Poradna

Trápí vašeho psa stres? Tipy, jak na něj

28.07.22 | 0 komentářů


I vaši čtyřnozí parťáci mohou trpět stresem. Jaké jsou příznaky stresu u psů a jak jim ulevit, než to přeroste ve vážný problém?

SdíletTrápí vašeho psa stres? Tipy, jak na něj

Jak poznat, že vašeho psa trápí stres a co s tím?

Stejně jako my lidé, i čtyřnozí parťáci prožívají stres a snaží se s ním nějak vyrovnat. Třeba jste si to doposud neuvědomovali a mysleli jste si, že je vlastně váš pes naprosto v pohodě, jen je víc mazlivý nebo mu zrovna není dobře a chce být sám někde bokem, a řešili jste jen projev, ale ne příčinu. Pomozte psovi od stresu, ať může prožít dlouhý, plnohodnotný a spokojený život.

Co se děje v těle při stresu?

Stres je krizová situace, kdy se tělo připravuje k boji nebo útěku. Uvolňuje se při něm z nadledvin do oběhu mimo jiné hormon kortizol, který v přiměřené míře působí celkem blahodárně. 

Pokud je ho ale v těle moc, zhoršuje se kvalita srsti, dochází k problémům se zažíváním a k narušení metabolismu těla. Stresem trpí i kardiovaskulární systém a také imunita psa

Dlouhodobý stres se tak stává vážným zdravotním problémem, který ale veterináři často řeší jen utlumováním a léčbou důsledků (zdravotních problémů) a nezaměří se na příčinu, tedy jak odbourat stres samotný.

Signály stresu u psa

 • Nervozita a neklid. Pes se snadno vyleká, špatně se soustředí, pobíhá, chodí pořád sem a tam, i doma, neleží v klidu v pelíšku.
 • Nadměrné lízání. Psi řeší stres olizováním, například tlapek nebo jiných částí těla a to i když jinak vypadají v pořádku a neprokázala se u nich žádná alergie. Může to vést až k sebepoškozování. Stejně jako točení se za vlastním ocasem nebo hlasité štěkání.
 • Žvýkání. Silný projev snahy uvolnit stres, který majitelé často přehlížejí. Ať už jde o rozžvýkání bot, nějaké části nábytku nebo jen urputné žvýkání hraček, nejčastěji tenisáku. Má váš pes rád hru s míčkem, ale nehraje si s žádným jiným než s tenisákem? Pak mu jde hlavně o vyventilování nahromaděného stresu.
 • Zvracení a průjem také patří mezi hlavní ukazatel stresu (pokud není diagnostikována jiná příčina). Stejně tak to může přerůst v nechutenství nebo nadměrný apetit.
 • Strnulost a svalový třes. Když už je stresu opravdu příliš, poznáte to chvěním psa, nebo i cukáním kůže.
 • Zhoršující se stav kůže a srsti, lupy. Na vině je především nadbytek kortizolu v krvi.
 • Zrychlené dýchání a přílišné slinění.

Co stres u psů spouští?

Klíčem k odstranění stresu je zjistit, co ho spouští. A může to být opravdu cokoliv. Nejčastěji je to samota, bouřka (petardy), dítě, před kterým nemá pes kam utéci. Často je to ale taky psí nebo zvířecí parťák, o kterého pes nestojí, povel, který nechápe nebo je pro něj složitý, nová situace, cestování, cizí lidé, neznámý terén, neznámé zvuky, návštěva veteriny... 

V neposlední řadě to může být i skrytý zdravotní problém, který psovi způsobuje bolest a vzniká tak kolotoč nekončícího stresu. Když psa něco bolí, snadněji sklouzne k rozvoji nějakého strachu a stresu. 

Pro mnohé psy z nevhodných podmínek se špatnou výchovou způsobuje stres často i vodítko nebo náhubek. A nakonec – pes se může cítit ve stresu i z toho, že je ve stresu jeho páníček.

