Výživa

Krmivo pro aktivního psa: Tipy na vyváženou stravu

16.05.19 | Magdalena Bischofová | 0 komentářů


Má váš pes pravidelný trénink? Pak rozhodně potřebuje vyváženou stravu. Jaké krmivo je vhodné pro aktivní psy a psy v zátěži? Čtěte na blogu KrmímKvalitně.

SdíletKrmivo pro aktivního psa: Tipy na vyváženou stravu

Aktivní pes potřebuje výjimečné krmivo. Jaké bude to nejlepší?

Strava je nedílnou součástí života čtyřnohého parťáka. Je důležité, aby byla vyvážená a váš pes se tak cítil ve správné psychické i fyzické kondici. Doporučujeme kontrolovat nejen příjem a výdej energie, ale také celkové složení stravy vašeho parťáka, a to obzvláště u aktivních psů. Během zátěže totiž spotřebují velké množství energie, kterou je potřeba doplnit a připravit tak vašeho parťáka na další aktivitu.

Kdo jsou aktivní psi a psi v zátěži?

Aktivní psy můžeme rozdělit na dvě základní skupiny, a to sportovní a pracovní psy v zátěži. Mezi aktivní psí sporty řadíme například agility, canicross, psí dostihy, mushing, flyball, dogtrekking a další disciplíny. K pracovní zátěži patří lovečtí psi, pastevečtí a honáčtí psi nebo také policejní a záchranářští psi, kteří kromě fyzické aktivity cvičí také hledání pachových stop, obezřetnost a další činnosti. Sportovní i pracovní psi v zátěži mají jedno společné: pravidelné tréninky. Každý trénink je však jinak náročný, což je důležité při výživě psa zohlednit. 

Krmivo pro aktivního psa musí být vyvážené

Podobně jako jakýkoliv jiný pes potřebuje i ten aktivní vyváženou stravu. Ta musí být dostatečně pestrá a bohatá zejména na látky, které vašemu parťákovi dodají potřebnou energii. Energetické nároky aktivního psa jsou totiž výrazně vyšší než u běžně aktivních psů.

K jejich pokrytí rozhodně nestačí zvýšit denní dávku standardního krmiva. Vyššího příjmu energie dosáhnete pouze tehdy, sáhnete-li po speciálním krmivu pro aktivní psy s odpovídajícím složením. Váš sportovec ho bude lépe trávit a díky správnému poměru živin získá z krmiva podstatně více energie. A to při stejné, ne-li nižší, krmné dávce. 

Zásadní je znát množství energie, které váš pes potřebuje. Při jeho určení zohledněte několik faktorů, které spalování energie ovlivňují:

 • Velikost a hmotnost psa
 • Míru jeho fyzické zátěže 
 • Celkovou dobu trvání fyzické zátěže
 • Rychlost pohybu
 • Teplotu okolí
 • Obtížnost terénu

Co by mělo krmivo pro aktivního psa obsahovat?

Bílkoviny a tuky jsou základem

Tím nejdůležitějším prvkem, který v krmivu psího sportovce nesmíte vynechat, jsou kvalitní zdroje energie. Jde hlavně o živočišné bílkoviny neboli proteiny, které vašeho psa energií doslova nakopnou. Maso by proto mělo tvořit největší část jídelníčku aktivního psa, ideálně alespoň 25 %. Skvělou volbou je jehněčí, vepřové, krůtí, kuřecí nebo třeba rybí maso. 

Hned v závěsu za proteiny potřebuje pes kvalitní tuky, ze kterých metabolickou přeměnou získává velmi rychle energii. Musí však jít o tuky lehce stravitelné a obsahující nenasycené mastné kyseliny, aby se obtížným trávením nezatěžoval organismus a pes měl dostatek síly k pracovním a sportovním výkonům. Mimo to jsou tuky důležité pro vstřebávání některých vitamínů. Ideálním je obsah přibližně 20 % tuků v krmivu.

Myslete zároveň na to, zda od svého parťáka vyžadujete dlouhodobé vytrvalostní zatížení, nebo zatížení krátkodobé a nárazové. V prvním případě podávejte krmivo s vysokým obsahem bílkovin. Ve druhém případě zvolte krmivo s pořádnou dávkou tuků. Psi totiž získávají pohotovou energii z tuků: Narozdíl od lidí, kteří ji získávají z jednoduchých cukrů. 

Superpotraviny doplní vitamíny a potřebné minerály

Kromě energie je důležité dodávat psovi krmivem také dostatečné množství vlákniny (cca 3 %), vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. S tím pomohou takzvané superpotraviny, které nejen, že doplní potřebné vitamíny a minerály, ale podpoří celkové zdraví a vitalitu vašeho parťáka. Jsou to například lněná semínka, výlisky z jader hroznového vína, sušená řepa, pivovarské kvasnice, chia semínka nebo batáty.

