Výživa

Jak poznáte kvalitní krmivo pro psa?

08.07.22 | 0 komentářů


Není jednoduché poznat, co je opravdu kvalitní krmivo a které se tak jen tváří. Poradíme, jak vybrat ty nejlepší psí granule a konzervy.

SdíletJak poznáte kvalitní krmivo pro psa?

Jak vybrat kvalitní krmivo pro vašeho psa?

Váš čtyřnohý parťák vám naprosto důvěřuje. Nezklamte ho. Zjistěte, jak vybrat opravdu kvalitní krmivo přesně podle jeho chutí a aktuálních potřeb.

Co hledat v psích granulích

Pes se vyvinul z prapředka vlka, který se živil a živí pouze masem. Co tedy čekat a chtít od granulí, aby pokryly výživové potřeby dnešních domestikovaných psů a aby byly více ku prospěchu než ke škodě?

 1. Převažovat by měly živočišné bílkoviny nad rostlinnými, tedy aby krmivo obsahovalo především maso.
 2. V případě masové moučky je nezbytné, aby byl na obalu přesně specifikovaný druh masa, tedy např. kuřecí moučka, jehněčí, rybí, kachní aj. – NE pouze "masová moučka". Výrobce, který se má čím pochlubit, uvede také její procentuální obsah. V jednom typu granulí se může vyskytovat více druhů masových mouček, což je pro většinu psů naprosto v pořádku. Citlivější psi však mohou být alergičtí na některý druh masa, a proto je vhodnější jim vybrat krmivo s jedním zdrojem živočišných bílkovin (pro nejcitlivější jedince jsou tu pak granule z hmyzí bílkoviny).
 3. Rozhodně se vyhněte krmivům s nejasnou deklarací typu "maso", "maso a výrobky živočišného původu", "maso a vedlejší produkty živočišného původu" apod. Tedy pokud nechcete svého psa krmit odpady z živočišné výroby.
 4. Kromě masa je důležité, abyste znali přesnou specifikaci zdroje sacharidů – tedy NE “obiloviny” nebo “vedlejší výrobky rostlinného původu”, ale naopak “oves, rýže, ječmen, proso” atd. V dnešní době najdete v mnoha kvalitních krmivech také brambory a batáty (sladké brambory), které jsou u psů nejsnadněji přijímaným zdrojem sacharidů.
 5. Také tuk musí být přesně specifikovaný, tedy kuřecí tuk, drůbeží tuk, rybí tuk aj. – NE pouze "tuk" nebo "živočišný tuk".
 6. V moderních řadách kvalitních krmiv pro psy můžete najít i různé druhy ovoce a zeleniny, které jsou prospěšnými zdroji vitamínů a vlákniny.

Více o tom, jak se s přehledem vyznat ve složení granulí z etikety a co přesně hledat vám napoví článek o složení psích granulí a jak jej správně číst.

4 hlavní kritéria pro výběr:

1. Velikost plemene

Krmiva pro malá plemena mívají menší granule a také vyšší podíl bílkovin a tuků. Granule pro velká a obří plemena se vyrábí ve větších velikostech, mají nižší obsah bílkovin a tuků a často jsou obohacené také o kloubní výživu, kterou tato plemena potřebují pro správný vývoj a udržení zdravých kloubů a kostí.

2. Věk

Jiné výživové potřeby mají štěňata a jiné zase dospělí či starší psi. Granule pro psí seniory zpravidla obsahují méně bílkovin, aby nezatěžovaly ledviny. Štěněcí granule jsou naopak bohaté na nejrůznější výživové látky pro správný růst. 

3. Aktivita

Má váš pes hodně pohybu, cvičíte s ním nebo provozujete psí sporty? Vyberte mu granule s vyšším obsahem tuku. Většinou nesou označení jako Active nebo Sport. Není-li váš pes ve vysoké zátěži, není potřeba mu krmivo pro aktivní psy podávat, a to obzvláště ne v létě. Smysl to bude mít pouze na podzim a v zimě, kdy se výrazně zvýší jeho energetický výdej. Speciální krmivo byste také měli vybrat, pokud má váš pes nadváhu, aby bylo možné ji účinně redukovat. 

4. Zdravotní stav

Je váš parťák citlivý, má průjem, páchne mu z tlamy, drbe se, ztrácí srst nebo si okusuje tlapky? Může se jednat o projevy potravinové alergie, či potravinové intolerance. V té chvíli je nejvhodnější zvolit krmivo, které neobsahuje nejčastější alergeny.

