26. Říjen 2016

Tabulka čokolády připraví o život 10 kilového psa + 9 nebezpečných potravin

O nebezpečných potravinách koluje spousta mýtů. Naštěstí pro vás naše parta výživových specialistů našla pravdu. Které potraviny svému psovi nebo kočce zaručeně nedávat a proč? Přečtěte si to. 

Čokoláda je pro zvířata jedovatá

Proč je pro psy a kočky čokoláda nebezpečná?

"Ale když on tak kouká," říkáte si, když po vás váš pes žebrá kousek kakaové dobroty. Neodoláte psím očím a dáte mu ochutnat. A právě tím mu nevědomě způsobujete zdravotní potíže. Čím větší procento kakaa obsahuje, tím je čokoláda pro psa více nebezpečná. 90 gramů čokolády na vaření, to je necelá tabulka, do 24 hodin zabije psa s váhou 10 kg.
 

Avokádo

Proč je pro zvířata nebezpečné avokádo?

Pro lidi pochoutka, pro psy jed. Avokádo obsahuje látku persin, která poškozuje psí srdce a plíce. Pes začne mít problémy s dýcháním a nafoukne se mu hrudník. Takže guacamole si udělějte jen pro sebe a svému čtyřnohému parťákovi dejte raději sušený pamlsek, který pomůže jeho zdraví.

 

Rajčata

Proč jsou rajčata nebezpečná pro psa?

Čím je rajče zralejší, tím méně je nebezpečné. Nezralá rajčata, stonky nebo listy obsahují jedy Antropin a Tomatin. Dávejte tedy pozor, aby vám chlupáč na zahradě neokusoval rajčata. Rozšíří se mu zornice, začne nadměrně slinit a může trpět střevními problémy a křečemi. 

Jádra a pecky z ovoce

Proč jsou nebezpečná jádra a pecky?

Jádra a pecky obsahují kyanid. Pár jadérek nezpůsobí zvířecímu žaludku na poprvé prakticky nic, jenže po každé další pecce se v těle jed usazuje a čtyřnohého strávníka pomalu tráví. 

Hrozny a rozinky

Proč jsou nebezpečné čerstvé hrozny a rozinky?

Pečete koláč a chcete dát svému čtyřnohému mlsounovi jednu rozinku jen tak? Nedělejte to. Čerstvé hrozny a rozinky ohrožují zvířecí ledviny a mohou způsobit jejich selhání. Sáhněte raději po sáčku masových pamlsků, které vašemu zvřecímu příteli vyčistí chrup. 

Kofein z kávy a čaje

Proč je pro psy nebezpečný kofein?

Je pátek odpoledne a vy si prostě musíte dát kafe, abyste přežili poslední hodiny v práci. Pro nás je kofein poslední záchrana a ranní budík, pro psy je to ale zabiják. Váš psí parťák se začně cítit neklidný, jeho srdce bude bít jako o závod a ve větším množství může po několika hodinách přijít i smrt. 

Nebezpečné potraviny pro psa

Muškátový oříšek

Proč je pro zvířata nebezpečný muškátový oříšek?

Ve starověkém Egyptě muškátový oříšek kouřili. V Indii ho žvýkali. Ano, ve větším množství je to prostě droga, která vás dostane do rauše. Psům způsobuje třes, křeče a v nejhorším případě i smrt. Na muškátový oříšek by si měli dát pozor nejen chlupáči, ale také děti nebo třeba těhotné ženy.

Sůl ve větším množství

Proč je pro psy a kočky nebezpečná sůl?

Sůl nad zlato. To ovšem v žádném případě neplatí u zvířat. Vysoký obsah soli nutí psa více pít, a to u velkých plemen vede k nadýmání nebo dokonce k obrácení žaludku.

 

Houby

Proč jsou houby nebezpečné pro zvířecí organismus?

Svět se dělí na dva tábory - jedna půlka houby miluje, druhá je nemůže ani cítit. Naši chlupáči by o houby neměli ani zavadit. I malý hříbek jim může způsobit křeče, poškodit játra, ledviny nebo jim vzít život. 

Vařené kosti a kosti z kuřete, pokud je pes nejedl jako štěně

O tom, jestli psi vlastně můžou nebo nemůžou jíst kosti, koluje spousta mýtů. Našli jsme pro vás pravdu.

Vařením se kosti štěpí a vařené kosti jsou tedy těžce stravitelné. Ovšem pokud je pes od štěněte zvyklý jíst kosti, vypěstuje si tzv. jehličkový reflex. Pokud mu kost uvízne v krku, svaly ji vypruží tam, kam patří a vše je bez problému. Jestli jste ale vašemu chlupáči nedávali kosti, když byl malý, nedávejte mu je ani nyní. Kosti skvěle nahradí sušené pamlsky.

enlightened Tipy našich výžovových specialistů: 


Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

7 důvodů proč adoptovat psího seniora aneb Starého psa novým kouskům naučíš

Starý pes bez domova nepatří do starého železa, ale do milující rodiny. Nezapomínejte, že adopcí psího seniora sice nezměníte svět, ale ten svět se pro takového psa změní navždy.

Chcete mít šťastného psa ve skvělé kondici? Začněte společně běhat

Běhání se psem není jen dobrý způsob, jak zůstat fit, ale je to hlavně skvěle strávený čas po boku vašeho chlupatého miláčka.