Jaké krmivo konkrétně kupovat?

Zaměřte se na psí krmiva s označením sport, power, energy nebo activ, která jsou vytvořena speciálně pro aktivní psy a psy se zvýšenou zátěží. Obsahují pořádnou dávku bílkovin, kterou váš aktivní parťák potřebuje. V našem e-shopu k takovým patří německá krmiva Belcando Adult Active či Adult Power. Vynikají vysokým obsahem čerstvého masa a celkově vyladěným složením. Další možností je například krmivo pro psy rodinné výroby v Nizozemí  Wuff! Adult active.

Pitný režim aktivního psa

Pravidelná hydratace je pro aktivního psa velice důležitá. Jestliže pes nebude správně hydratovaný a bude vyvíjet vyšší aktivitu, může mu to značně ublížit. Psi totiž ztrácí spoustu tekutin také dýcháním, které je při fyzickém výkonu o to intenzivnější, což může způsobit zdravotní komplikace. Proto vždy vašeho parťáka před tréninkem dostatečně zavodněte.

Jak má správná hydratace před tréninkem vypadat?

Ideální doba pro zavodnění vašeho psa před výkonem je minimálně 1 hodina, nejlépe však 2 hodiny, aby pes neměl žaludek zaplněný vodou. 2 hodiny před tréninkem = 15 ml vody na kilogram hmotnosti psa. Pokud budete psa zavodňovat 1 hodinu před tréninkem, doporučujeme množství vody snížit o polovinu.

Tipy, jak doplnit psovi tekutiny

Žádný čtyřnohý parťák na povel nezačne pít vodu, proto je potřeba ho zavodnit jinak. Nejlepším a zároveň nejsnadnějším řešením je vodu něčím ozvláštnit. Smíchejte ji například s toppingem nebo kapsičkou, po které se váš pes bude olizovat až za ušima. Nejen, že si skvěle pochutná, ale navíc získá potřebné množství vody pro fyzický výkon.

Nezapomeňte na pohybový aparát

U aktivního psa nejde jen o krmivo a zdroje energie. Při vysoké aktivitě je velmi důležitá také správná výživa jeho kostí a kloubů, které při sportu a pracovním zatížení dostávají pořádně zabrat. Pohybový aparát se výrazněji opotřebovává, což může vést například ke kloubním problémům v pozdním věku.

Preventivně proto doporučujeme podávat psovi přípravky na podporu pohybového aparátu, a to i v případě, že je v krmivu pro aktivního psa už kloubní výživa obsažená. Jde o výživové doplňky, které obsahují cenné látky v čele s kolagenem, chondroitin sulfátem, glukosamin sulfátem nebo MSM. Tyto látky pomáhají udržovat elasticitu chrupavek, zpomalují jejich degeneraci, zpevňují šlachy a vazy a celkově zlepšují pohyblivost kloubů.

Při výběru speciální kloubní výživy pro mladého, dospělého, zdravého psa volte doplňky bez přítomnosti MSM neboli organicky vázané síry.

Výživová rada nad zlato

Jakmile najdete správné krmivo právě pro vašeho psího sportovce, krmte ho s ním pouze po dobu jeho aktivního života, obvykle 3 až 4 roky. 

Ve chvíli, kdy se sportem či pracovním nasazením skončí, přejděte na krmivo klasické. Je méně energeticky vydatné a šetrnější pro ledviny. 

TIP: Váháte s výběrem? Nechte si od nás zdarma poradit krmivo na míru pro svého psa, ať už v aktivním tréninku nebo po něm.

Shrnutí: Jak vybrat krmivo pro aktivního psa

 • Zaměřte se na to, jak časté a náročné má váš parťák tréninky.
 • Vyberte psí krmivo s vysokým obsahem kvalitních bílkovin pro pevné svaly.
 • Při výběru stravy se zaměřte také na tuky, které se v organismu přemění na pohotovou energii.
 • Doplňte psovi potřebné množství tekutin.
 • Nezapomeňte na výživové doplňky pro zdravé klouby, kosti, chrupavky a vazy.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Nový psí sport Hoopers: Zabaví i vašeho psa?
Blog

Nový psí sport Hoopers: Zabaví i vašeho psa?

19.09.22 | Tereza Richterová

Hoopers připomíná agility, ale není to to samé. Jaký je princip téhle zábavy, která do ČR přišla v roce 2017? A bude bavit i vašeho psa? Objevte na blogu KrmímKvalitně

Přečíst článek
Výchova psa: Pozitivní asociace
Blog

Výchova psa: Pozitivní asociace

07.03.19 | Magdalena Bischofová

Vzpomínky jsou důležité pro psy i pro lidi. S těmi pozitivními můžete zjednodušit soužití se svým psem. Jak vytvářet pozitivní vzpomínky u psů?

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva