24. Duben 2017

Jak poznat, že můj pes trpí potížemi se štítnou žlázou a čím mu účinně pomoci?

Proč je správná funkce štítné žlázy důležitá?

Štítná žláza našich čtyřnohých miláčků vytváří tři hlavní hormony (L-tyroxin, L-trijodthyronin a kalcitonin). Ty se starají o produkci červených krvinek, zdravý růst kostí, ovlivňují kvalitu a imunitní systém kůže a srsti, ale také například zvyšují sekreci mléka a podporují tepelnou regulaci organismu. Nedostatek těchto třech hormonů vede k onemocnění štítné žlázy.

Jak poznat, že můj pes trpí onemocněním štítne žlázy a jak mu účinně pomoci

Hlavní choroby štítné žlázy:

 • struma  = zvětšení štítné žlázy, velmi vzácné, téměř nevyskytující se onemocnění
 • hypothyreoza = snížená funkce štítné žlázy
 • tyroiditidy = zánět štítné žlázy 
 • poruchy funkce a nádorová onemocnění 

Onemocnění štítné žlázy u psů se velice často geneticky dědí. V některých případech se však problémy mohou objevit později během života. První příznaky lze sledovat již od prvního roku psa, ovšem nejčastěji k tomuto onemocnění dochází okolo středního věku zvířete. 

enlightenedRetrívři, němečtí ovčáci, rotvajleři, dobrmani a celkově vetši plemena jsou nachýlnější ke snížení funkce štítné žlázy. Z malých plemen jsou to jezevčíci a yorkšíři

Příznaky onemocnění štítné žlázy u psů:

 • nejčastějším příznakem je razantní přibírání či ubírání na váze

 • hormonální nerovnováha a poruchy hárání

 • lenivost, únava a neochota plnění příkazů

 • špatné hojení ran

 • zvýšená citlivost na chlad

 • zdrsnělá kůže s kožními nedokonalostmi (pupínky, zarudnutí)

 • výrazné vypadávání srsti na určitých místech, intenzivní línání

 • prodlužování intervalu mezi háráním u fen

 • ztráta libida u psů

Co dělat, když máte podezření, že váš pes trpí onemocněním štítné žlázy?

Nechte svému psímu parťákovi udělat krevní testy a vyšetření moči. Veterinář tak zjistí, jaké množství produkovaných hormonů je obsaženo v těle zvířete, doporučí speciální léky a vhodnou léčbu. Pokud veterinář nedoporučí chirurgické odstranění štítné žlázy, začnete svého chlupáče léčit doma. Pokud začnete s léčbou včas, můžete výrazně zlepšit zdravotní stav pejska nebo kočičky.  Po pár dnech léčby dochází k významné proměně chování zvířete. Váš mazlíček si bude opět hrát a chtít chodit na dlouhé procházky.   

Léčba bývá bohužel doživotní, ale umožňuje vašemu čtyřnohému mazlíčkovi prožít kvalitní a plnohodnotný život jen díky vaší péči.

onemocnění štítné žlázy u psů a koček

Čím správně krmit psa, který trpí potížemi se štítnou žlázou?

Kromě předepsaných léků je nezbytné podávat zvířeti zdravou a vyváženou stravu složenou z kvalitních bílkovin, tuků a sacharidů, bohatou na vitamíny, minerály a stopové prvky. Doporučujeme pejska krmit stravou bez obilovin. Podle nejnovější americké studie jsou krmiva bez obilovin prevencí právě proti onemocnění štítné žlázy. 

Naši výživový specilasté společně s veterinářkou vybrali:

oleje pro psy

Účinným doplňkem stravy a pomocníkem při snižování váhy u psů trpících poruchami funkce štítné žlázy je také lněný olej. Extra panenský za studena lisovaný Farm Fresh lněný olej je bohatý na omega – 3 mastné kyseliny, slouží jako prevence chorob psího srdce, zlepšuje kvalitu psí srsti a hlavě společně s vámi pomáhá vašemu psovi redukovat jeho váhu. Olej můžete jednoduše přimíchat pejskovi do stravy. 

yes Náš tip: Pokud váš psí mlsoun nebude chtít baštit lněný olej, zkuste mu trochu kapnout na packu. Olej si olíže.


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Jak kachna proměnila smutného chlupáče ve šťastného psa

Labradoři George a Black bez sebe nedali ani ránu. Black ale náhle zemřel a dlouholeté psí přátelství skončilo. Od toho dne přestal George běhat, odmítal jíst a z domu byl často slyšet psí nářek.

4 přírodní oleje pro kočky + tip, jak je podávat, pokud jim nechutnají

Pelichá vaše kočka všude, kudy chodí? Má na těle lysá místa? Nebo ji trápí zažívání? S těmito a dalšími potížemi vám pomůžou přírodní oleje.