Správnou péčí o uši vašeho pejska můžete předejít ohluchnutí
Třepe váš pes hlavou, škrábe si uši nebo si je otírá o stěnu? Pozor! S velkou pravděpodobností se jedná o zánět, který rozhodně nepodceňujte. Může vést až k ohluchnutí. V tomto případě s návštěvou veterináře neotálejte.
Abyste této nepříjemnosti zabránili, je nutné uši vašeho čtyřnohého parťáka udržovat čisté a hlavně suché. Jak vypadají zdravé psí uši? Jsou čisté, jemně narůžovělé a hladké uvnitř. Nejsou příliš citlivé na dotek a nezapáchají. Podívejte se teď na uši svého psa. Jsou takové?
Příznaky zánětu v uchu u psa:
- citlivost uší na dotek,
- třepání hlavou či naklánění hlavy na stranu,
- nepříjemný zápach z uší,
- svědění uší a neustálé drbání,
- načervenalý vnitřek uší.
Prevence proti zánětům uší vašeho psa
- Jestli váš pejsek miluje plavání, vysušte mu uši pokaždé, když vyleze z vody. Voda totiž narušuje bakteriální rovnováhu uvnitř ucha.
- Sledujte psí uši i v teplém počasí, kdy hrozí jejich zapaření. Pokud jsou vlhké, jemně vnější část otřete vatovými tampónky nebo hadříkem.
- Kontrolujte mu uši také po procházce ve vysoké trávě, jestli tam neuvízla travní osina, osten či semínko.
- Buďte opatrní s vatovými tyčinkami (takzvanými „uchošťoury“), ty se na čištění uší nehodí, protože zatlačují ušní maz dál do ucha a můžete tím zhoršit či vyvolat zánět.
- Uši svého psa pravidelně čistěte. O vnější část ucha se postará přírodní přípravek pro čištění uší MenForSan a pro péči o vnitřek ucha je ideální vodička pro psy Oh My Dog.
Trhat chlupy v uších vašeho psa či netrhat?
Plemena se svěšenými ušními boltci (např. pudli, retrívři, kokršpanělé) jsou k zánětům zvukovodů náchylnější. V uších mají chloupky, které zabraňují proudění vzduchu, tím se uvnitř ucha tvoří vlhkost, která má za následek infekci.
Majitelé těchto pejsků občas trápí dilema – trhat či netrhat? Jelikož jsou ušní zvukovody citlivé a trhání chloupků způsobuje podráždění pokožky, tak doporučujeme chlupy jen zastřihávat. Bude to příjemnější pro něj i pro vás.
Shrnutí: Kontrolujte pravidelně uši svého psa, vyplatí se to
- Péčí o psí uši předejte závažným problémům.
- Stačí občasná vizuální kontrola, a to hlavně v teple po koupání ve venkovní vodě.
- Jakmile zahlédnete zarudlý vnitřek ucha nebo ucítíte zápach, zpozorněte.
Komentáře ke článku
0 komentářů