Náš tip: Pokud nechcete měnit krmivo psa v každé jeho vývojové fázi, doporučujeme tzv. all life stages receptury, kterými je možné krmit psy všech plemen od štěňat až po seniory. Naši čtyřnozí zákazníci si pochvalují holistické krmivo Nutra Gold nebo krmivo Taste of the Wild.

Obiloviny: ano, nebo ne?

Důležitým bodem je obsah obilovin. Jsou častým alergenem a psi je hůře tráví.

Nedostatek kvalitních obilovin v krmivu může mít zejména u velkých plemen za následek hubnutí. Výjimku představují psi trpící alergií na lepek, u kterých je naopak potřeba obiloviny ze stravy zcela vyřadit. 

Vše závisí na kvalitě použitých surovin, což dokládá příklad kukuřice. Je-li kvalitní a dobře tepelně zpracovaná, přijímá ji naprostá většina zdravých psů velmi dobře a je pro ně výborným zdrojem energie. Kromě ní jsou vynikajícími zdroji sacharidů také hnědá rýže, bílá rýže, ječmen, oves, proso, čirok, cizrna či brambory.

Pokud preferujete krmivo bez obilovin, budete nadšeni z hypoalergenního bezobilného krmiva Best Breeder, které nabízí 15 bezobilných receptur z lokálních surovin britského venkova.

Jaké obiloviny jsou pro vašeho psa nejlépe stravitelné? Dočtete se ve článku Granule bez obilovin pro psy a kočky: O co jde.

Pozor na kuřecí maso

Majitelé citlivých psů se často snaží krmivům s kuřecím masem vyhnout, a to z přesvědčení, že je jejich pes na tento druh masa alergický. Záleží ovšem na kvalitě. S kvalitním krmivem, které obsahuje kuřecí maso vhodné i pro lidskou spotřebu, nemusí pes mít žádný problém. Chcete-li však kuřecí maso přeci jen vynechat, vyberte svému parťákovi krmivo s rybím, jehněčím, kachním nebo třeba krůtím masem.

Granule, maso nebo vařená strava?

Možností je dnes opravdu hodně a důležité je, co vám a vašemu parťákovi vyhovuje, neboť všechno má svá pro a proti. Nechcete-li krmit granulemi, můžete zvolit přirozenou stravu syrovým masem (neboli BARF). Počítejte ale, že budete potřebovat větší mrazák a značné výživové znalosti. 

Stejně tak můžete zkusit vařenou stravu (nebo konzervy). Ta se ale nedoporučuje jednostranně, protože u ní dochází k častému deficitu důležitých výživových látek. Základní shrnutí vám napoví článek Čím krmit psa: Od granulí po barf?

V neposlední řadě je důležitým ukazatelem kvality krmiva také to, jestli vašemu čtyřnohému parťákovi chutná. Deklaruje-li navíc výrobce regionální původ použitých surovin a pouze přírodní barviva a žádná dochucovadla, má váš čtyřnohý parťák vyhráno – čeká na něj kvalitní a pořádně chutné krmivo.

Shrnutí: Možností, jak krmit psa, je hodně. Vybírejte pečlivě

 • Nejprve si ujasněte, pro jakého psa krmivo hledáte.
 • Naučte se číst složení na etiketách.
 • Pokud vám nevyhovují granule, můžete zvolit i jiná krmiva, vždy ale pečlivě zvažte pro a proti.
 • Zaměřte se na podrobná složení, s lokálními surovinami. Ideálně bez barviv a pouze s přírodními konzervanty.
 • Vyhněte se přísadám, na které váš pes vykazuje alergii.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Čím krmit psa: Od granulí po barf?
Výživa

Čím krmit psa: Od granulí po barf?

25.04.19 | Magdalena Bischofová

Přemýšlíte, která strava je pro vašeho psa nejvhodnější? Poradíme, jaké máte možnosti a co je pro koho nejlepší.

Přečíst článek
Granule bez obilovin pro psy a kočky: Předražený trend, nebo cesta ke zdraví?
Výživa

Granule bez obilovin pro psy a kočky: Předražený trend, nebo cesta ke zdraví?

23.05.19 | Žaneta Kadelová

Potřebuje pes nebo kočka obiloviny ke zdravému životu? Jak poznat, jestli se jedná o kvalitní nebo nekvalitní obilniny? Čtěte na blogu KrmímKvalitně.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva