závodíte, dejte nám vědět v komentářích, co konkrétně vás baví. Těšíme na každou vaši aktivitu :-)
 

enlightenedU nás si jistě vyberete! Máme velký výběr kvalitního krmiva pro vaše psy a kočky od prvotřídních značek jako je BelcadnoBest Breeder a Leonardoenlightened
 
enlightenedenlightenedNejste si jistí výběrem vhodného krmivo pro Vašeho mazlíčka? Rádi Vám s tímto pomůžeme, pročtěte si náš článek o výběru správného krmiva a kontaktuje výživového specialistu enlightenedenlightened

Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

4 rozhodující faktory při výběru krmiva pro vašeho mazlíčka

Výběr správného krmiva bývá docela alchymie. Aby vše klaplo na jedničku, musíte zvolit správný typ i značku, s co nejlepším složením a hlavně pěkně na míru právě vašemu mazlíčkovi. Velký vliv mívá reklama, mnohem důležitější jsou ale vaše znalosti, které vás při výběru krmiva dovedou k té nejlepší možné variantě. O jaké znalosti jde a na co se vyplatí dávat pozor, to vám prozradíme v našem článku.

4 důvody, proč váš pejsek spásá trávu

Připadá vám občas, že máte doma místo psa býložravce? Pojďme se na to podívat trošičku podrobněji.