Poradna

Jak naučit bezpečně psa plavat?

09.07.21 | Magdalena Bischofová | 0 komentářů


Chcete v létě se psem k vodě, ale váš pes neumí plavat? A nebo plave naopak tak dobře, až o něj máte strach? Poradíme, jak se v obou situacích zachovat.

SdíletJak naučit bezpečně psa plavat?

Pes a voda 2. díl: Jak naučit psa plavat a na co si dát pozor ve vodě?

Už dávno neplatí, že každý pes umí od přírody plavat. I psi mohou mít strach z vody nebo nějakou dřívější špatnou zkušenost, kvůli které vodě nedůvěřují a bojí se plavat. Zjistěte, jak pomoci svým parťákům strach překonat a jaké hrozby číhají na ty, kteří vodu milují až příliš.

Nehažte, plavte

Rozhodně psa neházejte do vody v dobré víře, že to zvládne sám. V lepším případě tím absolutně ztratíte důvěru svého čtyřnohého parťáka, v tom horším mu způsobíte teplotní šok a zdravotní problémy, jak jsme upozorňovali v předchozím díle našeho seriálu Pes a voda

Ideálním postupem je jít svému psovi příkladem a sám do vody vstoupit jako první. Kromě klidného přístupu a podpory třeba pod břichem, když se za vámi snaží plavat, je důležitá také správná motivace. Zejména psi, kteří mají s vodou špatnou zkušenost, budou potřebovat opravdu silnou motivaci, aby se za vámi rozplavali. 

Motivace především

Spousta psů se do vody bezmyšlenkovitě vrhne kvůli opravdu dobré motivaci a přitom zjistí, že vlastně umí plavat. Může to být míček plavající na hladině, pamlsek, který se nepotopí, ale stojí za to pro něj riskovat trochu ostychu, nebo třeba jiná oblíbená hračka.

Motivace pomáhá překonat strach i těm bázlivějším, kteří si nechtějí nabrat vodu do uší, prskají si při tempech vodu do očí a raději zůstávají jen tam, kde dosáhnou na dno. 

Plovací vesta pro psy

Pro všechny psy, kteří potřebují nabrat potřebnou jistotu ve vodě, jsou k dispozici plovací vesty. Jde o chytrý vynález. Má v sobě nadnášející vaky, proto se s vestou pes nikdy nepotopí. Většinou to i brzy zjistí, začne si více věřit a plavat mocnějšími tempy.

Vesta je také skvělý pomocník pro ty, kteří plavou příliš rádi a neodhadnou, kdy už je toho na ně moc, aby se nezačali topit a nešli ke dnu. Plovací vesta tak pomáhá šetřit síly. 

Rizika plavání

Únava a vyčerpání

Pamatujte na to, že plavání je pro psy fyzicky mnohem náročnější aktivita než většina běžných her. Berte proto ohled na to, že se váš parťák může poměrně rychle unavit. Zbytečně ho nenuťte a dbejte, abyste i po plavání psa nepřetížili nadměrnou aktivitou nebo hrou. Aktivní pes potřebuje také speciální krmivo.

Nalokání velkého množství vody

Dalším úskalím může být velká láska psa k vodě, kdy se neúmyslně přepije vody. Tento problém může nastat nejen při plavání, ale třeba také při dovádění s hadicí na zahradě nebo při hře v psím bazénku. V takovém případě může jít dokonce i o život.

Intoxikace vodou a jak ji poznat

Nadměrný příjem tekutin může psovi způsobit život ohrožující problémy. V takovém případě dochází ke zředění krve, buňky ve snaze vyrovnat tlak “bobtnají”, dochází k otokům orgánů. 

Nejvážnější je pak otok mozku, který může být fatální. Nadcházející intoxikaci vodou můžete rozpoznat letargickými stavy, pes více sliní, má rozšířené zorničky, bledé sliznice, horší koordinaci. Následuje bezvědomí. 

Co dělat při intoxikaci vodou?

Při jakémkoliv podezření a prvních příznacích, okamžitě vezměte psa k veterináři. Jde o minuty. Obvykle psovi podá roztok chloridu sodného, který vyrovnává iontovou nerovnováhu v těle. I přesto často pes nepřežije nebo si i přes včasný zásah nese následky po zbytek života. Především dbejte na prevenci a hrátky s vodou nepřehánějte. 

