Poradna

Pes a koupání v přírodě: Poradíme vám, jak v létě bezpečně ochladit vašeho psa.

08.07.21 | Magdalena Bischofová | 0 komentářů


Sluníčko konečně hřeje a tak jistě vyrazíte se svým psem k vodě. Jaké tam číhají nástrahy a na co si dát pozor?

SdíletPes a koupání v přírodě: Poradíme vám, jak v létě bezpečně ochladit vašeho psa.

1. díl letního seriálu Pes a voda: Koupání psa v přírodě

Přichází čas vodních hrátek. Jakmile teploty začnou šplhat nad tropické hranice, nejeden pes hledá dobrovolně ochlazení ve vodě a s vyplazeným jazykem se při venčení vrhá do všeho, co připomíná vodu. Majitelé rádi se svými psy chodí k jezerům a vodním tokům. Čemu se při koupání psa vyhnout a na co si dát pozor?

Aby se pes nepřehřál

Na rozdíl od lidí nemají psi potní žlázy, pouze v polštářcích tlapek. Ty mají ale spíše značkovací funkci k ochraně teritoria. Psi se ochlazují odpařováním slin z vyplazeného jazyka a teplem, které odvádí rozšířené cévy například na uších. Průchodem vdechu vlhkým nosem se také ochladí vzduch, což je hlavní nedostatek u brachycefalických plemen, tedy plemen s krátkým nosem: jako jsou třeba buldočci. Ti se přehřívají snadněji právě pro svůj krátký nos, vzduch se tolik nestíhá ochladit.

Chlupy a termoregulace

Pokud psovi v dobré víře ostříháte srst, bohužel mu tím moc nepomůžete. Spíše naopak. Chlupy udržují termoregulaci těla a pokud nejde o plemeno, které stříhání vyžaduje a je na něj zvyklé (jako třeba yorkshire nebo maltézáček), můžete spíše narušit rovnováhu kůže a spustit lavinu zdravotních problémů – pes se začne přehřívat, může dojít ke spálení kůže, svědění. Častěji pak vznikají zapařeniny a další vleklé kožní problémy. Raději psa vyčešte než ostříhejte.

Když vymetá kdejakou louži

Samozřejmě psi si umí pomoci sami. Jakmile jim začne být horko, s radostí se vrhnou na první vodní hladinu, kterou uvidí. Nejčastěji jsou to louže v lesích a podél potoků. Ty ale mohou být krajně nebezpečné. Proto se jim raději zkuste vyhnout!

Skryté hrozby v kalužích

V kalužích se udržují bakterie a sinice, které mohou způsobit zvracení, průjmy a dehydrataci. Horším strašákem je ale leptospiróza, kterou kaluže infikují hlodavci. I když se proti této nemoci běžně očkuje, očkování nechrání před všemi druhy leptospirózy. Navíc je tato nemoc přenosná i na člověka a vysoce nebezpečná. Do kaluží poblíž obydlí stékají také často nemrznoucí směsi, které jsou vysoce toxické a mohou do pár hodin po pozření způsobit vašemu čtyřnohému parťákovi smrt.

A co koupání v jezeře?

Nejčastěji se majitelé vydávají se psem v létě k jezerům a rybníkům. Stojaté vody jsou skvělé na plavání, lovení aportů ve vodě a dovádění s páníčkem. Pozor si dejte jen na sinice, které se ve stojatých vodách zdržují. Ty uvolňují do vody toxiny. Při pozření mohou psa potkat zažívací problémy, jako zvracení nebo intenzivní průjem. Raději volte ke koupání takové vody, kde je čistá a průzračná voda.

U moře se psem opatrně

Něco jiného je ovšem mořská voda. I když u moře je zdravý a léčivý vzduch, slaná voda pro psy není ideální. Rozhodně by ji neměli pít a po každém koupání byste je měli umýt sladkou vodou – sůl by jim mohla rozdráždit kůži a způsobit problémy. Myslete tedy vždy na důkladné umytí po koupání.

Přečtěte si: Jak psa správně koupat?

Co nikdy nedělat?

Plavání je pro psy kupodivu velmi náročnou činností, proto byste je neměli nechat plavat příliš dlouho a na přímém slunci. Pokud váš pes velmi rád a často plave, měli byste do jeho jídelníčku zařadit granule pro aktivní psy a zvážit koupi plovací vesty.

Pozor si také dejte na dno, v kamenitém se mu může zaklesnout noha nebo si ji může rozříznout. Psa do vody nikdy neházejte, abyste mu nezpůsobili teplotní šok. Nechte vždy na něm, jak moc se chce ponořit a kam až doplave. Pouze hlídejte, aby měl bezpečný břeh, na který může vystoupit.

S alergiky opatrně

Pozor si také dejte, pokud má váš pes problémy s kůží, například alergii nebo zánětlivou dermatitidu. Koupání může svědění rozdráždit, zanést do něj infekci a vůbec celou situaci zhoršit. 
Přečtěte si: Jak poznat včas, že má pes kožní problémy?

Pokud má váš problémy s kůží, neměl by se v přírodě vůbec koupat. Zároveň byste měli jeho zdravotním potřebám upravit také jídelníček a vybrat pro něj granule, které podpoří kvalitní srst a zdravou kůži.

Bakterie ve vodě dokáží vašemu psovi problémy s kůži přivodit, přestože dříve se s nimi dosud netrápil. Jakmile po koupání v přírodě začnou vašemu čtyřnohému parťákovi vznikat vylysalá místa v srsti, více se drbe a vykusuje si srst, neváhejte navštívit veterináře. 

Shrnutí: Koupání v přírodě ano, ale bezpečně

  • Vybírejte vodní plochy, kde je dobrá viditelnost a nejsou patrné sinice.
  • Snažte se, aby se pes co nejméně napil.
  • Po koupání v moři ho vždy důkladně omyjte sladkou vodou.
  • Pokud má kožní problémy, raději ho k vodě vůbec nepouštějte.
    Nestříhejte plemena, která k tomu nejsou určená.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

  • Snadné opakování objednávek
  • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
  • Rychlejší nákup krmiva