Poradna

7 tipů jak stříhat psovi drápy – snadno a bezbolestně

25.09.22 | 0 komentářů


Aby vašemu pejskovi nepřerůstaly drápky přes hlavu, projděte si pár tipů. Dozvíte se, kdy stříhat, jak často a také jaké kleště si na to vybrat. S tímhle článkem budete mít vy i váš pejsek mnohem klidnější život!

Sdílet7 tipů jak stříhat psovi drápy – snadno a bezbolestně

Nevíte jak psovi ostříhat drápky, aniž by vyváděl? Kdy, a jak často? V článku se dozvíte jak drápky správně zkrátit a také jaké kleště na stříhání vybrat.✂️

1. Kdy je správná doba psí drápky stříhat?

Většina majitelů neví, jak poznat, že jsou drápky přerostlé a je potřeba je ostříhat. U psů, kteří chodí pravidelně na procházku po tvrdém podkladu, jako je dlažba, asfalt nebo beton, nebývá krácení nutné. Drápky se přirozeně obrousí. To platí především pro větší a těžší plemena. 

Velká plemena si drápky obrousí i při obyčejné procházce

U menších ras je větší pravděpodobnost, že budou drápky přerůstat a bude potřeba je zastřihnout.

Kdy je vhodná chvíle pro stříhání drápků?

Pokud se drápky dotýkají podlahy, když pes přirozeně stojí nebo se dokonce začínají kroutit a tlapku vyvracejí dozadu, to je ten moment, kdy je nejvyšší čas zkracovat. 


Drápky na prvních prstech a paspárcích (na zadních i předních nohách) se přirozeně neobrušují a je vhodné je jednou za čas také zkrátit (pokud je váš pes má).

 

2. Důležité je stříhat drápy pravidelně!

Když se drápky prodlužují, začne se prodlužovat i jejich živá část.

 Drápky tedy stříhejte postupně po malých kouscích (tzv. plátcích) nebo je alespoň ze začátku pouze zapilovávejte. Živá část drápků pak začne sama ustupovat, a vy je tak budete moci stříhat běžně, čímž sobě i psovi ušetříte trápení.

Frekvence stříhání drápků je individuální. Závisí na povrchu, po kterém se pes pohybuje a o kolik jste drápky zkrátili minule. Nejlepší je drápky jednou za měsíc zkontrolovat, zda už nejsou moc dlouhé. Zaměřte se především na paspárek, který se přirozeně neobrušuje.

 

3. Jak na samotné zkracování drápů?

Jsou dva druhy drápků: bílé a černé. U bílých je stříhání o mnoho jednodušší, protože jejich živá část (růžová) jde krásně vidět.

Kdežto u psů, kteří mají drápky černé, je to složitější. Živá část není dobře vidět a vy si tak musíte být jisti, kde střihnout smíte a kde už ne. 

V tomto případě použijte velmi ostré kleště a postupujte po 1 až 2 mm. V žádném případě se nesnažte drápek ustřihnout hned napoprvé na jedno cvaknutí. Zkracujte po plátcích a jakmile prstem ucítíte pružnou, gumovou část drápku, přestaňte. Živá část už je na dosah. 

O drápky se vyplatí pečovat pravidelně, aby nepřerostly

4. Stříhejte na jistotu

Každý pes je jiný a má také jiné tlapky. Obecně lze ale říct, že délka drápu od konce krvení neboli škáry (živé části, lůžka drápku) k podlaze by měla být ideálně 3 mm, abyste měli jistotu, že nestříhnete do živé tkáně.

5. Kvalitní kleště na psí drápky jsou základ

Čím ostřejší a pohodlnější nástroj na manipulaci, tím lepší. Drápek se nebude kroutit, drtit, mačkat, prokluzovat a stříhání bude pro vás oba příjemnější. Na trhu existuje spousta nástrojů určených ke stříhání drápků. 

Nejlepší jsou tzv. gilotinové kleště, které dráp čistě a krásně uříznou, aniž by drtily rohovinu (snadno s nimi ale zajedete do živého). Použít můžete také klasické kleště na stříhání drápků u psů. U malých štěňat lze použít i kleštičky na nehty určené pro lidi.