Poranění psa: první pomoc

U vody se ale mohou vyskytnout i jiné nástrahy. Pes si může při dovádění poranit tlapku o ostrý kámen, může ho kousnout kdejaký hmyz nebo třeba i had.

Jak si poradit v takovém případě?

Pokud zjistíte, že pes krvácí z tržné rány na tlapce, ideálně by nohu neměl dále zatěžovat a měli byste jej co nejdříve odnést domů nebo k veterináři. Ránu bude potřeba vydezinfikovat, popřípadě zašít. Jestli v ráně vidíte pozůstatky střepu nebo kamene, rozhodně je nevytahujte, mohlo by dojít k silnému krvácení

Kousnutí hmyzem

Často také dochází ke kousnutí nebo bodnutí hmyzem. O to vážnější je situace v případě, že má pes na kousnutí hmyzem alergii. Včely i vosy mají různé složení jedu a velmi brzy může dojít k otoku. Je důležité co nejdříve vyndat žihadlo, aby nedošlo k ohrožení života. Především, pokud došlo k bodnutí v místě dýchacích cest, jako je jazyk nebo nozdry.

Zejména, pokud víte, že váš pes je alergik, na nic nečekejte, podejte léky na zmírnění reakce jako je Zyrtec nebo Zodac a vyhledejte veterináře. Prášek podejte i v případě, že váš pes není alergik, ale místo po kousnutí začíná nebezpečně otékat. První pomocí je také místo ledovat chladným ledem.

Kousnutí hadem

I když se to nestává často, může dojít i ke střetu hada se psem. Na kamenech u vody se hadi rádi vyhřívají. Ve chvíli, kdy se to stane, asi jen stěží stihnete určit, o jakého hada se jedná a zda byl jedovatý. Každopádně je důležité dostat psa co nejdříve k veterináři a především – nezaškrcovat ránu v místě kousnutí! Zmijí jed by totiž po zaškrcení končetiny mohl způsobit nekrózu tkáně. 

Proto zachovejte klid a psa co nejdříve dopravte k veterináři. Účinnou úlevou je také místo chladit ledem.

Co přírodního by vám rozhodně nemělo chybět doma v lékárničce, vám napoví článek Přírodní lékárnička pro psy a kočky

Když se pes topí

I k tomu může dojít. Třeba když pes neodhadne své síly, nedokáže najít bezpečný břeh nebo ho strhne proud. Jakmile psa vylovíte a nereaguje, postupujte podobně jako v případě první pomoci u tonoucích lidí.

Zajistěte dýchací cesty, vyndejte jazyk a vše, co v nich překáží a poskytněte umělé dýchání do čumáku. Pokud je potřeba, zahajte masáž srdce – pes by měl ležet na pravém boku, na rovné zemi. Frekvence stlačení by měla být 10 temp a 1 dech, celkem 100 stlačení za minutu. 

Jakmile nastane kritická zdravotní situace, vždy zavolejte ihned svému veterináři. Často i na dálku poradí, jak se správně zachovat a nepanikařit.

Zkrátka nic se nemá přehánět a i při dovádění ve vodě je dobré vědět, kdy přestat.

Shrnutí: S vodou to nepřehánějte a zachovejte chladnou hlavu

  • Není samozřejmostí, že pes umí plavat. Trpělivě ho to naučte.
  • Použijte pomůcky jako pamlsky, hračky nebo vestu.
  • V případě zranění zachovejte chladnou hlavu a po poskytnutí první pomoci ihned vyhledejte veterináře.

Nejste si jisti a potřebujete poradit?

Zeptejte se na cokoli od volby krmiva po péči o vašeho mazlíčka.

Bc. Pavel Stein
Výživový specialista
+420 608 480 009

Komentáře ke článku

0 komentářů

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál ..


Odborné poradenství
s výběrem krmiva

Zbaští to, jinak vyměníme

Kvalitní krmiva
s vysokým podílem masa

Tipy od veterinářů
i trenérů

Staň se členem
naší smečky

  • Snadné opakování objednávek
  • Přehledná historie nákupů a jednoduché vrácení zboží
  • Rychlejší nákup krmiva