Výživa

Proč je maso pro psa tak důležité?

14.09.21 | Magdalena Bischofová | 0 komentářů


Víte, čím krmíte svého psa a proč? Maso do psího jídelníčku bezesporu patří, ale ne ledajaké. Zjistěte, jak vybrat ty nejlepší granule pro psy.

SdíletProč je maso pro psa tak důležité?

Proč psi potřebují maso

Podle studie z roku 2013 je pes tzv. “mezikarnivorním” masožravcem, tedy potřebuje mít ve stravě 70 % masa a 30 % rostlinné složky.  Pes umí, na rozdíl od vlka, lépe trávit rostlinné škroby. Maso je pro něj ale stále hlavním zdrojem bílkovin. Víte, co jsou to bílkoviny a proč jsou pro psa důležité?

Bílkovina nebo protein?

Bílkoviny neboli proteiny (jde o totéž) označují základní stavební prvky živých tkání, jako jsou svaly nebo orgány. Při jejich trávení vzniká energie. Tvoří je aminokyseliny, které mají zcela zásadní vliv na správný růst srsti, drápů, ale i kondici kloubů. Bohužel celou řadu těchto důležitých aminokyselin si psí organismus nedokáže vyrobit sám. Proto je nezbytné bílkoviny doplňovat v potravě.

Optimální dávka bílkovin pro psy

Obecně lze říci, že by měl u psa poměr bílkovin činit až  30 % denního energetického příjmu. Samozřejmě platí, že pes ve vývinu nebo s náročnější aktivitou (ať už jde třeba o agility nebo dlouhý běh) potřebuje i více proteinů v potravě.

Biologická hodnota proteinů

Bílkoviny ve stravě mohou být živočišného nebo rostlinného původu. Které jsou lepší? To záleží především na dvou faktorech – jak bohatá je konkrétní strava na bílkoviny a jak je tělo dokáže strávit (tomu se říká biologická hodnota). Potravu s vysokou biologickou hodnotou dokáže pes strávit jednoduše a získá z ní většinu dostupných bílkovin. 

Maso versus obiloviny

Například kukuřice je na bílkoviny poměrně bohatá, ovšem není zdaleka tak efektivní jako maso nebo vejce. Obsahuje totiž menší množství základních aminokyselin. Kukuřici je proto potřeba kombinovat s jinými obilovinami, aby se vyrovnala výživové hodnotě masa. A tady nastává problém – váš pes by musel sežrat mnohem více kukuřice a dalších obilovin, aby získal stejné množství využitelných bílkovin jako v případě výrazně menší porce například kuřecího masa.

Když tedy budete vybírat granule pro psy, zaměřte se především na typ a kvalitu bílkovin. Živočišné proteiny jako například maso, ryby nebo vejce, poskytují vašemu parťákovi mnohem více využitelných bílkovin než ty rostlinného původu. Psovi proto bude stačit menší porce krmiva. Více bílkovin a menší krmná dávka – to je ideální stav.  Jako jedna z nejvýhodnějších variant se proto jeví granule s vysokým obsahem masa.

Maso v granulích pro psy

Mezi nejkvalitnější zdroj bílkovin patří maso – hovězí, kuřecí, jehněčí, krůtí, ale i zvěřina, losos nebo kachní. Někdy ale můžete narazit také na „vedlejší produkty živočišného původu“. Za tímto poměrně krkolomným názvem se skrývají zbytky po zpracování masa určeného k běžné konzumaci. Mezi ně patří v první řadě vnitřnosti jako játra, plíce nebo ledviny. Stravitelnost takových granulí je o něco nižší než v případě kvalitního masa pro psy.

Rostlinné bílkoviny

A co bílkoviny rostlinného původu? Ano, je pravda, že můžete psa krmit kukuřicí a jeho organismus dokáže z této stravy získat alespoň část živin. Ve skutečnosti ale nedokáží takové granule vašemu psovi dodat všechny potřebné bílkoviny, jednoduše proto, že pes toto krmivo nedokáže správně strávit.

Pokud se tedy rozhodnete nahradit maso rostlinnou bílkovinou, můžete si být jistí tím, že obsah sáčků, které si z procházky ponesete, bude bohatý na bílkoviny. Jen to asi není to, co byste od kvalitního krmiva očekávali.

Maso pro psy v kostce

  • Pes je ze 70 % masožravec.
  • Čerstvé syrové maso je pro psy nejkvalitnějším zdrojem bílkovin.
  • Bílkoviny jsou potřeba k tvorbě svalů, růstu srsti a drápů.
  • Důležité je nejen množství bílkovin v psích granulích, ale také jejich původ a stravitelnost.
  • Velkou část bílkovin rostlinného původu nedokáže váš pes strávit, proto je maso nenahraditelné.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Pes a hovězí maso: Výhody a nevýhody
Výživa

Pes a hovězí maso: Výhody a nevýhody

18.05.22 | Magdalena Bischofová

Každý pes potřebuje ke svému životu maso. V čem je pro psa důležité hovězí maso a jak ho ve stravě používat?

Přečíst článek
Jak na zápach z psí tlamy: Tipy odborníků
Zdravotní potíže

Jak na zápach z psí tlamy: Tipy odborníků

22.12.22

Co způsobuje nepříjemný zápach z tlamy? Přečtěte si, jaké vážné následky může mít a jak se ho účinně zbavit správnou péčí o chrup psa.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

  • Snadné opakování objednávek
  • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
  • Rychlejší nákup krmiva