Stříhání drápků pomocí kleští
K zastřižení skvěle poslouží třeba kleště od značky Karlie Flamingo

Tip pro vás: Pokud se cítíte při stříhání nejistě, vsaďte na brusku na nehty. Drápek s ní zkrátíte čistě, precizně a jen stěží se trefíte až do živého. Pouze myslete na to, že při broušení se brusná plocha zahřívá a dělejte tedy delší pauzy, abyste svého parťáka nepříjemně nepálili.

6. Jak psa při stříhání drápků uklidnit?

To je otázka, která trápí většinu pejskařů a kvůli čemu nakonec 80 % z nich skončí se stříháním na veterině

Stříhání drápků je stresující záležitost. Je to zásah do těla, který sám o sobě není bolestivý, ale psům je nepříjemný. Svěřit někomu tlapku do těsného sevření v dlani je pro psa krajním signálem důvěry. 

Ulevit pejskovi od stresu můžete třeba mimo jiné Bachovou esencí.

Udělejte ze stříhání drápků hru! Buďte pozitivní, psa povzbuzujte. Za každý ustřihnutý drápek jej odměňte pamlskem. Pes to pak nebude vnímat jako něco špatného. 

Můžete zkusit také postupný pozitivní nácvik s postupným přibližováním kleští k drápku (přiblížíte se, pochvala, dotknutí nůžkami drápku, pochvala, delší kontakt drápku s nůžkami, pochvala…), to v případě, že už má parťák se zkracováním drápků bolestivou a nepříjemnou zkušenost. 

Nebo můžete svého parťáka zabavit olizováním lízací podložky, kterou připevníte přísavkami na zeď před jeho čumák. Rázem přestane nějaké drápky řešit (dokud ho nestříhnete do živého).

7. Když se stříhání nepovede, nepanikařte

Žádný učený z nebe nespadl a každému se při stříhání někdy stane nehoda. Nepanikařte (jako váš chlupáč). Zachováte-li klid, i pejsek zůstane víc v klidu. Vezměte vatový tamponek, který namočte do dezinfekce (například Bethadine) a přiložte jej ke krvácejícímu drápku, dokud krvácení neustane.

Drápky krvácejí bohužel hodně a intenzivně, i když ustřihnete jen kousek. Pokud máte pocit, že váš parťák kulhá nebo si tlapku intenzivně líže, vyhledejte raději veterináře, který se na to odborně podívá a doporučí další postup.

Shrnutí: Stříhat psovi drápky zvládnete levou zadní, chce to jen cvik a nebát se

  • Drápky přirozeně celý život dorůstají. Pokud pes nechodí pravidelně po tvrdém povrchu, je potřeba je zkracovat.
  • Frekvence zkracování je intenzivní a závisí na tom, po čem pes chodí. Každý pes je jiný.
  • Stříhejte nástrojem, který je vám příjemný do ruky a dráp neštěpí.
  • Zkracujte po malých plátcích. U přerůstajících drápů je živá část poměrně blízko, postupem času se ale bude zatahovat dále dozadu.
  • Nejste-li si jistí, vyhledejte pomoc veterináře.

 Další super tipy na stříhání a péči o psí drápky najdete v projektu: Jak na drápky. Na stránce jsou i názorná videa a zkušenosti ostatních pejskařů.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Nový psí sport Hoopers: Zabaví i vašeho psa?
Blog

Nový psí sport Hoopers: Zabaví i vašeho psa?

19.09.22 | Tereza Richterová

Hoopers připomíná agility, ale není to to samé. Jaký je princip téhle zábavy, která do ČR přišla v roce 2017? A bude bavit i vašeho psa? Objevte na blogu KrmímKvalitně

Přečíst článek
8 tipů na spokojený a zdravý psí život
Poradna

8 tipů na spokojený a zdravý psí život

28.07.22

Chcete, aby se váš pes měl co nejlépe a dožil se vysokého věku? Zjistěte, jak na to.

Přečíst článek

Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

  • Snadné opakování objednávek
  • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
  • Rychlejší nákup krmiva