Poznejte varovné signály v chování psa
Komunikace je základem vztahu. Pokud ale neberete vážně, když se vám snaží někdo něco říct, může to dopadnout špatně. Je potřeba umět naslouchat. A přesně tak je to i s vaším psem. Neignorujte jeho snahu vám sdělit, že je mu něco nepříjemné. Můžete tak předejít vážným konfliktům s často dlouhodobými důsledky.
Tři úrovně varování
Svou nelibost z některých situací, z prostředí nebo dalších osob a psů dávají čtyřnozí parťáci hodně najevo. Snaží se tím odvrátit hrozbu a předejít vystupňování agrese a to většinou mnohem dříve, než se vůbec nějaká agrese objeví. Používají uklidňující a zdvořilostní gesta, aby situaci uklidnili. Dokud jim ovšem nedojde trpělivost. Když stres překročí komfortní hranici, reaguje pes dvěma způsoby – útokem, nebo útěkem.
Nejsou to ani tak varovné signály, jako prostě snaha komunikovat. Tyto signály si rozdělme do tří úrovní (od nejlehčích po ty nejvážnější) na informativní, upozorňující a zkratové.
Informace o tom, že stres narůstá
Že je psovi něco nepříjemné, poznáte například olizováním nosu, sliněním, odvracením hlavy, otáčením se zády, zíváním a uhýbaním očí, takže je vidět bělmo (tzv. velrybí oko). Ve většině případů můžete taková gesta pozorovat, když psovi saháte někam, kde to nemá úplně rád – třeba když mu sevřete v dlani tlapku. Poměrně často můžete tyto signály pozorovat ve chvíli, kdy se příliš blízko psa objeví dítě a není mu to příjemné.
Upozorňuji, že už to stačí
U takových gest už většinou zaregistrujete, že je něco špatně. I psi tuto hladinu stresu nesnášejí moc dobře a mají-li možnost, raději ze situace odejdou. Patří sem například:
- Vrčení
- Ohrnutí pysků
- Strnulý postoj
- Vztyčený a nehybný ocas (nebo stažený ocas)
- Uši stažené dozadu těsně k hlavě
- Ztuhlé pohyby
- Často také můžete pozorovat fixaci pohledem na hrozbu (třeba na velké a neznámé zvíře), kdy při pohybu pes udržuje hlavu v jedné výši. Ne vždy ale situace umožňuje psovi odejít (bojí se útoku do zad, když situaci opustí, nemá kam odejít, potřebuje situaci nějak dořešit) a tím se stres stupňuje ještě víc.
Drtivá většina psích parťáků se velmi rychle během života naučí, že na jejich informativní snahy o nepříjemných situacích nikdo nereaguje a nepříjemnosti neustupují, a proto přestanou informativní signály používat a rovnou komunikují vyšším stupněm, tedy vrčením, staženýma ušima a přikrčeným postojem.
Pokud váš pes na cokoliv ve svém okolí reaguje těmito gesty, rozhodně ho nenapomínejte a nesnažte se ho “pouze” utišit.
- Nezvyšujte hlas (jeho nervozita tím naroste).
- Nekárejte ho za to, že se vám snaží něco říct!
- Naslouchejte mu, uklidněte ho, nabídněte mu přesměrování pozornosti nebo možnost nepříjemnou situaci uklidnit či bezpečně opustit.
Zkratová řeč
Pokud žádný z těchto signálů nezafunguje a tlak na psa se stále stupňuje, přechází v poslední možnou volbu, jakou má. Tou je útok, agresivní výpady a pokousání. Dost často i při tomto vyjadřování používají psi několik stupňů intenzity (například varovné chňapnutí, které nezabolí, vážně myšlené kousnutí a pak opakované kousnutí v afektu). Někdy pořádají pouze varovné výpady, aby to, co je děsí, prostě odehnali. Tyto signály už lidé nepřehlédnou. Bohužel pak reagují také stresově a je těžké takovou chvíli uklidnit. Vážné škody už jsou napáchány na psí i lidské psychice.
Dítě a pes
Nejčastějším kamenem úrazu varovných signálů jsou situace mezi dětmi a psy. Nenechávejte děti nikdy o samotě se psem a vždy bedlivě sledujte jeho signály. Často jsou děti pokousané psem jen proto, že ho pronásledují a nedají mu možnost odejít a uklidnit se. Pokud váš parťák vysílá prvotní varovné signály, uklidněte situaci a dovolte mu z ní odejít. Zapamatuje si tak, že má ve vás oporu a že děti vlastně nejsou tak nebezpečné.
Rizikové situace pro vznik stresu u psa
- Nadměrný hluk
- Cizí prostředí
- Batolata a děti do 10 let
- Jiná zvířata
- Zdravotní problémy
- Přímý hněv člověka
- Časté stěhování
- Dlouhá samota
- Strach o nedostatek krmiva
- Příliš mnoho nebo příliš málo pohybu a aktivity
Ne všichni komunikují stejně
Důležité je také si uvědomit, že ne všechna psí plemena komunikují stejně. Významným komunikačním signálem jsou rovněž pohledy očí (přimhouřené oči, mrkání na usmířenou), naježená srst. U dlouhosrstých nebo černých psů nejsou tyto signály tolik patrné a mnoho psů i lidí má tu zkušenost, že černí psí jedinci komunikují hůře nebo vůbec a často je s nimi horší domluva.
Úspěchem ke klidnému a vyrovnanému psímu parťákovi je včasná a správná socializace a komunikace. I vy můžete se svým psem komunikovat. Pro začátek si začněte všímat všech jeho signálů a naučte se poznat, kdy se u vašeho parťáka stres stupňuje. Snáze pak poznáte i komunikaci cizích psů, kteří k vám nečekaně přiběhnou a dokážete přesněji vyhodnotit, jak moc vážná situace je a zda máte nějak zakročit, nebo si psi jen povídají.
Shrnutí:
- Naslouchejte – pozorujte, co vám pes chce říci. Většinou hovoří bohatým jazykem.
- Psa za komunikaci netrestejte, snažte se ho uklidnit nebo přesměrovat jeho pozornost, než se agrese vystupňuje.
- Někteří psi komunikují hůře nebo vůbec, protože to během svého života už dočista vzdali.
- Obzvláště opatrní buďte v kombinaci pes a dítě, kdy se situace může během setiny vteřiny změnit. Nikdy nenechávejte dítě o samotě se psem a vždy sledujte signály vašeho čtyřnohého parťáka, kdy už mu situace začíná být nepříjemná.
Komentáře ke článku
0 komentářů