Pozitivní a negativní stres

Stres může být ale i pozitivní. Tedy ta hladina stresu, která ještě nezpůsobuje problémy, ale spíše dokáže správně nabudit. Pozitivní stres se jmenuje eustres. Znamená, že stresové hormony v těle narůstají a pes ještě dokáže vnímat a uposlechnout, jeho organismus je nabuzený k maximálnímu výkonu. 

Může se ale snadno zvrtnout v negativní stres (distres), kdy už parťák není schopen reagovat. Mějte na paměti, že stresové hormony se v těle hromadí a vyplavují se z něj i několik dní, takže když psa něco vystresuje, může to vyvolat zkratové jednání v jiné situaci i o několik dní později.

Pozor! Stres způsobuje i aktivní trénink (například agility). Dbejte na to, aby nepřerostl v distres, nepoužívejte tresty a vždy po tréninku pomozte psovi se zrelaxovat a nahromaděný stres uvolnit.

Jak se se stresem vypořádat?

Pokud jste ještě nepřišli na to, co psa stresuje, nebo už příčinu znáte, ale nedokážete ji tak snadno odstranit, pomozte mu se stresu zbavit jinak, lépe ho zvládat. Skvěle se k tomu hodí Bachovy esence namíchané speciálně pro lepší zvládání stresu. Stejně dobře mohou pomoci i kapky CBD. Pečlivě si nastudujte vhodné dávkování.

Zvládnout stres pomáhají i žvýkací pomůcky, ať už tenisák, hračka, kterou rád žvýká, nebo třeba kávový kořen. Uvolnění napomáhá i práce nosem, tzv. nose work, například při setkání s cizím psem rozhoďte do trávy pamlsky, ať si je vyhledává čichem. Pro domácí použití zvolte třeba čmuchací koberečky. 

V neposlední řadě se svým parťákem mluvte klidně a zůstaňte sami v pohodě. Pes to vycítí. A snažte se mu pomoci postupně stresové situace zvládat klidněji. Trénujte pozitivním tréninkem. Dejte mu prostor, kam si může zalézt, nabídněte mu dostatek příležitostí stres uvolnit (žvýkáním, čicháním). 

TIP: Sledujte pozorně signály psa a buďte jeho citlivým parťákem, o kterého se může opřít, když ho začne stres opravdu udolávat. 

Shrnutí: Stres může snadno přerůst v problém, pomozte psovi ho odbourat.

 • Při stresu se vyplavují hormony, které jsou dlouhodobě nebezpečné pro zdraví vašeho parťáka.
 • Stres se v těle hromadí a odbourává se i několik dní.
 • Že je pes ve stresu poznáte podle nervozity, nesoustředěnosti, častého žvýkání, ničení věcí, zhoršujícího se stavu srsti…
 • Stresující může být i intenzivní trénink (například agility).
 • Stres existuje v pozitivní hladině (eustres), ale snadno přeroste ve škodlivý distres.
 • Nose work, žvýkání, Bachovy esence, CBD kapky a citlivá práce se snižováním stresorů pomohou psovi se nadměrné zátěže postupně zbavit.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Jak zvládat stres a strach u psa?
Poradna

Jak zvládat stres a strach u psa?

29.12.22 | Magdalena Bischofová

Nejen na Silvestra mohou nastat okamžiky, které vašeho psa silně stresují. Jak se na ně připravit a pomoci mu překonat strach?

Přečíst článek
Varovné signály psa a jak je poznat?
Poradna

Varovné signály psa a jak je poznat?

09.05.19 | Magdalena Bischofová

Váš pes s vámi neustále komunikuje a sděluje, jak je mu co příjemné. Poznejte jeho signály dříve, než situace přeroste do nebezpečných rozměrů.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

 • Snadné opakování objednávek
 • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
 • Rychlejší nákup krmiva