3. Červenec 2014

3 kroky první pomoci pro vašeho psa, kterými mu zachráníte život

Nikdo z nás si nepřeje dostat se do situace, kdy mu pes zkolabuje a on ho bude muset oživovat. Všichni bychom ale měli vědět, co v takové situaci dělat. Správný postup je důležitý - samozřejmě je třeba zajistit převoz k veterináři nebo ještě lépe zavolat zvířecí záchranku. S oživováním ale můžete začít i sami. Stačí se naučit tři důležité kroky a nepanikařit.
 

KROK PRVNÍ - UVOLNĚNÍ DÝCHACÍCH CEST

Pokud váš pes utrpí traumatické poranění nebo šok, často se dostane do bezvědomí a pak zvrací. Zvratky mohou způsobit udušení. Otevřeme tedy psovi tlamu, vytáhneme jazyk a zjistíme, zda nemá v krku nebo tlamě zvratky či jiné překážky a následně je odstraníme. Malého psa můžeme zvednout a zatřást s ním. Samozřejmě nic takového neprovedeme se psem, u kterého máme podezření na poranění páteře.
 

KROK DRUHÝ - UMĚLÉ DÝCHÁNÍ

Jsou dýchací cesty volné, jazyk vytažený a pes stále nedýchá? Zahajte umělé dýchání! Je to podobné, jako nás učili v kurzech první pomoci pro lidi. Začneme čtyřmi vdechy do tlamy psa (citlivější povahy použijí kapesník) - vdechujte tak silně, abyste cítili, že se zvedá hrudník. Dále vdechujte zhruba po třech vteřinách a po minutě zkontrolujte, zda už pes dýchá sám.
 

KROK TŘETÍ - MASÁŽ SRDCE

Masáž srdce provádíme jen tehdy, pokud u psa opravdu není žádná srdeční činnost! Pokud si nevšimneme, že srdce slabě bije, můžeme ho masáží naopak zastavit. Pes by měl ležet na pravém boku na pevné podložce. Masáž se provádí na žebrech nad srdcem. Přiložte na toto místo jednu dlaň a na ni zatlačte druhou (u malých psů nám stačí jedna dlaň). Tlačte zhruba do poloviny hloubky hrudníku. Zatlačte 15x a poté opakujte vdech. Masáž by měla být v tempu cca 100 stlačení za minutu. Srdce během masáže poslouchejte - pokud znovu bije, nemasírujte dál aa psa hlídejte.Pokud máte k dispozici pomocníka, je ideální, aby jeden dýchal a druhý masíroval srdce. S resuscitací pokračujte, dokud se nedostaví veterinář nebo pes není schopen převozu na veterinární kliniku.
 
Srdeční problémy mohou být časté u obézních či nemocných psů, proto je vhodné těmto problémům předcházet například i pomocí doplňků stravy.
 

enlightened Také někdy na procházce v parku nemůžete posbírat bobky svého psa, i když máte sáček? 
 

Jaké jsou nejčastější příčiny střevních potíží a jak jim předcházet se dočtete ZDE.

Byly pro Vás informace v článku užitečné?

Sdílejte je se svými přáteli. Děkujeme!

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat kvalitní konzervy pro psy, kterým neodolají ani největší psí gurmáni?

Co má obsahovat opravdu kvalitní konzerva pro psy? Jak je to v nich s masem?

Jak správně krmit psa s nadváhou a zachránit mu tak život?

Věděli jste, že nadváha zkrátí život psa až o 3 roky? Když vezmeme v potaz, kolik se naši mazlíčci průměrně dožívají, jsou 3 roky opravdu velký kus jejich života. Takže pokud váš pes začal nekontrolovatelně přibírat, nezaspěte na vavřínech a upravte mu včas jídelníček. Které krmivo vybrat a jak správně krmit psa s nadváhou vám poradíme v následujících řádcích.